Αναπαραγωγή Ποτε επιστρεφουμε τα αληθινα αυγα στη φωλια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marinis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marinis

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2014
Μηνύματα
168
Πόλη
Θεσσαλονίκη
οταν αλλαζουμε τα αλληθινα αυγα με ψεφτηκα ποτε ειναι καλο να τα επιστρεφουμε στο 4ο η 5ο αυγο;
 
οταν αλλαζουμε τα αλληθινα αυγα με ψεφτηκα ποτε ειναι καλο να τα επιστρεφουμε στο 4ο η 5ο αυγο;
Θα σου πω Γιώργο τι κάνω εγώ...
Εγώ επιστρέφω τα αυγά μόλις γεννήσει και το τέταρτο. Νομίζω πως είναι καλύτερα μια και πέμπτο να γεννήσει θα βγει το πολύ με κάποιες ώρες καθυστέρηση. Δεν πιστεύω πως αλλάζει κάτι και είναι μικρής σημασίας αν επιστραφούν όλα μαζί μετά το πέμπτο... ή κόμη και το έκτο, που έτσι κι αλλιώς είναι πολλά...
Εκείνο όμως που έχει εξαιρετικά μεγάλη σημασία είναι η θερμοκρασία του χώρου φύλαξης - συντήρησης των αυγών που μπορείς να διαβάσεις στο θέμα Να αντικαταστησω τα αυγα στις φωλιες ή οχι;
Αν η θερμοκρασία είναι η πρέπουσα ... μπορεί να συντηρηθούν για κάποιες μέρες παραπάνω... αν όμως η θερμοκρασία είναι αρκετά υψηλή όπως πιστεύω διαβάσετε και στο σύνδεσμο που έβαλα... αρχίζει εσφαλμένα η επώαση των αυγών και επειδή απουσιάζει η μητέρα πεθαίνει η ζωή μέσα σ΄αυτό.
Πολύ προσοχή λοιπόν στους πολύ ζεστούς μήνες του χρόνου... Που επιμένω πως δεν πρέπει να γίνεται εκτροφή καναρινιών.
 
οποτε φιλε Γιαννη αυριο που περιμενω απο το ζευγαρακι μου 4ο αυγο καλα ειναι να τα επιστρεψω... Τα αυγα εγω τα εχω μεσα σε κουτακι πανω σε τροφη απο καναρινια μεσα στο σπιτι θερμοκρασια 17-23 καλα δεν ειναι;
 
οποτε φιλε Γιαννη αυριο που περιμενω απο το ζευγαρακι μου 4ο αυγο καλα ειναι να τα επιστρεψω... Τα αυγα εγω τα εχω μεσα σε κουτακι πανω σε τροφη απο καναρινια μεσα στο σπιτι θερμοκρασια 17-23 καλα δεν ειναι;
Το 17 ναι.. Το 23 όχι...
Είναι μεγάλη θερμοκρασία και δεν επιτρέπει την διατήρηση των αυγών για περισσότερες από μία μέρες. Για να μην υπάρχει πρόβλημα για τα τρία προηγούμενα αυγά θα πρέπει η θερμοκρασία συντήρησης να μην ξεπερνά τους 18,5 βαθμούς... Δες λίγο την εικόνα στο σύνδεσμο του 2ου πόστ...
 
Back
Top