Γενικά Πουλια και Τοξόπλασμα

renegade.cy

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2008
Μηνύματα
72
Πόλη
Λευκωσία
Καλησπερα παιδια και Χρονια Πολλα,

Μου ειπαν σημερα οτι τα πουλια κουβαλουν τοξοπλασμα και ειναι επικινδυνο να τα εχεις στο σπιτι. Νομιζα μονο οι γατες εχουν αυτην την ασθενεια, και την αποβάλλουν απο τα κοπρανα τους, στα πουλια πως αποβαλλεται;

Στα πουλια ειναι το ιδιο;

(Δεν πολυπιστευω πλεον τι λενε οι πετ shops)
 
Σπάνια υπάρχει τοξόπλασμα στα πουλιά, κυρίως με νευρολογικά και αναπνευστικά συμπτώματα. Ο γιατρός το ανιχνεύει με εξέταση αίματος ειδική και είναι κολλητικό,όσο και το ταξόπλασμα της γάτας σε οργανισμούς που το ανοσοποιητικό σύστημά τους είναι σε καταστολή για κάποιο λόγο!
Οι συνθήκες υγιεινής πρέπει να είναι αυστηρές όταν υπάρχει επαφή με προσβεβλημμένα πουλιά, καθώς μετά τη θεραπεία ο οργανισμός τους είναι φορέας του μικρόβιου, αλλά δεν νοσούν!
 
Συγνωμη που το επαναφερω αν και παλιο θεμα...Αυτη την περιοδο ταλαιπωρουμαι με εξετασεις μιας και τα ματια μου ηταν πολυ κιτρινα. Τελικα οι εξετασεις εδειξαν τοξοπλασμα. Υπαρχει οντως περιπτωση να ναι απο τα πουλια;
 
Συγνωμη που το επαναφερω αν και παλιο θεμα...Αυτη την περιοδο ταλαιπωρουμαι με εξετασεις μιας και τα ματια μου ηταν πολυ κιτρινα. Τελικα οι εξετασεις εδειξαν τοξοπλασμα. Υπαρχει οντως περιπτωση να ναι απο τα πουλια;
αν δεν γίνουν αιματολογικές εξετάσεις στα πουλάκια,Φώτη,τίποτα δεν είναι σίγουρο!
Μη βιαστείς να βγάλεις συμπέρασμα! 🙂
 
αν δεν γίνουν αιματολογικές εξετάσεις στα πουλάκια,Φώτη,τίποτα δεν είναι σίγουρο!
Μη βιαστείς να βγάλεις συμπέρασμα! 🙂

Σε πτηνιατρο πρεπει να απευθυνθω γι αυτο;Γιατι εγω τα πουλια το χω ξεκαθαρισει στην οικογενεια μου δεν τα αποχωριζομαι...
 
Η Τοξοπλάσμωση εμφανίζεται στα πτηνά εφόσον έρθουν σε επαφή με ένα φορέα, συνήθως γάτες (αιλουροειδή). Τα συμπτώματα στα πτηνά είναι:
Κατήφεια, αταξία στο βάδισμα, κυκλοτερλή κίνηση, στρεψαυχενισμός, παραλύσεις, μυικοί σπασμοί αναπνευστικές και εντερικές διαταραχές. Η αρρώστεια εξελίσσεται σε 2-3 εβδομάδε.
Τώρα τα πτηνά σου έχουν τίποτε από τα παραπάνω; Γιατί να μπεις σε διαδικασίες χωρίς κάποιο σύμπτωμα;
Πληροφοριακά μόνο υπάρχει σχετικό φάρμακο που προσθέτεις στη ποτίστρα και χορηγείς μετά από αυτό βιταμίνη Κ.
 
Back
Top