Αναπαραγωγή Ποτε πρεπει να βγαλω τα μικρα παπαγαλακια απο τους γονεις?

Panagiotis Raik

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαρ 2014
Μηνύματα
13
ποτε πρεπει να βγαλω τα μικρα παπαγαλακια απο τους γονεις τους; Ρωταω διοτι πλεον μενουν μονο μετον πατερα τους γτ εφυγεη θυλικια και φοβαμαι μην εχουμε τπτ παρατραγουδα, γτ σε λιγο τα κοβω να πεζουν ξυλο με τον πατερα τους :).Eπισης προσπαθω να αποφυγω να κανουν αιμομυξια διοτι εκτος το οτι δεν ειναι ηθικο δεν πρεπει κι ολας γτ υπαρχουν μεγαλεςπιθανοτιτες να μην βγει υγιες το νεο πουλακι.
 
Αυτά αφού όπως έγραψες στην παρουσίαση έχουν γεννηθεί στις 27/1 δεν είναι ακόμα ούτε δύο μηνών. Δεν είναι ακόμα ώριμα αναπαραγωγικά και αποκλείεται να επιχειρήσει κάτι τέτοιο ο αρσενικός. Έχεις πάνω από 4-5 μήνες στην διάθεσή σου. Ωστόσο και αν συμβεί δεν χρειάζεται να αφήσεις να κλωσήσουν τα αυγά. Στα δικά μου που έμεινε ο πατέρας με την κόρη και η μάνα πέθανε, δεν την πλησίασε την κόρη, αυτή βρήκε άλλο αρσενικό. Ίσως από σύμπτωση φυσικά. Πόσα μωρά έχεις; Έχεις καταλάβει τα φύλα τους;
 
Αυτά αφού όπως έγραψες στην παρουσίαση έχουν γεννηθεί στις 27/1 δεν είναι ακόμα ούτε δύο μηνών. Δεν είναι ακόμα ώριμα αναπαραγωγικά και αποκλείεται να επιχειρήσει κάτι τέτοιο ο αρσενικός. Έχεις πάνω από 4-5 μήνες στην διάθεσή σου. Ωστόσο και αν συμβεί δεν χρειάζεται να αφήσεις να κλωσήσουν τα αυγά. Στα δικά μου που έμεινε ο πατέρας με την κόρη και η μάνα πέθανε, δεν την πλησίασε την κόρη, αυτή βρήκε άλλο αρσενικό. Ίσως από σύμπτωση φυσικά. Πόσα μωρά έχεις; Έχεις καταλάβει τα φύλα τους;
Εχω 2 μωρα.. Δυστηχως ακομα φαινεται οτι δεν εχουν παρει τελικο χρωμα τα ρουθουνακια τους.. Να βαλω αλλη θυλικια μεσα καινουργια για τον πατερα ή θα επιτεθει στα μικρα;
 
Θα έλεγα όχι προς το παρόν μέχρι να είναι δυναμωμένα. Πάντως όταν την πάρεις πρέπει να κρατήσεις 40 μέρες καραντίνα σε ξεχωριστό κλουβί και μακριά από αυτό που είναι η οικογένεια. Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης.
Πάρε την σε κανένα 20ήμερο - 1μήνα και 40 μέρες η καραντίνα μετά είσαι οκ. Αν δεις επιθετικότητα αλλάζεις τα μωρά κλουβί.
 
Back
Top