Αναπαραγωγή Ποτε πρεπει να χωριστουν οι νεοσσοι απο τους γονεις;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GALEKOS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

GALEKOS

PB Member
Εγγραφή
23 Φεβ 2008
Μηνύματα
326
Πόλη
Θήβα
μετα απο ποσες μερες απο οταν γεννηθουν οι νεοσσοι πρεπει να χωριστουν απο τους γονεις του ; Και πρεπει το καθενα να μπει στο δικο του κλουβι; :)
 
οταν αρχιζουν να τρεφονται μονα τους τα αλλαζεις η τα βαζεις λιγο μετα αφοτου εχουν σκαρισει και θα τα ταιζουν μεσα απτο χωρισμα.. Τα αρσενικα πιστευω θελουν δικο τους κλουβι.. Μολις αρχισουν να κελαιδανε
 
εξαρταται απο την αναπτυξη. Δηλαδη αν εχει μεγαλωσει το ζευγαρι σου 1 νεοσσο θα εχει καλυτερη αναπτυξη απο το αν εχει μεγαλωσει 5. Εγω τα δικα μου τα χωριζω σε 24-25 μερες και τα βαζω ολα μαζι σε κλουβα πτησης.
 
εξαρταται απο την αναπτυξη. Δηλαδη αν εχει μεγαλωσει το ζευγαρι σου 1 νεοσσο θα εχει καλυτερη αναπτυξη απο το αν εχει μεγαλωσει 5. Εγω τα δικα μου τα χωριζω σε 24-25 μερες και τα βαζω ολα μαζι σε κλουβα πτησης.

Με αφορμή την αναφορά εδώ, του φίλου μας του Sainer,θέλω να πω οτι
χρειάζεται μια προσοχή πρώτα στην ηλικία απογαλακτισμού και μετά στην
τοποθέτηση των πουλιών σε άλλο χώρο.
Τα νέα πουλάκια πρέπει να απογαλακτίζονται όταν αποδεδειγμένα στο κύριο μενού τους περιλαμβάνονται οι σπόροι. Μπορεί να είναι 25 ή 28 ή ακόμα και 35 ημερών όταν το κάνουν αυτό, γι' αυτό χρειάζονται διαφορετική αντιμετώπιση.
Τώρα όσον αφορά την μεταφορά τους σε κλούβα πτήσεων, αυτό πρέπει να γίνεται
ΣΤΑΔΙΑΚΑ. Πρώτα πρέπει να περάσουν κάποιο διάστημα(ίσως και πάνω απο ένα μήνα) σε ένα κλουβί μεγέθους ζευγαρώστρας ή λίγο μεγαλύτερο και μετά αφού έχουν δυναμώσει αρκετά μύες, σκελετός και πτέρωμα, να περάσουν σε κλούβες πτήσης 1χ2χ2 .
Ενα πέρασμα απευθείας σε κλούβες πτήσεων κάποια πουλιά θα τα οδηγήσει
σε μεγάλο αδυνάτισμα και αργότερα, πολύ εύκολα σε διάφορες αρρώστιες.☹
 
ναι εχει δικιο π μακης το παρελειψα αυτο. Πρωτα σε ενα κλουβι και μετα σε κλουβα πτησης.
 
Τώρα όσον αφορά την μεταφορά τους σε κλούβα πτήσεων, αυτό πρέπει να γίνεται
ΣΤΑΔΙΑΚΑ. Πρώτα πρέπει να περάσουν κάποιο διάστημα(ίσως και πάνω απο ένα μήνα) σε ένα κλουβί μεγέθους ζευγαρώστρας ή λίγο μεγαλύτερο και μετά αφού έχουν δυναμώσει αρκετά μύες, σκελετός και πτέρωμα,
Ενα πέρασμα απευθείας σε κλούβες πτήσεων κάποια πουλιά θα τα οδηγήσει
σε μεγάλο αδυνάτισμα και αργότερα, πολύ εύκολα σε διάφορες αρρώστιες.☹

Δηλαδή κ Μάκη μπορεί να έχουμε και άμμεσα ασχημα αποτελέσματα;
Όταν λέω άμμεσα εννοώ μικρά 60 ημερών που έχουν περασει απευθείας σε κλούβα πτήσης να δείξουν σε αρχικό στάδιο καρίνιασμα και μετά αιφνίδιο θάνατο ή είναι πολύ σύντομα για κάτι τέτοιο;

Ποιό είναι κατα την εμπειρία σας το ασφαλέστερο χρονικό διάστημα που πρέπει να περάσουν σε κλουβί απογαλακτισμού;

Η διατροφή τους θα πρέπει να είναι πιο συγκρατημένη στο κλουβί απογαλακτισμού και μετά στη κλούβα πτήσεως να γίνετε πιο πλούσια; (μιλάμε πάντα σε λογικά πλαίσια)
 
Ακριβώς αυτό που κάνει ο sainer κάνω και εγώ και πραγματικά είναι μεγάλη απόλαυση να τα βλέπεις να πετάνε σε κλούβα πτήσης! Γουστάρεις! Και γουστάρουν!
 
... Ποιό είναι το ασφαλέστερο χρονικό διάστημα που πρέπει να περάσουν σε κλουβί απογαλακτισμού;

Εχω την γνώμη οτι σε μεγάλη κλούβα πτήσης, πρέπει να μπαίνουν μετά τους 3 μήνες ζωής.
 
Back
Top