Γενικά Πουλιά της Αγάπης και αρρώστιες που κολάνε στους ανθρώπους

kostas1840

PB New Member
Εγγραφή
13 Αυγ 2008
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας με λένε Κώστα, χάρηκα πολύ που υπάρχει αυτή η ιστοσελίδα ώστε να συζητάμε για τα πετούμενα μας. Σε λιγότερο από ένα μήνα θα μου δώσουν ένα ζευγάρι παπαγάλων, συγκεκριμένα τα πουλιά της αγάπης, έχω ακούσει πάρα πολλά για τους παπαγάλους σχετικά με τις αρρώστιες που κολάνε στους ανθρώπους και η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι και δεν ξέρω τι να κάνω. Μου αρέσουν αρκετά όμως και δεν θα ήθελα να πάρω κοπιώ άλλο πουλί. Τι να κάνω;
 
καταρχας τα Lovebirds δεν κολλανε καμια αρωστια στους ανθρωπους εκτος απο την ψιττακωση που μπορει και να μην εχουν και αυτο μπορεις νατο δεις αν τα πας σε ενα κτηνιατρο εγω σου λεω νατα παρεις γιατι ειναι τελεια πουλια μιας και εγω εχω1
 
Καλως ηρθες Κωστα και καλη διαμονη! 🙂

Δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι με πραγματα που παιζουνε με πιθανοτητες! Εξαλλου ολα γυρω μας ετσι δε συμβαινουν; 😕
Αν τα πουλια που θα σου δωσει αυτος (που απ'οτι καταλαβα εχουν γεννηθει στο σπιτι του) ειναι υγιη οπως και οι γονεις τους ενα απλο τσεκ απ στον πτηνιατρο μολις τα παρεις θα σε καθησυχασει πιστευω αρκετα! Στην τελικη αν εχεις τοσο πολυ αγχος γι αυτο μπορεις να ζητησεις εξετασεις αιματος και να δεις τι συμβαινει! 😉
 
πιο πιθανό είναι να κολλήσουν αυτά κάτι από σένα όπως γρίπη η απλό κρύωμα. Να προσέχεις όταν είσαι άρρωστος να μην τα πλησιάζεις εσύ αλλά να τα φροντίζει κάποιος άλλος εκείνο το διάστημα
 
εγω θα σου πω οτι τοσα ατομα εδω μεσα με Lovebirds και κανενασ δεν θα σου πει οτι κολλησα κατι απο τα πουλια, οπωτε καπως πρεπει να σε ησυχαζει αυτο!
 
τα πραγματα ειναι απλα... Το μονο που εχεις να κανεις εσυ ειναι να τα πηγαινεις τακτικα στον κτηνιατρο και να επιμεληθεις την φροντιδα και την υγιεινη τους και δεν αξιζει να φοβασαι καθολου γιατι εκει παιζεις με παραμικρες πιθανοτητες.. Αν ηταν ετσι δεν 8α επρεπε να περπατουσαμε στο δρομο για να μη μας πατησει κανενα αυτοκινητο :D
 
Ευχαριστώ παιδιά! Δεν θα το φανταζόμουν ποτέ ότι τα παπαγαλάκια κινδυνεύουν αν όταν τα φροντίζουμε έχουμε συνάχι, π.χ.
 
Ο πτηνίατρος που παρακολουθεί τα δικά μου, μου είπε πως οι ανοσοκατασταλμένοι καλό είναι να προσέχουμε όταν φροντίζουμε τα πετούμενά μας, γιατί είμαστε πιο επιρρεπείς σε μολύνσεις και ασθένειες σε σχέση με τον υπόλοιπο πληθυσμό.
Υιοθέτησα παπαγαλάκια παρά τα προβλήματα υγείας μου, ίσως και για αυτό... Μου δίνουν μεγάλη χαρά και αυτά ανταποδίδουν με τον τρόπο τους. Με γαληνεύουν οι ήχοι που κάνουν, τα παιχνίδια τους, αλλά και η φροντίδα τους. Βέβαια, είμαι πολύ σχολαστική. Φοράω μάσκα και γάντια μίας χρήσης όταν πλένω το κλουβί ή αλλάζω την εφημερίδα. Και φυσικά, το πλύσιμο των χεριών είναι κανόνας, για μένα αλλά και όλους στο σπίτι.
Αν είμαστε προσεκτικοί, δεν νομίζω ότι κινδυνεύουμε τόσο πολύ από μεταδοτικές ασθένειες των πτηνών. Αν η φροντίδα και η υγιεινή είναι ελλειπείς, σαφώς θα υπάρξει πρόβλημα, για μας αλλά και για αυτά.
 
Back
Top