Αναπαραγωγή Ποτε να ξεκινησω την αναπαραγωγη των κοκατιλ μου;

Εγγραφή
29 Ιουν 2015
Μηνύματα
522
Πόλη
Αθήνα
Έχω 2 κοκατιλ αντίθετου φύλλου περίπου 2-3 χρονών και περιμένω την σωστή περίοδο για να τα ζευγαρώσω. Έχω διαβάσει πως η περίοδος της πτερρορίας τελείωσε (επίσης το διαπίστωσα και από τα ίδια τα πουλιά καθώς δεν χάνουν άλλα πούπουλα)
Η μόνη μου αμφιβολία που με κρατά πίσω είναι η ζέστη. Όμως από ότι βλέπω ο καιρός δεν θα αλλάξει ιδιαίτερα και αυτό περιπλέκει τα πράγματα☹.
Θέλω να τα ζευγαρώσω αλλά δεν θέλω να τα πιέσω. Αντίθετα θέλω να τους φανεί μια ευχάριστη εμπειρία και με τη ζέστη δεν νομίζω πως αυτό είναι εφικτό. Καμία ιδέα;
 

Συνημμένα

  • kk.webp
    kk.webp
    13,1 KB · Προβολές: 64
Μπορεις να διαβασεις το παρακατω θεμα.. Μπορει να ειναι απο μεταφραση αλλα πιστευω θα σου λυθουν τυχον αποριες.
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-πρέπει-να-ξέρετε-για-το-ζευγάρωμα-των-cockatiels.15294/
Προτεινω να περιμενεις να κρυωσει ο καιρος προτου προχωρησεις σε αναπαραγωγη. Μεχρι τοτε, καλη και πλουσια διατροφικη προετοιμασια.
 
Γειά σας και πάλι... λέω να βάλω τη φωλιά αύριο το πρωί. Έχω ξεκινήσει τη διατροφική προετοιμασία πρίν από 3 μήνες και θα ξεκινήσω. Ο καιρός δρόσισε (έπεσε στους 20 κάτι βαθμούς) και όλα νομίζω πιά είναι έτοιμα. Ποια είναι η γνώμη σας γι' αυτό;
 
Θα σου προτεινα να το καθυστερησεις λιγο. Πιστευω θα εχουμε κ αλλες ζεστες συντομα.
 
Να βγει και ο Σεπτεμβρης. Γνωμη μου ειναι μην το παρεις σαν το σωστο.
 
Back
Top