Φροντίδα Ποτε να επιστρεψω το καναρινι στο κλουβι του;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα.
Πριν κανα δεκαημερο, μια βδομαδα, δε θυμαμαι ακριβως, βρηκα ενα πρωι ξαφνικά ενα απ τα καναρινια μου με τραυματισμενο ποδι.
Το εσερνε αρχικα, δεν πατουσε καλα..
Να μην τα πολυλογω το εδεσα και τις τελευταιες μερες ο μικρος παταει κανονικοτατα, ανεβαινει κανονικα στην πατηθρα κλπ.
Ειναι δηλαδη μια χαρα πλεον.
Αυτο το διαστημα βρισκεται σε εσωτερικο χωρο,τον εβαλα σε μικρο κλουβακι και τον εφερα μεσα για να τον παρακολουθω.
Εχουν περασει λιγες μερες αλλα ειναι απολυτως καλα πλεον, απο χθες κελαηδαει κιολας.
Η ζευγαρωστρα του ειναι εξω, εξω μενει ολο τον χρονο.
Να τον μεταφερω σιγα σιγα στο κανονικο κλουβι του λοιπον;Να περιμενω λιγο ακομα; Τι λετε;
Μηπως πρεπει να τον μεταφερω μονιμα σε ενα μεσαιου μεγεθους κλουβι;
Τον εχω σε αρκετα μεγαλη ζευγαρωστρα, φοβαμαι μην μου κανει τιποτα ακροβατικα παλι και ξανασακατευτει.
 
Νομίζω πως είναι έτοιμος πλέον. Καλύτερα να βγει έξω το συντομότερο πριν χαλάσει ο καιρός.

Πώς συνέβη το ατύχημα στο κλουβί που ήταν, έχεις καταλάβει;
 
Τον εχω σε αρκετα μεγαλη ζευγαρωστρα, φοβαμαι μην μου κανει τιποτα ακροβατικα παλι και ξανασακατευτει.
Αν δεν εντοπιστεί ακριβώς η αιτία που τραυμάτισε το πόδι του θα πρότεινα να μην ξαναμπεί στο ίδιο κλουβί.
Να τον μεταφερω σιγα σιγα στο κανονικο κλουβι του λοιπον;Να περιμενω λιγο ακομα; Τι λετε;
Από την ώρα που δείχνει και είναι καλά... ας έκανες σταδιακά την κίνηση να του αλλάξεις το μέρος διαβίωσης και ασφαλώς και το κλουβί.
Μηπως πρεπει να τον μεταφερω μονιμα σε ενα μεσαιου μεγεθους κλουβι;
Τα μεσαίου μεγέθους κλουβιά 45-50cm μήκος είναι ιδανικά για τη διαβίωση στα αρσενικά καναρίνια.
 
Δεν εχω ιδεα πως εγινε, πραγματικα...
Απλα ενα πρωι τον βρηκα σε αυτη την κατασταση.. Το προηγουμενο βραδυ που τον ειχα δει ηταν μια χαρα.
Ισως κατι τον τρομαξε το βραδυ και μεστον υπνο του πεταξε αναστατωμενος και χτυπησε;
Ποιος ξερει.. Κατι τετοιο υποθετω, δεν υπαρχει καποιο σημειο ή αντικειμενο στο κλουβι απ οπου θα μπορουσε να πιαστει το ποδι του και να τραυματιστει.
 
... Τα γυρισμένα συρματάκια-ελατήρια στις πόρτες-ταΐστρες έλεγξε Ειρήνη, να δεις μήπως προεξέχουν (ύπουλο σημείο των κλουβιών)
 
... Τα γυρισμένα συρματάκια-ελατήρια στις πόρτες-ταΐστρες έλεγξε Ειρήνη, να δεις μήπως προεξέχουν (ύπουλο σημείο των κλουβιών)
Αυτές είναι οι πιο κλασικές παγίδες των κλουβιών...
Αλλά κι ένας θόρυβος το βράδυ μπορεί να δημιουργήσει τις συνθήκες πανικού που θα τραυματίσουν κάθε πουλί...
Δυστυχώς σε κάποιες περιπτώσεις όσα κι αν προβλέψουμε... Πάντα υπάρχει και η άτυχη στιγμή...
 
Εχετε δικιο, δεν το ειχα σκεφτει αυτο!
Σισσυ θα το τσεκαρω αυριο!
Αν και νομιζω πως το βραδυ εγινε το ατυχημα, γιατι τελευταια φορα που τον ειδα κοιμοταν κανονικα στο κλαδι του.

Το καλο ειναι πως ειναι μια χαρα πλεον!
Επισης εκεινη την μερα που τον βρηκα κατω με το ποδι χτυπημενο, ειχε και τρια φτερακια "σπασμενα", ετρεχε αιμα..
Δεν ξερω αν τα χτυπησε κι αυτα το βραδυ μαζι με το ποδι ή αργοτερα, στην προσπαθεια του να πεταξει στην πατηθρα.
 
Σημερα πρωι μεταφερθηκε στον χωρο του!
Κοιταξα το κλουβι για συρματακια που εξεχουν ή κατι τετοιο, δεν βρηκα κατι..
Του αλλαξα ομως κλουβι, καλου κακου.
Χαιρομαι πολυ που ειναι καλα.
Την πρωτη μερα ηταν πραγματικα χαλια, νομιζα οτι θα πεθαινε.. Επειτα απλα αποδεχτηκα οτι θα "χασει" το ενα του ποδι..
Ολα πηγαν πολυ καλυτερα απο οτι περιμενα, ευτυχως τελος καλο ολα καλα.
 
Ευχομαι να μην το βρει αλλο κακο το μικρουλι σου.
Πολυ ευχάριστη η εξελιξη :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
ευτυχως ειναι καλα
λες οτι ετρεχε αιμα και ειχε 3 φτερα σπασμενα το κλουβι ειναι σε εξωτερικο χωρο; Μηπως τη ζημια την εκανε καποιο αρπακτικο;
 
ευτυχως ειναι καλα
λες οτι ετρεχε αιμα και ειχε 3 φτερα σπασμενα το κλουβι ειναι σε εξωτερικο χωρο; Μηπως τη ζημια την εκανε καποιο αρπακτικο;

Σε εξωτερικο χωρο ναι, αλλα πολυ καλα προστατευμενο απο τα αρπακτικα.
 
Σε εξωτερικο χωρο ναι, αλλα πολυ καλα προστατευμενο απο τα αρπακτικα.
αυτο το πολυ καλα το ειπαν ολοι πριν τους τυχει, φτερα αιμα ποδι και δεν ξερεις πως εγινε, εχε το νου σου(επισης αποτο καταλαβα λες μαλλον εγινε πολυ πρωινες ωρες) ισως κατι τον τρομαξε πολυ.
 
Back
Top