Γενικά Που βρίσκουμε δοχεία αποθήκευσης σπόρων;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
Καλημέρα σε όλους σας,
Μήπως κάποιος από εσάς γνωρίζει που μπορώ να βρω δοχεία σαν και αυτό; Έχω ψάξει παντού χωρίς αποτέλεσμα. Θέλω να το χρησιμοποιήσω για την αποθήκευση των σπόρων.

tinypic-no-longer-available.jpg



θα με υποχρεώσετε...
 
Αυτό ακριβώς που ζητάς, το έχω πάρει μόνο ως δώρο από pet shop. Για μικρές ποσότητες καλά είναι αυτά του λαδιού που έβαλε ο Γιάννης πιο πάνω αλλά για μεγάλες ποσότητες καλύτερα κάτι τέτοιο, αλλά κάπως ακριβότερο.
Διαφορετικά στο τσουβάλι που το αγοράζεις με καλό κλείσιμο.
000536-01.jpg
 
Στέφανε, κάτι αντίστοιχο που ζητάς, εγώ το έχω πάρει από supermarket, εκεί που πουλάνε τυροκομικά, είναι μεγάλα δοχεία που έχουν το χύμα γιαούρτι, μου έδωσαν άνετα γιατί αυτοί όταν τελειώνουν δεν τα ξαναχρησιμοποιούν και τα πετάνε…

είναι συνήθως των 5lt, εάν είσαι και τυχερός, μπορεί να βρεις και των 10lt.

kouv-001.webp
 
Διαφορετικά στο τσουβάλι που το αγοράζεις με καλό κλείσιμο.

Μαρία μου αυτό κάνω μέχρι στιγμής απλά μου "τη σπάει" κάθε φορά που θέλω να βγάλω τροφή και να βάλω σε γυάλινο βάζο πρέπει να ξαναβάζω μονωτική ταινία κ. Ο. Κ. Άσε που φοβάμαι και τα μαμούνια...



Κλείνουν καλά αυτά; Ρωτάω γιατί τα είχα χρησιμοποιήσει παλιά και είχε πιάσει μαμούνια η τροφή. Για να είμαι ειλικρινής, τότε που δεν ήμουν πολύ ψαγμένος, δεν θυμάμαι αν είχα τσεκάρει ημερομηνία λήξης του τσουβαλιού. Οπότε μπορεί και να μην έφταιγε το βαρελάκι.

εγώ το έχω πάρει από supermarket, εκεί που πουλάνε τυροκομικά, είναι μεγάλα δοχεία που έχουν το χύμα γιαούρτι, μου έδωσαν άνετα γιατί αυτοί όταν τελειώνουν δεν τα ξαναχρησιμοποιούν και τα πετάνε…

Γιώργο αυτό δεν το είχα σκεφτεί, αλλά θα προτιμούσα να μην έχει χρησιμοποιηθεί. Πάντως αυτή η μορφή δοχείου είναι περισσότερο βολική...
 
Στέφανε, μην το φοβάσαι, εάν το πλύνεις καλά δεν έχει κανένα θέμα, το ίδιο κάνω και εγώ τόσο καιρό... Ούτε καν μυρίζει...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Δεν νομίζω να έφταιγε το βαρελάκι εγώ είχα τροφή για καναρίνια γύρω στα 2 κιλά ξεχασμένη για 2 χρονια και η τροφή ήταν όπως την είχα αφήσει χωρίς μαμούνια.
 
Δεν νομίζω να έφταιγε το βαρελάκι εγώ είχα τροφή για καναρίνια γύρω στα 2 κιλά ξεχασμένη για 2 χρονια και η τροφή ήταν όπως την είχα αφήσει χωρίς μαμούνια.
Ελπίζω να την πέταξες...
 
μπορεις να βρεις σε καταστημα με οικιακα ειδη μπωλ που κλεινουν αεροστεγως.σαν αυτο που εδειξες υπαρχουν σε 5λιτρο γεματο με γαριδακια σε μεγαλη αλυσιδα σουπερ μαρκετ και κοστιζει περιπου 3-3.5 ευρω. Οσο για τα μαμουνια περισσοτερες πιθανοτητες υπαρχουν να βγουν απο μεσα παρα απεξω... Τι εννοω.. Δυσκολα θα μπουν καποια μαμουνια στο πηλινο. Μπορει να ανοιξεις μετα απο καιρο το πηλινο και να δεις πολλα μαμουνια που βγηκαν απο τον σπορο.
 
Νομίζω παίζει ρόλο και η τροφή σε τι συνθήκες ήταν πριν. Εγώ όταν την είχα αγοράσει την παρέλαβα σε συσκευασία κενού οξυγόνου.
Οταν ανοίχθηκε μπήκε στο βαρελάκι τα 2 σχεδόν κιλά που είχε μείνει φαγώθηκε από τα καναρίνια τον αύγουστο δεν την πέταξα. Πριν την δώσω έκανα τεστ με το νερό και σχεδόν όλοι πήγαν στον πάτο.
 
βασικα παιζει ρολο οπως λες σε τι συνθηκες ηταν πριν. Μπορει να αγορασουμε σπορους ακομη και συσκευασμενους και να εχουν μεσα τους αυγα τα οποια θα εκκολαφθουν καποια στιγμη.
 
Ενίοτε και μερικά μαμούνια καλά είναι.. Και δεν αστειεύομαι.

Νίκο τι ακριβώς εννοείς;

μπορει να ανοιξεις μετα απο καιρο το πηλινο και να δεις πολλα μαμουνια που βγηκαν απο τον σπορο.

Στην περίπτωση αυτή σίγουρα δεν φταίει η συσκευασία, αλλά ο σπόρος που ενδεχομένως να είναι πολυκαιρισμένος. Την πρώτη φορά που πήρα τροφή σε τσουβάλι δεν είχα ελέγξει ημερομηνία λήξης.

έκανα τεστ με το νερό
τι ακριβώς κάνεις με το νερό;

σε μεγαλη αλυσιδα σουπερ
ποια είναι αυτή;
 
Στην περίπτωση αυτή σίγουρα δεν φταίει η συσκευασία, αλλά ο σπόρος που ενδεχομένως να είναι πολυκαιρισμένος. Την πρώτη φορά που πήρα τροφή σε τσουβάλι δεν είχα ελέγξει ημερομηνία λήξης.
δεν παιζει παντα ρολο η ημερομηνια ληξης καποιοι σποροι για καποιο λογο κατα τη συγκομιδη, κατα την συσκευασια εκτεθηκαν σε εντομα που γεννησαν τα αυγα τους. Τα αυγα αυτα μπορουν να εκκολαφθουν και μετα απο πολυυ καιρο. Απλα σε γνωστες μαρκες συσκευασμενων τροφων υπαρχουν(?)καποια στανταρντς και καποιες διαδικασιες. Ακτινοβολουν τους σπορους ετσι ωστε αν υπαρχουν αυγα να μην εκκολαφθουν.
 
Αγαπητοί μου καταρχήν να σας ευχαριστήσω θερμά για τις ιδέες σας και τις απαντήσεις σας και να σας ενημερώσω ότι βρήκα λύση μετά από πολύ ψάξιμο στο θέμα που με απασχολούσε εδώ και καιρό. Σας παραθέτω τον ακόλουθο σύνδεσμο:

http://www.bee-smart.gr/plastika-thocheia/thocheio-meliou-plastiko-19-ltr.html

Μπορεί βέβαια να μην εκτρέφουμε... Μέλισσες αλλά είναι ότι πρέπει για τα σποράκια των φίλων μας.
 
Αν τα έντομα (νυχτοπεταλούδες κλπ.) δεν κάνουν πάρτι στο μείγμα, δεν χρειάζεται να πεταχθεί η τροφή- είναι πρωτεϊνη.
Μπορούμε να παγώσουμε την τροφή για μια δυο μέρες και να την δώσουμε κανονικά.
Αν φυσικά τα αυγά, οι προνύμφες και τα έντομα είναι σε μεγάλη ποσότητα, δεν μπορούμε να διακινδυνεύσουμε τη χορήγησή τους.
Αυτό που γράφω είναι από προσωπική εμπειρία και όχι από επιστημονική γνωμάτευση (έχω χορηγήσει τέτοια τροφή), χωρίς ''παρατράγουδα''. Τα πουλιά τρώνε έντομα. Έχω δώσει και σκουλήκια (που έχουν μεγαλύτερο μικροβιακό φορτίο από τα έντομα που γεννιούνται- εκκολάπτονται στους σπόρους) σε κανάρα που αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω σαν παραμάνα για καρδερινάκια.


Bugs and moths found in Bird Food

Insect pests of stored foods : Insects : University of Minnesota Extension
 
Παιδιά κλείστε τις μύτες σας! Ξεθάβω θέμα από το '14 🤢

Νομίζω παίζει ρόλο και η τροφή σε τι συνθήκες ήταν πριν. Εγώ όταν την είχα αγοράσει την παρέλαβα σε συσκευασία κενού οξυγόνου.
Οταν ανοίχθηκε μπήκε στο βαρελάκι τα 2 σχεδόν κιλά που είχε μείνει φαγώθηκε από τα καναρίνια τον αύγουστο δεν την πέταξα. Πριν την δώσω έκανα τεστ με το νερό και σχεδόν όλοι πήγαν στον πάτο.

Τι είναι αυτό το τεστ με το νερό στους σπόρους και τι ακριβώς μας δείχνει;;;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Καλησπέρα.
Τι είναι αυτό το τεστ με το νερό στους σπόρους και τι ακριβώς μας δείχνει;;;
Οι καλοί σπόροι πάνε στον πάτο λόγω βάρους, οι σπόροι που έχουν ανοίξει ή έχουν ''κουφώσει'' (έχει πάρει αέρα το εσωτερικό τους) μένουν στην επιφάνεια του νερού.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Ευχαριστώ! Το φαντάστηκα ότι μάλλον αυτό θα είναι το "τεστ με το νερό" -βέβαια περισσότερο σαν crash test μου ακούγεται τελικά, αφού μετά (αφού βραχούν) οι σπόροι χαλάνε ακόμα και καλοί να είναι, σωστά; Οπότε απλά το κάνεις σε ένα δείγμα για να πάρεις εικόνα για το σύνολο. Οκ. Ευχαριστώ ξανα
 
Ευχαριστώ! Το φαντάστηκα ότι μάλλον αυτό θα είναι το "τεστ με το νερό" -βέβαια περισσότερο σαν crash test μου ακούγεται τελικά, αφού μετά (αφού βραχούν) οι σπόροι χαλάνε ακόμα και καλοί να είναι, σωστά; Οπότε απλά το κάνεις σε ένα δείγμα για να πάρεις εικόνα για το σύνολο. Οκ. Ευχαριστώ ξανα
βάλε σε ένα τάπερ χαρτί κουζίνας και μια κουταλιά σπόρους από το μίγμα ψέκασε τους με νερό κλείσε το τάπερ δες πόσοι φύτρωσαν μετά από 5-10 ημέρες
 
Back
Top