Αναπαραγωγή Ποτε θα βγουν τα πουλακια;

kalamatagiannis

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2016
Μηνύματα
208
Πόλη
Καλαμάτα
Γεια σας..η καναρα μου εκανε 4 αυγα. Το πρωτο στις 11\4., δεν τα αλλαξα..σημερα δεν βγηκε κανενα.. Ποτε θα βγουν πουλακια;
 
Κατά μέσο όρο τα αυγά θα σκάσουν σε 2-5 μέρες. Αλλά μπορεί να αργήσουν κιαλο. Πες μας δύο λόγια για τα πουλιά αν κλωσσαν και τι τροφές τα δίνεις
 
Τους εκανα προετοιμασια με αυγο καθημερινα κανενα μηλαρακι παπαρουνοσπορο μειγμα.. Αυτα.. Τωρα μονο την τροφη τους και βιταμινη λευκη χυμα...
 
Βιταμίνη μη δίνεις δεν κάνει καλό γενικότερα καλό θα ήταν να δίνεις βραστό αυγό (σφιχτο), καθαρό νερό κάθε μέρα. Υπάρχουν πολλά άλλα άρθρα που μπορούν να σε βοηθήσουν. Άμα ακολουθήσεις τις οδηγίες που θα σου δώσουμε όλοι θα έχεις μια επιτυχημένη γέννα. Βέβαια υπάρχει μια πιθανότητα να μην ταΐζουν οι γονείς τα μικρά (μακάρι να μην γίνει) και να χρειαστεί να τα ταΐσεις με κρέμα που δεν είναι εύκολο. Καλή γέννα σου εύχομαι.
 
Γενικά οι κανάρες δε κάθοντε απο το πρώτο αυγο.
Συνήθως αρχίζουν το κλώσημα απο το τριτο αυγό.
Εαν συνοπολογίσεις και το χρόνο που χρειάζεται για να πιάσουν θερμοκρασία τα αυγά τότε
να περιμένεις στις 26 του μηνός απο το μεσημέρι και μετά.
Εχεις κάνει ωοσκόπηση ;
Καλά δεν έγινε και τίποτα εαν δεν έχεις κάνει.
Αντε με το καλό και περιμένουμε νέα σου.
 
Μακρυα απο χυμα τροφες.
Μια συσκευασμενη επωνυμη τροφη, συσκευασμενη επωνυμη αυγοτροφη, σφιχτοβρασμενο αυγουλακι με το τσοφλι κ κοκκαλο σουπιας ειναι τα βασικα που χρειαζονται στο κλουβι. Οπως και φρεσκο νερακι φυσικα.

Λιγο υπομονη και θα σκασουν οι μπομπιρες.
 
Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.. Θα εχω υποψην μου ολα αυτα που μου ειπατε. Περιμενω δηλαδη και βλεπουμε!

Δεν εκανα ωοσκοπηση!
 
Μακρυα απο χυμα τροφες.
Μια συσκευασμενη επωνυμη τροφη, συσκευασμενη επωνυμη αυγοτροφη, σφιχτοβρασμενο αυγουλακι με το τσοφλι κ κοκκαλο σουπιας ειναι τα βασικα που χρειαζονται στο κλουβι. Οπως και φρεσκο νερακι φυσικα.

Λιγο υπομονη και θα σκασουν οι μπομπιρες.
Συμφωνώ απόλυτα. ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΧΎΜΑ ΤΡΟΦΕΣ. Μια πολύ καλή μάρκα είναι η VERSELE LAGA Με μεγάλη ποικιλία σπορων και τροφών που θα βοηθήσουν στο να υπάρξουν υγιείς νεοσσοι
 
Κάποτε στα νιάτα μου είχα φτιάξει και ένα πινακάκι.
Κυκλοφορεί ευρέως και δεν είναι δικιά μου εφεύρεση.
Σημειώνεις την ημερομηνία που κάθεται (κανονικά ολημερής ) η κανάρα και απο κάτω βλέπεις
το πότε θα εκκολαφθούν τα μικρά.
https://community.petbirds.gr/attachments/οδηγος-εκκόλαψης-jpg.11772/

Βοηθά εμάς τους νέους να μη μπερδευόμαστε.
 
Τώρα που άρχισαν να έρχονται τα μικρά δίνεις κάθε μέρα έτοιμη αυγοτροφή ή σφιχτό βραστό αυγό μέχρι τα μικρά να απογαλακτιστούν! Κάθε μέρα φρέσκο να έχουν να ταίζουν!
 
Γεια σας.. Εχω δυο πουλακια και το τριτο το βρηκα ψοφιο στη φωλια στο πατο σημερα που ηρθα σπιτι.. Μαλον το πατησαν.. Πως να το βγαλω; δε μπορω..
 
Πρεπει να το βγαλεις γιατι θα γινει εστια μολυνσης και μικροβιων για τα υπολοιπα μικρα και την μαμα. Πλυνε καλα τα χερια σου στεγνωσε τα και βγαλε την φωλια. Σιγα σιγα πιασε τον νεκρο νεοσσο και αποσυρε τον απ την φωλια. Βαλε και ενα ψεύτικο αυγο αν εχεις για στηριγμα για τα υπολοιπα και ευχομαι να τα καταφερουν τα υπολοιπα!
 
Τα δυο ειναι μια χαρα εχει μεινει αλλο ενα αυγο αλλα πρεπει να ναι ασπορο. Το θεμα ειναι ουι η καναρα δε βγαινει συχνα απτη φωλια και λιγο που προσπαθησα να το βγαλω εχει κολλησει στο πατο.. Να τη βγαλω τελειως τη φωλια; Μηπως τα παρατησει μετα;
 
Ειχε τρυπησει λιγο η κοιλια του καο εχουν μεινει στο πατο στη φωλια κατι αιματακια.. Δε βγαινουν.. Δε πιστευω να εχω θεμα με τα αλλα πουλακια;
 
Back
Top