Αναπαραγωγή Ποτε να χωρισω τα μικρα ζεμπρακια;

Phantomas

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαϊ 2015
Μηνύματα
359
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα σε ολους. Επειδη εχω παρατηρησει οτι εχουν αρχισει μερικοι ''τσακωμοι'' γονιων-παιδιων θα ηθελα να ρωτησω ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη να τα χωρισω τα πουλακια. Παρα το γεγονος των τσακωμων οι γονεις συνεχιζουν να τα ταϊζουν. Ενημερωτικα τα πουλακια γεννηθηκαν περι τις 18/10
 
Γιάννη σε 2 μέρες τα μικρά γίνονται ενός μήνα και λογικά θα έχουν αρχίσει να τρώνε λίγο λίγο μόνα τους. Αν όντως τρώνε τότε μπορείς να τα βάλεις σε δικό τους κλουβί (κατά προτίμηση κλούβα για να πετάνε) με σποράκια αλλά και αυγοτροφή (μαλακή τροφή) για να μπορούνε να τρώνε ευκολότερα. Αν δεν τρώνε τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις το χώρισμα (αν τα έχεις σε ζευγαρώστρα) ώστε να είναι και χώρια για να μην τσακώνονται και να μπορούν να τα ταΐζουν οι γονείς τους απ το χώρισμα.
Σε τι κλουβί τα έχεις Γιάννη;
 
Aλικη δεν τα εχω δει και πολυ να τρωνε μονα τους. Συνεχιζεται ακομα το ταϊσμα απο τους γονεις. Εκεινα γκρινιαζουν και οι γονεις συνεχιζουν να τα ταϊζουν. Τα εχω δει ελαχιστες φορες στην ταϊστρα και αυτο για 1-2 λεπτα. Τα εχω σε κανονικο κλουβι. Μεσαιο μεγεθος. Οχι ζευγαρωστρα
 
Aλικη δεν τα εχω δει και πολυ να τρωνε μονα τους. Συνεχιζεται ακομα το ταϊσμα απο τους γονεις. Εκεινα γκρινιαζουν και οι γονεις συνεχιζουν να τα ταϊζουν. Τα εχω δει ελαχιστες φορες στην ταϊστρα και αυτο για 1-2 λεπτα. Τα εχω σε κανονικο κλουβι. Μεσαιο μεγεθος. Οχι ζευγαρωστρα
Άρα δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το χώρισμα.. στενή παρακολούθηση γιατί με τους τσακωμούς ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να γίνει... και αναμονή μέχρι ν αρχίσουν να τρώνε μόνα τους. Μόλις τα δεις να τρώνε μπορείς να τα βάλεις σε ζευγαρώστρα μόνα τους.. ή να τα αφήσεις στο κλουβί αυτό και να βάλεις τους γονείς σε ζευγαρώστρα να είναι πιο άνετα. Αυγοτροφή ή αυγό (που είναι πιο μαλακή τροφή) τρώνε τα μικρά;
 
Δεν ειπα οτι δεν τρωνε καθολου.Απλα ψιλοτσιμπανε. Αυτο. Θελω να πω οτι οι γονεις καθονται και τρωνε αρκετη ωρα ενω τα μικρα οχι τοσο συν το γεγονος οτι τα μικρα συνεχιζουν και γκρινιαζουν για ταϊσμα.Αν τα χωρισω τωρα, εφοσον τσιμπανε σπορακια δεν θα προσαρμοστουν σιγα σιγα αποδεχομενα το γεγονος οτι δν τα ταϊζει κανεις;Ναι τσιμπανε και αυγουλακι
 
Δεν ειπα οτι δεν τρωνε καθολου.Απλα ψιλοτσιμπανε. Αυτο. Θελω να πω οτι οι γονεις καθονται και τρωνε αρκετη ωρα ενω τα μικρα οχι τοσο συν το γεγονος οτι τα μικρα συνεχιζουν και γκρινιαζουν για ταϊσμα.Αν τα χωρισω τωρα, εφοσον τσιμπανε σπορακια δεν θα προσαρμοστουν σιγα σιγα αποδεχομενα το γεγονος οτι δν τα ταϊζει κανεις;Ναι τσιμπανε και αυγουλακι
Γιάννη μου κανονικά εδώ χρησιμοποιείται το χώρισμα ώστε σταδιακά να γίνει αυτή η προσαρμογή.. Βοηθάει και σε αυτό. Αλλά εσύ χώρισμα δεν έχεις οπότε θα καθυστερήσεις λίγο να τα βάλεις σε δικό τους κλουβί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Απο χθες δεν ακουσα ουτε λεπτο την κλασσικη γκρινια για ταϊσμα. Επιπλεον τα ειδα μονα τους να τρωνε.Ισως ειναι η ωρα για τον αποχωρισμο απο τους γονεις.
 
Back
Top