Φροντίδα Πουλάκι έπεσε από τη φωλιά του

Dimmy03

PB New Member
Εγγραφή
9 Νοε 2022
Μηνύματα
17
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι στο χωριό μου και ένα πουλάκι έπεσε από τη φωλιά του και το βρήκα πάνω στη σκάλα. Ξέρω πού περίπου είναι η φωλιά του αλλά δε τη φτάνω με τίποτα. Τι να κάνω; (πρέπει να είναι σπουργίτι)
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: kika
Σύμφωνα με τις οδηγίες της Άνιμα πρέπει να το αφήσεις σε ένα σημείο ψηλά κοντά στην φωλιά. Αλλά ... με την ζέστη αυτή κ αν υπάρχουν γάτες εκεί, δεν βλέπω να είναι καλές οι πιθανότητες.
https://www.wild-anima.gr/protes-voitheies/odigies-gia-neossoys/
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2023-07-23-15-17-01-467_com.android.chrome.webp
    Screenshot_2023-07-23-15-17-01-467_com.android.chrome.webp
    143,7 KB · Προβολές: 1
οπωσδηποτε νερακι φρεσκο καθαρο καθε ημερα, φρυγανια ελιτ( ναι η γνωστή στα σουπερ μαρκετ τα πουλια την λατρευουν εγω εχω παντα στις καναρινες. αν μπορεις παρε σπορακια απο πετσοπ, ή ασπουρι καναβουρι απο μαγαζι σιτηρων. το σπουργιτακι να τοποθετηθει με ασφαλεια σε κλουβακι , ή προσωρινα σε καποιο κουτι που να αναπνεει ομως. αυτα τα μικρα πουλια ειναι τα πιο δυνατα. εαν δεν χτυπησε καποιο εσωτερικο οργανο απο το πεσιμο λογικα θα επιβιωσει. ευχομαι ολα να πανε καλα!!!🪶💐
[automerge]1690115044[/automerge]
επισης εχετε υποψη ο,τι η κλωσσα θα αρχισει να το ψαχνει. δηλαδη οταν λειπει απο κοντα ενα μικρο αρχιζουν και το ψαχνουν. εαν μπορει λιγο να πεταξει το αναλαμβανει η μανα του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Σύμφωνα με τις οδηγίες της Άνιμα πρέπει να το αφήσεις σε ένα σημείο ψηλά κοντά στην φωλιά. Αλλά ... με την ζέστη αυτή κ αν υπάρχουν γάτες εκεί, δεν βλέπω να είναι καλές οι πιθανότητες.
https://www.wild-anima.gr/protes-voitheies/odigies-gia-neossoys/
Επικοινώνησα και γω με την άνιμα. Το πουλάκι αυτό δεν πετάει και δεν έχει ανοίξει τα ματάκια του. Μου είπαν να του δώσω ασπράδι από αβγό και να τηλεφωνήσω σε έναν συνεργάτη τους ο οποίος δεν απαντάει. Έπεσε άλλο ένα και τα έβαλα παρέα σε ένα καλαθάκι στη σκιά και όσο πιο κοντά στη φωλιά μπορώ
 
οπωσδηποτε νερακι φρεσκο καθαρο καθε ημερα, φρυγανια ελιτ( ναι η γνωστή στα σουπερ μαρκετ τα πουλια την λατρευουν εγω εχω παντα στις καναρινες. αν μπορεις παρε σπορακια απο πετσοπ, ή ασπουρι καναβουρι απο μαγαζι σιτηρων. το σπουργιτακι να τοποθετηθει με ασφαλεια σε κλουβακι , ή προσωρινα σε καποιο κουτι που να αναπνεει ομως. αυτα τα μικρα πουλια ειναι τα πιο δυνατα. εαν δεν χτυπησε καποιο εσωτερικο οργανο απο το πεσιμο λογικα θα επιβιωσει. ευχομαι ολα να πανε καλα!!!🪶💐
[automerge]1690115044[/automerge]
επισης εχετε υποψη ο,τι η κλωσσα θα αρχισει να το ψαχνει. δηλαδη οταν λειπει απο κοντα ενα μικρο αρχιζουν και το ψαχνουν. εαν μπορει λιγο να πεταξει το αναλαμβανει η μανα του.
Δυστυχώς δεν έχουμε πετ σοπ εδώ, ούτε καν σούπερ μάρκετ. Έπεσε ένα ακόμα πουλί και τα έβαλα παρέα σε ένα μαλακό καλάθι. Πράγματι βλέπω τους γονείς να κάνουν πέρα δώθε. Το ένα από τα δυο μπορεί να μιλήσει και να κουτσοπετάξει (φαίνεται να επικοινωνεί με τα πουλάκια που είναι στη φωλιά). Η άνιμα μου είπε να τους δίνω αβγό στο στόμα και νεράκι. Για να δούμε
[automerge]1690129071[/automerge]
@Dimmy03 μπράβο σου που τα περιμάζεψες. Φάγανε; Βλέπεις τους γονείς εκεί κοντά ή στην φωλιά;
Φάγανε, αμέ. Οι γονείς κάνουν βόλτες
 
@Dimmy03 , Μπράβο σου που τα φροντίζεις. Πάρε ξανά τηλέφωνο τον συνεργάτη της ΑΝΙΜΑ. Επίσης το καλαθάκι αν γίνεται βάλε το σε σημείο ψηλά, σχετικά απρόσιτο από αρπακτικά.
φρυγανια ελιτ( ναι η γνωστή στα σουπερ μαρκετ τα πουλια την λατρευουν εγω εχω παντα στις καναρινες
Δεν είμαι σίγουρος ότι η φρυγανιά είναι κατάλληλο τρόφιμο. Περιέχει αλάτι. Μην το δίνεις στις κανάρες σου.
@Dimmy03 , πρόκειται για σπουργίτια ή άλλο είδος;
Αν μπορείς και όταν έχεις τη διάθεση, ενημέρωνέ μας για την εξέλιξη.
 
@Dimmy03 , Μπράβο σου που τα φροντίζεις. Πάρε ξανά τηλέφωνο τον συνεργάτη της ΑΝΙΜΑ. Επίσης το καλαθάκι αν γίνεται βάλε το σε σημείο ψηλά, σχετικά απρόσιτο από αρπακτικά.

Δεν είμαι σίγουρος ότι η φρυγανιά είναι κατάλληλο τρόφιμο. Περιέχει αλάτι. Μην το δίνεις στις κανάρες σου.
@Dimmy03 , πρόκειται για σπουργίτια ή άλλο είδος;
Αν μπορείς και όταν έχεις τη διάθεση, ενημέρωνέ μας για την εξέλιξη.
Είναι σπουργίτια 100%. Δυστυχώς το ένα πέθανε μέσα στη νυχτα. Το άλλο ήρθε ο γονιός του, το τάισε και μετά από λίγο τεντωσε τα φτερά του και πεταξε
 
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι στο χωριό μου και ένα πουλάκι έπεσε από τη φωλιά του και το βρήκα πάνω στη σκάλα. Ξέρω πού περίπου είναι η φωλιά του αλλά δε τη φτάνω με τίποτα. Τι να κάνω; (πρέπει να είναι σπουργίτι)
Φαίνεται ότι έχω έρθει στο χωριό μου για να σώσω την άγρια πανίδα του χαχα. Προσγειώθηκε στο πάτωμα ένα νεαρό σπουργίτι που δε πετάει καλά. Το έβαλα και αυτό στο καλάθι του έδωσα νερό και φαγητό όμως ούτε τρώει ούτε πίνει. Όταν το βρήκα, προσπαθούσε συνεχώς να πετάξει με αποτέλεσμα να πέφτει με τη πλάτη στο πάτωμα και τη κοιλιά προς τον ουρανό. Την τελευταία φορά μάλιστα που πήγε να πέσει, κατάφερα να το πιάσω στον αέρα. Τι να κάνω; Να το αφήσω εκεί και να το πιέζω να φάει και να πιεί; Να περιμένω μέχρι αυριο το απόγευμα και αν δεν το αναζητήσει κανείς, να τηλεφωνήσω ξανά στον συνεργάτη της ANIMA;
 
  • Sad
Αντιδράσεις: kika
Πιστεύω ότι καλό θα ήταν το πρωί να το ταΐσεις λίγο, έστω και με το ζόρι, ώστε να έχει δυνάμεις και να μη μείνει έως το απόγευμα νηστικό. Ελπίζουμε φυσικά να το ταΐσουν οι γονείς και να πετάξει μόνο του.
 
@Dimmy03 , πώς πάει; Έφαγε, το τάισαν οι γονείς, πέταξε / το πήραν;
Έφαγε και ήπιε τελικά. Σήμερα είδα τη μάνα του να το ταΐζει και μετά πετάξανε παρέα
 
Πόσο χαίρομαι που σε βρήκε το πουλάκι....και (φαντάσου) πόσο πηγαία ανακουφιστική ήταν η συμμετοχή σου στο να του δοθεί η δυνατότητα να ζήσει
Αν μπορώ να βοηθήσω τον οποιονδήποτε, θα το κάνω. Πόσο μάλλον τα ζωάκια που πολλές φορές στηρίζονται στο έλεος και στην καλοσύνη των ανθρώπων. Βρήκα κι άλλο πουλάκι. Ακολουθώ την ίδια διαδικασία μέχρι να πετάξει και αυτό
 
Back
Top