Αναπαραγωγή Που θα βρω τροφή για τάισμα μωρών lovebird;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lovebird
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lovebird

PB New Member
Εγγραφή
18 Οκτ 2008
Μηνύματα
79
Πόλη
Πτολεμαΐδα
παιδια σε λιγες μερες προκειτε να γεννηθουν τα αυγα του φιλου Δημητρη ξαχνουμε να βρουμε τροφη για νεογνα αλλα τιποτα πουθενα. (ωστε να ταιστουν στο χερι εννοω) ξερει κανεις απο που μπορουμε να προμηθευτουμε τροφη;η κρεμα, τελος παντων το τι τρωνε τα μικρα;

αν μπορειτε δωστε και τηλ.η εστω σελιδα στο ιντερνετ.

να στε καλα παιδια
 
Τα μωρα δεν τα ταιζετε μολις βγουν! Τα αφηνετε να μεγαλωσουν 15-20 μερες με τους γονεις και τα παιρνετε. Το χετε ξανακανει;
 
Ειναι πολυ λιγων ημερων να τα παιρνεις απο τοσο νωρις! Τα θετεις σε μεγαλο κινδυνο και δεν εχει καμια διαφορα αν τα παρεις 7 ημερων η 15!Γιατι να μην εισαι σιγουρη γι αυτο που κανεις 😉
 
oxi παιδια δεν εχει ξανα γινει το μεγαλωμα στο χερι ειναι η πρωτη φορα εγω θα ακουσω την γνωμη σου και θα τα παρουμε μετα 15 μερες. Μπορει καποιος να μου πει αφου τα παρουμε και τα ταιζουμε στο χερι. Πως θα ξεκινησει η ολη διαδικασια και που θα τα βαζουμε παλι πισω στην φωλια τους μονα τους που;
 
αφου τα ταισεις τα βαζεις πισω στη φωλια δε θα το ταιζεις αποκλειστικα εσυ αλλα και οι γονεις του οποτε δε τα αφηνεις μονα τους.
 
Από ότι κατάλαβα ο Φώτης και ο Χρήστος μιλάνε για δύο διαφορετικά πράγματα. Ο Φώτης μιλάει για αποκλειστικό τάισμα στο χέρι το οποίο κι εγώ το θεωρώ παρακινδυνευμένο. Ο Χρήστος αναφέρεται σε ένα ή δύο ταΐσματα την ημέρα και τα υπόλοιπα από τους γονείς των πουλιών. Αυτό έχει πολύ μικρότερο ρίσκο για τη ζωή των νεοσσών και μπορεί να ξεκινήσει και από την 8η μέρα αλλά με μια μικρή επιφύλαξη για την ανοχή των γονιών. Υπάρχουν πολλά Lovebirds που είναι ιδιότροπα και επιφυλακτικά με τους ανθρώπους. Σε αυτήν την περίπτωση μπορεί με τις συχνές ενοχλήσεις ακόμη και να σκοτώσουν τα μικρά τους. Προσοχή και παρατηρείτε το ζευγάρι, πως αντιδρά όποτε αφαιρείτε τη φωλιά τους.
 
και εγω οταν με το καλο αποκτησω μωρα αν μεροι θα τα ταϊζω... Εχω ανοιξει και ενα θεμα γιαυτο που πιστεω θα σε βοηθησει...
 
Υπάρχουν πολλά Lovebirds που είναι ιδιότροπα και επιφυλακτικά με τους ανθρώπους. Σε αυτήν την περίπτωση μπορεί με τις συχνές ενοχλήσεις ακόμη και να σκοτώσουν τα μικρά τους. Προσοχή και παρατηρείτε το ζευγάρι, πως αντιδρά όποτε αφαιρείτε τη φωλιά τους.
Σωστο. Παρακολουθησε το.
 
Υπάρχει ένα πρόσθετο πλεονέκτημα να επιτρέπει στους γονείς να θρέψουν τα μωρά για αρκετές ημέρες. Τα μωρά λαμβάνουν ευεργετικά βακτήρια από το πεπτικό σύστημα των γονέων. Τα βακτηρίδια αυτά βοηθούν τα μωρά αναπτύσσουν ένα υγιές ανοσοποιητικό σύστημα. Τα βακτήρια και βοηθά τα μωρά ανάπτυξη ενός υγιούς πεπτικού συστήματος.
 
Υπάρχει ένα πρόσθετο πλεονέκτημα να επιτρέπει στους γονείς να θρέψουν τα μωρά για αρκετές ημέρες. Τα μωρά λαμβάνουν ευεργετικά βακτήρια από το πεπτικό σύστημα των γονέων. Τα βακτηρίδια αυτά βοηθούν τα μωρά αναπτύσσουν ένα υγιές ανοσοποιητικό σύστημα. Τα βακτήρια και βοηθά τα μωρά ανάπτυξη ενός υγιούς πεπτικού συστήματος.

Αυτο που ειπε ο Jamie νομιζω πως ειναι απο τα πιο σημαντικα για το μεγαλωμα των νεοσσων.
 
λοιπον παιδια βγηκαν 2 μικρουλια περιμενουμε και τα αλλα.σορυ αλλα επειδη δεν ειμαι σπιτι αυτον τον καιρο κ δεν τα εχω δει δεν θα μπορεσω να καλυψω με φωτογραφικο ρεπορταζ τα "γεγονοτα".

αντε να δουμε!
 
...ωραια! Τελικα θα τα ταϊσετε εν μεροι ή θα τα ταΪσετε αργοτερα αποκληστικα εσεις;
 
λοιπον επειδη εγω δεν θα ειμαι σπιτι ο φιλος μου ειπε πως θελει να τα ταισει αποκλειστικα στο χερι. Βεβαια εγω με αυτα που μου ειπατε τον συμβουλεψα να μην το κανει μηπως και του ψοφισουν. Αλλα μαλλον αποκλειστικα θα γινει το ταισμα με το χερι. Εχετε να προτεινετε καποια τροφη συγκεκριμενα. Αυτο που λενε μερικοι πετσοπαδες ταιστε φρουτοκρεμα ισχυει; Και αν ξερει κανεις καποιο μυστικο που θα πρπει να κανουμε θα ηταν πολυ μεγαλη βοηθεια

Ευχαριστω!
 
Back
Top