Διατροφή Πουλάνε σουπιοκόκκαλο ή άμμο από κοχύλια στα καταστήματα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης scarface
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

scarface

PB Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2008
Μηνύματα
126
Πόλη
Καβάλα
Παιδια το σουπιοκοκκαλο η κατι αλλο που να κανει την ιδια δουλεια υπαρχει στα pet shop; Και αυτη η αμμος με τα σπασμενα κοχυλια την πουλανε η την φτιαχνουμε;Επισης μου εδωσαν κατι που μου ειπαν οτι ειναι βιταμηνες και οτι πρεπει να το βαζω μεσα στην αυγοθηκη. Μετα οταν διαβασα εγω ελεγε οτι ειναι αυγοτροφη ειναι το ιδιο;Εβαλα λιγο αλλα ουτε που το ακουμπησε.
 
Καλημέρα

Και τα 2 προϊόντα που αναφέρεις υπάρχουν σχεδόν σε όλα τα καταστήματα.
Φυσικά μακριά από κάποια χρωματιστά που τα κρεμάνε στο κλουβί.
Επίσης να τονίσω ότι άλλο η άμμος που βάζουμε στον πάτο του κλουβιού και άλλη η άμμος που παρέχουμε σαν συμπληρωματικό.
Μιλάμε για εντελώς διαφορετικά συστατικά και περιεχόμενα.
Η άμμος που παρέχουμε ως συμπληρωματικό, είναι ένας συνδυασμός πετρωμάτων και συστατικών.
 
Η αμμος που ειναι για συμπληρωματικο πως λεγετε; Πως να την ζητησω; Πηγα σε pet shop και δεν την ηξεραν, πρωτη φορα μου ειπε το ακουω αυτο.😕
 
Την άμμο θα την ζητήσεις ως grid.
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Σε όσα πετ σοπ ζήτησα άμμο γκριντ με κοιτούσαν σαν να τους το έλεγα στα Κινέζικα. Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη να μου πείτε; Σε ένα μαγαζί που ρώτησα μου έδωσαν της Vitakraft την Sandy και μου είπαν οτι είναι για τον πάτο του κλουβιού και ότι τσιμπάνε απο εκεί τα πουλιά. Εμένα δεν μπορούν να φτάσουν στον πάτο λόγο της σχάρας που έχει το κλουβί και δεν ξέρω κι αν κάνει να τους βάλω απο αυτή σε βιταμινοθήκη.
 
εαν ειναι απο αυτη με τα οστρακα που τσιμπανε απο τον πατο τοτε ειναι το ιδιο εαν την βαλεις σε βιταμινοθηκη φιλε
ΜΦΧ
Πανος
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Το μπέρδεμα έγινε γιατί δεν ξεκαθαρίστηκε οτι άλλο η άμμος
καθαριότητος, και άλλο το -γκριτ-.
Υ. Γ Το grit το προσφέρεις στην αυγοθήκη
 

Συνημμένα

  • GRIT copy.webp
    GRIT copy.webp
    42,5 KB · Προβολές: 199
  • AMMOS.webp
    AMMOS.webp
    28,7 KB · Προβολές: 192
Το μπέρδεμα έγινε γιατί δεν ξεκαθαρίστηκε οτι άλλο η άμμος καθαριότητος, και άλλο το -γκριτ-.
Κι αν έγινε μπέρδεμα. Εγώ όπου ζήτησα γκριτ δεν ξέρανε την λέξη. Και όλοι μου έλεγαν ότι μια είναι η άμμος, την βάζουμε στον πάτο και απο εκέι τσιμπάνε τα πουλιά.😕 Και δεν ρώτησα σε λίγα καταστήματα. Πάντως σας ευχαριστώ όλους!
 
Πάντως εγώ βάζω στο πάτο του κλουβιού την άμμο με όστρακα της Vitakraft. Από τότε που τη βάζω ούτε το σουπιοκόκαλο πλησιάζει ούτε τη ταμπλέτα με τα παράγωγα
 
Κι αν έγινε μπέρδεμα. Εγώ όπου ζήτησα γκριτ δεν ξέρανε την λέξη. Και όλοι μου έλεγαν ότι μια είναι η άμμος, την βάζουμε στον πάτο και απο εκέι τσιμπάνε τα πουλιά.😕 Και δεν ρώτησα σε λίγα καταστήματα. Πάντως σας ευχαριστώ όλους!

Πάλι καλά που δεν σου δώσανε άμμο θαλάσσης!
Εγώ πάντως στην αυγοθήκη την έβαζα την άμμο. Τώρα στον πάτο του κλουβιού αν βάλεις grit νομίζω ότι το πιο πολύ θα πάει χαμένο από τις κουτσουλιές. Επίσης με τη σχάρα στον πάτο τι γίνεται;
 
Back
Top