Φροντίδα Ποτε θα με αφησει να τον χαιδεψω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikos.L
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikos.L

PB New Member
Εγγραφή
29 Σεπ 2008
Μηνύματα
16
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας εχω ενα cockatiel τον Ιβαν!
Τον εχω εδω και 8 μηνες και με προσπαθεια
καταφερα απο τον πρωτο μηνα να καθησει στο χερι μου
και να τρωει απο αυτο! Βασικα απο τις πρωτες μερες ετρωγε
απο το χερι μου γιατι πεινουσε παρα πολυ και επειδη ειχε παθει
σοκ απο την αλλαγη περιβαλλοντος. (Ουτε για νερο πηγαινε
ουτε για φαι και γενικα ουτε κουνιοταν ουτε καν καθαριζοταν!
Εντελως αντιθετη συμπεριφορα απο αυτην που εχει εκ φυσεως
οπως καταλαβα αργοτερα!)
Τον εχω ελευθερο ολη την μερα μεσα στο σπιτι μου και πηγαινει
μονος του το βραδυ για υπνο στο κλουβι! (απο πανω απο το κλουβι για ακριβεια) Ολη την αλλη μερα γυριζει
μεσα στο σπιτι (με τα ποδια).
Για να μην σας κουραζω αλλο η ερωτηση μου ειναι πως οταν του βαζω το χερι να ανεβει πολλες φορες δαγκωνει πολυ δυνατα!
Και δεν με αφηνει με τιποτα να τον χαιδεψω! Τελος ενω ειναι ολοφανερο πως θελει παρεα.. Φωναζει οταν ειμαι σε διαφορετικο
δωματιο και ερχεται στο δωματιο που ειμαι μετα απο λιγο, αλλα ουτε κουβεντα για να ερθει πανω μου ή να ερθει εκει που
καθομαι εγω! Τι να φταιει; Μηπως πως εχω σταματησει να τον
ταιζω με το χερι τον τελευταιο καιρο;
Ευχαριστω για τον χρονο σας.
 
Νίκο για να μάθεις κάτι κάποιον παπαγάλο χρειάζεται υπομονή κι επιμονή. Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο κι ο χαρακτήρας του κάθε πουλιού. Μπορεί να μην σ' αφήσει και ποτέ να τον χαϊδέψεις αλλά να κάθεται στο χέρι σου.

Στην ερώτησή σου τώρα... Πώς θα τον κάνεις να κάθεται στο χέρι σου όταν θέλεις εσύ. Πρώτα απ' όλα για να το κάνει αυτό πρέπει να του έχεις κερδίσει την εμπιστοσύνη του αρκετά και να μην σε φοβάται. Αφού λες εσύ ο ίδιος ότι δεν έρχεται σε σενα, αυτό σημαίνει ότι δεν είχες αρκετή επαφή μαζί του. Να αρχίσεις να του αφιερώνεις λίγο χρόνο περισσότερο, να τον ταϊζεις με το χέρι σου, να του μιλάς γλυκά και ήρεμα και προ πάντων μην κάνεις ο, τιδήποτε μπορεί να τον τρομάξει και να πάει πίσω την εκπαίδευση. Μετά θα κάνεις τον διπλάσιο χρόνο για να τον ξανακερδίσεις.
Όταν σε μάθει και δεν σε φοβάται μπορείς όταν τον έχεις σε ένα σημείο του σώματός σου να του βάζεις μπροστά του το χέρι σου και να του λες ''ανέβα'' ή ''έλα'' ή ότι θες εσύ και μετά να τον επιβραβεύεις. Αυτό φυσικά θέλει χρόνο και πολλές επαναλήψεις για να το επιτύχεις.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ:
https://community.petbirds.gr/threads/Εκπαίδευση-παπαγάλων-εξημέρωση.5707/
https://community.petbirds.gr/threads/Εξημέρωση-Παπαγαλίνας.2352/
https://community.petbirds.gr/threads/Βοηθήστε-με-να-εξημερώσω-τις-ροζέλες-μου.5665/
https://community.petbirds.gr/threads/Χρειάζομαι-βοήθεια-στην-εκπαίδευση-κοκατίλ.5184/
https://community.petbirds.gr/threads/Πως-θα-αποκτησω-την-συμπαθεια-του-κοκατιλ-μου.4576/

Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο 😉
 
Ο λογος που δαγκωνει οταν πας να τον παρεις πανω απο το κλουβι του ειναι οτι οταν καθεται εκει δεν θελει να ακουμπας το κλουβι του ουτε αυτον διοτι εκει το θεωρει δικια του περιοχη και σε βλεπει σαν εισβολεα. Αφου τον εχεις ολη την ημερα εξω γιατι δεν του παιρνεις ενα σταντ απο το οποιο θα τον μετακινεις εσυ συχνα και το οποιο (οπως και για το κλουβι του εαν δεν το κανεις ηδη) θα εχεις σε υψος χαμηλοτερο απο τα ματια σου οταν στεκεσαι ορθιος διπλα του. Εαν παλι κατι δεν αλλαζει τοτε ισως μπορεις να σκεφτεις το ψαλιδισμα των φτερων πτησης απο καποιον ειδικο. Τις περισσοτερες φορες στα πολυ κυριαρχικα πουλια τους μειωνει τη θεση στην ιεραρχια. Δεν χρειαζεται ουτε να φωναξεις ποτε ουτε να τραβας το χερι σου πισω οταν πηγαινει να δαγκωσει διοτι αυτο ειναι ενθαρρυνση για να διαιωνιστει αυτη η συμπεριφορα!
 
Δε νομίζω πως είναι καλή ιδέα να γυρνάει μέσα σε όλο το σπίτι ανεξέλεγκτα και πολύ περισσότερο με τα πόδια. (Λίγο άσχετο post.. συγνώμη!)
 
Δεν ξερω σε τι βαθμο εχω κερδισει την εμπιστοσυνη του
αλλα πιστευω (θελω να πιστευω) πως δεν με βλεπει σαν εχθρο
και πως με εμπιστευεται αρκετα! Αυτο το λεω γιατι υπαρχουν πολλες
στιγμες κατα την διαρκεια της μερας που μου το δειχνει πως θελει
να ανεβει στο χερι μου, τρωει στο χερι μου, να μην σας πω πως σχεδον κοιμαται στο χερι μου!
(Αυτο δεν ειναι δειγμα εμπιστοσυνης;) Επισης καποια εποχη με αφηνε να
τον χαιδευω στο στερνο (στηθος) αλλα μονο με το μεγαλο δαχτυλο του χεριου μου καθως τον κρατουσα! Το αλλο χερι γενικα το φοβαται οταν το πλησιαζεις..
Επισης γνωριζω παρα πολυ καλα πως πρεπει να αφηνω εκει το χερι μου
(οταν δεν θελει) παρολο που δαγκωνει! Το θεμα ειναι πως σε καθε δαγκωμα του, οταν κατι δεν θελει, μου κανει τρυπα στο χερι! Οπως καταλαβαινετε δεν
ειναι κατι που αντεχεις ευκολα!
Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας.
 
Αν δεν αντέχεις εύκολα τις δαγκωνιές του cockatiel Λούκε, τί να πω εγώ με τον Σενεγαλέζο; Άσε ρε Νίκο, τα είδε και η Λένα τα δαγκώματα.. Δεν φαντάζεσαι!
 
Αυτο το λεω γιατι υπαρχουν πολλες στιγμες κατα την διαρκεια της μερας που μου το δειχνει πως θελει να ανεβει στο χερι μου, τρωει στο χερι μου, να μην σας πω πως σχεδον κοιμαται στο χερι μου! (Αυτο δεν ειναι δειγμα εμπιστοσυνης;)

Το ότι τρώει από το χέρι σου, θέλει από μόνο του να ανέβει στο χέρι σου και σχεδόν κοιμάται στο χέρι σου, είναι πολύ καλά σημάδια! Φυσικά και είναι δείγματα εμπιστοσύνης αυτά!

Επισης καποια εποχη με αφηνε να
τον χαιδευω στο στερνο (στηθος) αλλα μονο με το μεγαλο δαχτυλο του χεριου μου καθως τον κρατουσα! Το αλλο χερι γενικα το φοβαται οταν το πλησιαζεις..

Έχεις προσπαθήσει να τον χαϊδέψεις πηγαίνοντας το χέρι σου σιγά-σιγά προς το μέρος του; Σε δαγκώνει και μ'αυτό το τρόπο; 😕

Καλό θα ήταν με το άλλο σου χέρι να του δίνεις λιχουδίτσες συχνά για να συνηθίσει την κίνηση του χεριού σου προς το μέρος του και να σ'αφήνει να τον χαϊδέψεις μετά.

Επισης γνωριζω παρα πολυ καλα πως πρεπει να αφηνω εκει το χερι μου παρολο που δαγκωνει!

Ναι όντως έτσι πρέπει να κάνεις! Μπορεί ο παπαγάλος σου να θέλει να ανέβει στην ιεραρχία, δηλαδή θέλει να επιβληθεί και γι' αυτό σε δαγκώνει.
Όταν σε δαγκώνει δεν πρέπει να φωνάξεις ή να τον μαλώσεις. Να κάνεις σα να μη συνέβη τίποτα για να καταλάβει ότι με αυτό που κάνει δεν πρόκειται να κερδίσει τίποτα.
Επίσης όπως έχει αναφερθεί και σε άλλα post, μπορείς να κάνεις το χέρι σου μπουνιά για να δυσκολεύεται να σε δαγκώσει.

Αν πάλι επιμένει και συνεχίζει να σε δαγκώνει μπορείς να κάνεις κι αυτό. Όταν σε δαγκώνει να τον βάζεις στο κλουβί του και να φεύγεις από το δωμάτιο. Όταν φέρεται έτσι και εσύ τον αφήνεις μόνο του θα καταλάβει ότι όταν το κάνει αυτό θα μένει μόνος του και πίστεψέ με την μοναξιά και την απομόνωση δεν την θέλει κανένα πουλί είτε αυτό είναι άγριο είτε είναι εξημερωμένο.

Το θεμα ειναι πως σε καθε δαγκωμα του, οταν κατι δεν θελει, μου κανει τρυπα στο χερι!

Λογικό κι επόμενο είναι βρε Νίκο μου! Δεν πρέπει να κάνεις κάτι που θα ενοχλήσει τον παπαγάλο σου ή να του το κάνεις όταν δεν θέλει αυτός. Άστον κι όταν θελήσει θα επιζητήσει μόνος του τα χάδια και τη συντροφιά σου 😉
 
Συγγνωμη κιολας αγαπημενη μου Yasmin αλλα τα δικα μου
χερια μπορει να πονανε περισσοτερο... Αν και εχω δουλεψει
και οικοδομη και δεν το νομιζω να ειναι πιο ευαισθητα... χιχι!
Τελοσπαντων... μπορει οι γυναικες να αντεχετε παραπανω τον πονο!
Οσο για τα δαγκωματα του Σενεγαλεζου.. Φανταζομαι πως δεν υπαρχει μετρο
συγκρισης... Σωστα; Αλλα εγω δεν εχω δυστυχως Σενεγαλεζο!
Γιατι να τρωω γερα δαγκωματα τοσο συχνα; οεο;
 
Με αυτον τον τροπο ουσιαστικα καταφερα να τον χαιδεψω!
Πηγα σιγα σιγα το δακτυλο μου στο στηθος του ενω την ειχα παρα
πολυ ωρα πανω στο χερι μου και με αφησε να τον χαιδεψω!
Εννοειται βεβαια πως προηγουμενως με ειχε δαγκωσει αρκετες φορες..
και εννοειται πως ακομα και οταν τον χαιδευα ξαφνικά με δαγκωνε!
Σχετικα με το να κανω το χερι μπουνια, το εχω κανει! Εννοειται γλυτωνω
καποια δαγκωματα αλλα πιο το οφελος; Αφου δεν μπορω να τον ακουμπησω
ή να τον χαιδεψω...
Ωραια ιδεα παντως να τον βαζω στο κλουβι και να απομακρυνομαι...
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας..
 
Back
Top