Φροντίδα Ποτε να τα βγαλω στο μπαλκονι;

Τζουάν

PB New Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
395
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα σε ολους! Θελω να κανω μια ερωτηση, πηρα ενα ζευγαρακι καναρινια τον μαρτη και τα εχω ζευγαρωσει, στην αρχη τα ειχα στο μπαλκονι αλλα μετα μας εβγαλε κρυο κ επειδη ειχα μαζεψει το ναυλον του μπαλκονιου τα εβαλα μεσα. Τωρα ομως εχουν γεννησει (εχουμε 3 νεοσσους κ περιμενουμε αλλα 2 αυγα) και επειδη ειχε μπει στην φαση αυτη δε τα μετακινησα απο το καθιστικο. Ποτε μπορω να τα βγαλω στο μπαλκονι τωρα που -δειχνει να- ανοιγει ο καιρος;ρωταω γιατι τα μικρα ειναι γυμνουλικα και δε θελω να κρυωσουν. Τα μεγαλα τα πηρα απο χομπιστα που τα ειχε ολο το χειμωνα στο μπαλκονι,θα μπορεσω να τα εχω κι εγω στο μπαλκονι το χειμωνα (ή τον περισσοτερο χειμωνα);
 
Να σου ζήσουν τα μικρά κατ' αρχήν. Τώρα που τα έχεις μέσα, θα τα κρατήσεις μέσα μέχρι να φοράτε εσείς καλοκαιρινά ρούχα μόνιμα. Άρα προς το παρόν μέσα. Κατόπιν μπορείς να τα αφήσεις μόνιμα έξω και για τον χειμώνα να συνεχίσουν να ζουν έξω εφόσον είναι προστατευμένα από το μεγάλο κρύο, τα ρεύματα αέρος και τα αρπακτικά.
 
μπορω ομως να τα μετακινησω τωρα πια που δεν κλωσσανε σε αλλο χωρο (σε ενα αδειο δωματιο δλδ) που θα εχω παντζουρια ανοιχτα για να εχουν φυσικο φως;
 
οχι λετε ε;ναι αλλα αν θελησουν να ξαναζευγαρωσουν θα μου μεινουν στο καθιστικο το μισο καλοκαιρι, δεν με πειραζει να μεινουν μεσα αλλα καποια στιγμη θα θελησουμε να αναψουμε κλιματιστικο δεν θα τα πειραξει;
 
θα περιμενεις λιγο να περασουν τις 15 με 20 μερες τα μικρα και μετα με πολυ προσοχη και χωρις να τα τρομαξεις να τα πας στο μπαλκονι
 
θα περιμενεις λιγο να περασουν τις 15 με 20 μερες τα μικρα και μετα με πολυ προσοχη και χωρις να τα τρομαξεις να τα πας στο μπαλκονι
στο διπλα δωματιο μπορω να τα παω σιγα σιγα χωρις να τα τρομαξω;
 
στην ηλικία που σου είπε ο Γιώργος, μπορείς.
 
Μέχρι να φτάσουν περίπου 20 ημερών, δεν πρέπει να τα μετακινήσεις καθόλου απ' όπου τα έχεις αυτήν την στιγμή.
Μετά τα βάζεις σε άλλο δωμάτιο. Αν ο καιρός έχει ζεστάνει αρκετά, μπορείς να τα βγάλεις και έξω. Αν συνεχίζει άστατος, κράτα τα μέσα προς το παρόν (εκεί που είναι ή δίπλα σε άλλο δωμάτιο ) για να μην κρυώσουν από τις εναλλαγές και τα βγάζεις όταν ζεστάνει πλήρως.
 
ευχαριστω πολυ! Οποτε περιπου 20 μερων τα παω διπλα και αν τυχον ξαναγεννησει παραμενουν εκει. αν οχι μολις φτιαξει τελειως ο καιρος και ειναι ετοιμο το κλουβι τους θα βγουν μπαλκονι να ξετρελανουν την γειτονια!
 
Απλά συμπληρώνω τη φράση σου Εύα μου: ... Ξετρελάνουν τη γειτονιά προστατευμένα από τον καιρό (ρεύματα αέρα, βροχή κτλ) και από τα αρπακτικά! 😉
 
Back
Top