Αναπαραγωγή Ποτε θα ζευγαρωσουν τα budgies μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Λοιπον..σημερα τα παπαγαλακια μου ειναι 11 μηνων.
Ακομα δεν εχω δει καποιο ζευγαρωμα.
ΤΟ κλουβι τους ειναι αρκετα μεγαλο 63χ30χ35.
Απο τον σεπτεμβρη υπαρχει εξωτερικη φωλια. Λιγες φορες εχω πετυχει το θηλυκο μεσα..συνηθως μαζι με το αρσενικο ξυνουν την εισοδο της φωλιας.
Στο κλουβι υπαρχουν 2 σουπιοκοκκαλα μονιμα με συχνει ανανεωση αν τα εχουν φαει..
Απο διατροφη εκτος την βασικη τους βαζω 2 φορες την εβδομαδα αυγο και 3 φορες την εβδομαδα μαρουλι με καροτο και παντα υπαρχει αυγοτροφη και πατε φρουτων.
Ο χωρος που ειναι τα παπαγαλακια το βραδυ εχει γυρω στους 12-13 βαθμους και αν εχει καλη μερα μπορει να φτασει 20 και 22..
Ειναι τοποθετημενα σε ενα σημειο χωρις να τα ενοχλουμε..
Απο μεριας μου κανω αυτα..
Τωρα αν χρειαζεται κατι αλλο που δεν εχω κανει..σεβαστοο!
 
Ίσως επειδή το βράδυ έχουν χαμηλή θερμοκρασία αλλά και η φωτεινότητα του χώρου πιθανόν δεν είναι επαρκής λόγω κλιμακοστασίου, δεν έχουν ακόμα πάρει το μήνυμα για ζευγάρωμα. Καλή διατροφή τους κάνεις, λείπει αρκετά η ποικιλία στα χορταρικά και τα λαχανικά. Καλό θα ήταν να τα ενισχύσεις κάπως.
 
Ρόκα, άνηθο, χλωρή ρίγανη, δυόσμο, φύλλα και ανθό μπρόκολου, όποια χόρτα εποχής κυκλοφορούν (εκτός σπανάκι που το χρησιμοποιούμε πολύ αλλά όχι στην αναπαραγωγική περίοδο), παντζαρόφυλλα, φύλλα από κουνουπίδι, φρέσκο βασιλικό.
Κολοκυθάκι, πιπεριές, αρακά, καλαμπόκι, μήλα (κυρίως ξυνόμηλα), αχλάδι, λίγο πορτοκάλι, μανταρίνι, μπανάνα.
Ξηρούς καρπούς σε μικρές ποσότητες ψιλοκομμένους (κυρίως αμύγδαλο και καρύδι, ωμούς και ανάλατους), μπαχαρικά, ξυλάκι κανέλας και σκόνη κανέλας, πιπέρι κόκκινο, όλα τα μυρωδικά σε ξηρή μορφή, ρίγανη, βασιλικό, δυόσμο,θυμάρι, τσουκνίδα, κτλ).
Βάζε στο μπωλάκι λίγο σουσάμι για το ασβέστιο του θηλυκού.
Τι να σου πω, μπορείς να δίνεις σχεδόν τα πάντα εκτός λίγων εξαιρέσεων όπως θα διαβάσεις εδώ Απογορευμενα φρουτα και λαχανικα | PetBirds .
 
Τα κλικακοστασιο είναι ισως ο ποιο ακατάλληλος χώρος για τα πουλια. Πρεπει να ελενξης τον φωτισμό και την θερμοκρασία. Μακρια απο μαρουλια, είναι τίγκα στα φυτοφάρμακα, δύσκολα στο καθάρισμα και στο στέγνωμα. Περισσότερα φρούτα και λαχανικά. Τι αυγοτροφη δίνεις;
 
Τα κλικακοστασιο είναι ισως ο ποιο ακατάλληλος χώρος για τα πουλια. Πρεπει να ελενξης τον φωτισμό και την θερμοκρασία. Μακρια απο μαρουλια, είναι τίγκα στα φυτοφάρμακα, δύσκολα στο καθάρισμα και στο στέγνωμα. Περισσότερα φρούτα και λαχανικά. Τι αυγοτροφη δίνεις;

Απο σπορους, αυγοτροφη, στικς, σουπιοκοκκαλα κ. Τ.λ ειναι ολα της VERSELE-LAGA.
Eπισης τα μαρουλακια και τα καροτα ειναι απο τον κηπο μου χωρις φυτοφαρμακα.. Αυτα που τρωμε στο σπιτι τρωνε και τα πουλια μου.
Στο πρωτο ποστ γραφω για τις θερμοκρασιες που εχει το κλιμακοστασιο πρωι-βραδυ, εχω βαλει ξυλινη επενδυση και εχω ντυσει το χωρο γυρω γυρω και κραταει θερμοκρασια ο χωρος.
Απο φωτεινοτητα και τα λειπα ειναι ολα καλα.. Ειναι τυπου σπιτακι το κλιμακοστασιο..
ειναι 20τ. Μ. χωρος
 
Παρα πολυ ωραια. Πραγματικα ποιο καθαρα και αγνα ακομα και απο τα μαρουλια τα βιολογικά. Τα στικς οχι για χορταση και θα σου πρότεινα ενα σκευασμα της versele laga το οποιο πράγματικα ενδυναμώνει τα πουλια τα ετοιμάζει και τα Πυρωνει για μα προχωρήσουν σε αναπαραγωγή.
 
Παρα πολυ ωραια. Πραγματικα ποιο καθαρα και αγνα ακομα και απο τα μαρουλια τα βιολογικά. Τα στικς οχι για χορταση και θα σου πρότεινα ενα σκευασμα της versele laga το οποιο πράγματικα ενδυναμώνει τα πουλια τα ετοιμάζει και τα Πυρωνει για μα προχωρήσουν σε αναπαραγωγή.

Ολα ειναι ευπροσφεκτα απο ολους!
 
Back
Top