Γενικά Που αφήνουμε τα παπαγαλάκια μας στα ταξίδια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Semina A
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Semina A

PB New Member
Εγγραφή
13 Φεβ 2021
Μηνύματα
100
Πόλη
Βόλος
Καλησπέρα!
Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι πρέπει να κάνω -όταν φεύγω ταξίδι- στον παπαγάλο μου ;
Το ξέρω πως είναι καλύτερα να το περνούμε μαζί ,αλλά αυτό είναι κάπως αδεινατον διότι συνήθως πάμε ταξίδι με αυτοκίνητο και είμαστε 5 άτομα σε πενταθέσιο αυτοκίνητο
 
@Semina A αν δεν μπορείς να πάρεις μαζί σου τον παπαγάλο σου,το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις κάποιον που να εμπιστεύεσαι εσύ και ο παπαγάλος σου για να τον φροντίζει. Πάντως και με πέντε άτομα στο αυτοκίνητο πιστεύω ότι υπάρχει χώρος για έναν μικρό παπαγάλο.
 
Καλησπέρα @Semina A είναι ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε οι περισσότεροι αυτό και η λύση δεν είναι πάντα εύκολη.
Υπάρχουν "σπαστά" κλουβιά που είναι ευκολότερο να μεταφερθούν μαζί με τις αποσκευές σας.
 
Τα έχω δει αυτά τα κλουβιά αλλά δεν έχουν ούτε ταΐστρες ούτε ποτίστρα οπωτε δεν θα μπορεί να τρώει και γενικά να νιώθει καλά
 
Μπορείτε να βγάλετε αυτά που έχει μέσα (πατήθρες, ταιστρες κλπ) και μετά αποσυναρμολογήσετε το κλουβί. Μετά τα ξαναβάζετε. ( δεν ξέρω αν γίνεται αυτό βεβαια , αλλά αν γίνεται είναι μία πρακτική λύση)
 
Ευχαριστώ, βέβαια δεν έχω ακόμα αυτό το κλουβί μεταφοράς αλλά όταν το πάρω θα το δοκιμάσω 😁
Ααα, εγώ νόμιζα για το κανονικό κλουβί😂. Σε αυτή τη περίπτωση νομίζω πως μπορείτε να προσθέσετε ποίστρες/ταιστρες (αλλά δεν είμαι σίγουρη για αυτό).😁
 
αν είναι ήμερο υπάρχουν πολύ τρόποι να το παρεις μαζί σου .εγώ την δικια μ την είχα παρει μαζί μου, μιλάμε για ταξίδι όπως Σαντορίνη - Ναύπλιο . μέσα σε αμάξι κ πλοιο.
 
Δεν είναι τέλειος ήμερη οπωτε μάλλον θα πρέπει να την περνώ σε αυτό το ειδικό κλουβί.Το θέμα είναι πως είχα διαβάσει πως και ας έχω το κλουβί μεταφοράς θα πρέπει να πάρω και το κανονικό της για το ξενοδοχείο (και για αυτό δεν θα υπάρχει χορός).Αυτο ισχύει;
 
@Semina A εγώ προσωπικά θα έπαιρνα μόνο το κλουβί μεταφοράς. Φτάνει να ήταν μαζί μου. Για 3-4 μέρες δεν θα πάθει κάτι. Τουλάχιστον η δικια μου θα προτιμούσε να ναι μαζί μ κ όχι τόσο για το κλουβί. Αν όμως σ είναι πολύ πολύ δύσκολο δώσε το μωρό σου σε κάποιον δικό σ που εμπιστεύεσαι. 🙂 Εάν δεν υπάρξει λύση στο τέλος.
 
Μήπως έχετε να μου προτείνετε κανένα καλό κλουβί μεταφοράς για ringneck?
 
Αν και πολλά έξοδα, θα πρότεινα ένα μικρό κλουβί μεταφοράς για αυτοκίνητο, πλοία κτλ ή για κανένα γιατρό (κούφια η ώρα) και ένα κάπως μεσαίου μεγέθους, (να χωράει στις αποσκευές), για τη διαμονή του στις διακοπές.

Η καλύτερη λύση βέβαια για μένα είναι να έχεις κάποιο υπεύθυνο άτομο να στο προσέχει όσο λείπεις.
 
Back
Top