Αναπαραγωγή Ποτε να βγαλω το χωρισμα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Το Σαββατο εβαλα μαζι στη ζευγαρωστρα ενα ζευγαρι που ειχα επιλεξει, με χωρισμα αρχικα. Παρ'οτι τα βλεπω και τα δυο οτι θελουν να ζευγαρωσουν, δηλαδη βλεπω ολα τα "σημαδια", η θηλυκια δεν εχει ασχοληθει ακομα με τη φωλια. Να βγαλω το χωρισμα ή να περιμενω λιγο ακομα;
 
Να το βγάλεις δοκιμαστικά και να δεις τη συμπεριφορά τους.
Αν υπάρχουν έντονοι καυγάδες να τα χωρίσεις αμέσως.
Αν όχι άστα για λίγο μαζί και βλέπουμε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Να το βγάλεις δοκιμαστικά και να δεις τη συμπεριφορά τους.
Αν υπάρχουν έντονοι καυγάδες να τα χωρίσεις αμέσως.
Αν όχι άστα για λίγο μαζί και βλέπουμε.

Ενταξει! Μια ερωτηση, σε περιπτωση που ζευγαρωσουν αμεσως (μου ειχε τυχει με τον ιδιο αρσενικο περισυ) θα προλαβει η θηλυκια να φτιαξει τη φωλια της ή θα αρχισει να γεννα τα αυγα κατω;
 
θα προλαβει η θηλυκια να φτιαξει τη φωλια της ή θα αρχισει να γεννα τα αυγα κατω;
Κάτσε να μυρίσουμε τα νύχια μας! 😀

Βρε Ειρήνη μου που να ξέρουμε εμείς πως θα αντιδράσει σε αυτό η κανάρα σου; Εσύ δώσε νήμα και φωλιά και λογικά πρώτα θα στρώσει φωλιά.. Αν φοβάσαι πως δε θα δεχτεί τη δωλιά βάλε μια εσωτερική και μία εξωτερική. :)

*Ελπίζω να μην παρεξηγήσεις το χιούμορ μου!
 
Βρε Ειρήνη μου που να ξέρουμε εμείς πως θα αντιδράσει σε αυτό η κανάρα σου; Εσύ δώσε νήμα και φωλιά και λογικά πρώτα θα στρώσει φωλιά.. Αν φοβάσαι πως δε θα δεχτεί τη δωλιά βάλε μια εσωτερική και μία εξωτερική. :)

*Ελπίζω να μην παρεξηγήσεις το χιούμορ μου!

Δυστυχως το κλουβι αυτο παιρνει μονο εσωτερικη φωλια, η εξωτερικη δεν εφαρμοζει στο πλαινο πορτακι καλα, αφηνει ενα τεραστιο επικυνδινο κενο..
Θα το βγαλω κι ελπιζω να μην αρχισει τη γεννα κατω!

Μολις εβγαλα το χωρισμα. Ο αρσενικος μου την κυνηγα "ετοιμοπολεμος"..🙄
 
Ενταξει! Μια ερωτηση, σε περιπτωση που ζευγαρωσουν αμεσως (μου ειχε τυχει με τον ιδιο αρσενικο περισυ) θα προλαβει η θηλυκια να φτιαξει τη φωλια της ή θα αρχισει να γεννα τα αυγα κατω;
Και να ζευγαρώσουν αμεσως δεν αλλάζει ο χρονος των αυγων για να φοβάσαι εξ αιτίας αυτου, οτι δεν θα προλάβει να φτιάξει φωλιά.
 
Back
Top