Ασθένειες Ποτε θα ξαναβγαλει φτερα το καναρινακι;

Τζουάν

PB New Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
395
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα! Δεν ειμαι σιγουρη αν πρεπει εδω να βαλω το ερωτημα μου ή στην αναπαραγωγη μια που δεν ειναι ασθενεια του πουλιου... λοιπον εχουμε και λεμε! Η καναρα μου θελοντας να παει σε νεα γεννα (παρολο που την εχω χωρια απο τον αρσενικο το ηθελε και τελικα προχωρησαμε σε ασπορη) μαδησε το πιο μικρο νεοσσο (γεννημενος 23/4). Τον μαδησε στην πλατη, φαινεται το μπαλωμα. Το πουλακι ειναι μια χαρα και μαλιστα υποψιαζομαι οτι ειναι αρσενικο γιατι προσπαθει να κελαηδησει οταν ακουει τον πατερα του. Τα φτερακια που εχασε ομως ποτε θα τα αναπληρωσει ο οργανισμος του;δε θελω να το πιασω για να μην τρομαξει αφου κατα τα αλλα ειναι μια χαρα, σας εχει τυχει;
 
ναι ειναι συχνο φαινομενο το μαδημα απο τους γονεις αν δεν εχουν υλικο φωλιας μερικες φορες ακομα κι αν εχουν.. Αν δεν το προλαβεις μπορει να αποβει μοιραιο..συντομα θα ανανεωθει το φτερωμα αλλωστε προς την πτερροροια παμε, στο κεφαλι εχω παρατηρησει αν μαδηθει οτι αργει να ανανεωθει
 
Αχ μωρε το καημενο μου! Οσο να παντρευτει θα γιαννει ομως! Το αγαπω ξεχωριστα αυτο,το ταισα στο χερι 2 φορες που το πλακωσαν τα μεγαλυτερα κ του'χω αδυναμια ☹
 
αγαπητή Εύα δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά δεν θα βγάλη εκεί ξανά φτερά
 
  • Like
Αντιδράσεις: geog87
Καλημέρα... Και εμένα η θηλυκιά μου, έβγαλε τα φτερά απο την ουρά των μικρών της. Όταν τα έβαλα μόνα τους μετα απο κάποιες μέρες έβγαλαν και παλι φτερά.
 
Πάντα αντικαθιστώνται τα πτερά που λείπουν απο την "ρίζα". Εκείνα που δεν είναι δυνατόν να αντικατασταθούν είναι όσα απλά έσπασαν για κάποια αιτία και ένα μέρος απο το καλάμι είναι στην θέση του. Η παθολογική πτερόρροια, δηλαδή η προσβολή του πουλιού απο κάποια ασθένεια που οδηγεί στην πτώση του πτερώματος, είναι αυτή που αφήνει τα πουλιά γυμνά.
 
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!
κε μακη οντως απο την ριζα τα τραβηξε η μανα του! Οπως και να εχει ακομη κ αν δε τα ξαναβγαλει τα φτερακια του παντα θα ειναι το αγαπημενο μου!
 
Back
Top