Αναπαραγωγή Που μπορουμε να δώσουμε τα νεα παπαγαλακια;

vassilis29

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2009
Μηνύματα
49
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Απ' οτι κατάλαβα απο τις διάφορες συζητήσεις που γίνονται δεν είναι καλό να σταματάμε την αναπαραγωγική διαδικασία των πουλιών, αυτή είναι η φύση τους. Συμφωνώ με αυτό, τι γίνεται όμως με τα νέα μέλη που δεν μπορούν να φιλοξενηθούν στο σπίτι; Αν δεν έχουμε κάποιο γνωστό που ενδιαφέρεται να υιοθετήσει.. Μπορούμε να τα δώσουμε κάπου αλλού, στα pet για παράδειγμα;
 
Μπορεις να βελεις αγγελια στο forum στην αντιστοιχη στηλη ή να δεις τις αγγελιες ζητησεις αλλα μελη που ζητουν παπαγαλλακια
 
ολα τα πετ θα σου τα παρουν, εισαι μακρια αλλιως τα επαιρνα και εγω
 
βαζεις, αγγελιες σε ιντερνετ και εφημεριδες ακομα αν θες...
και τα πετ τα περνουν... Εγω προσωπικα δεν θα εδινα σε πετ γιατι δεν ξερω που πανε τα ζωα και αν ο αλλος θα τα φροντιζει καλα, αλλα αυτο ειναι στο πως το σκεφτετε ο καθενας...
 
Θα μου επιτρέψεται να διαφωνήσω σχετικά με τα πετ και τις αγγελίες. Ο σωστός εκτροφέας, κατα την γνώμη μου πάντα, δεν δίνει πουλιά στα πετ αλλά ούτε σε αγνώστους, προσπαθεί να δώσει πουλιά σε ανθρώπους που κατα την γνώμη του πάντα, θα προσπαθήσουν για το καλύτερο της ράτσας. Το να βάλεις μια αγγελεία σε μια σελίδα και να το πάρει κάποιος (με ή χωρίς αντάλαγμα) δεν είναι ότι το καλύτερο για το πουλί. Φυσικά αυτή είναι η γνώμη και δεν σημαίνει οτι όλοι θα πρέπει να λειτουργήσουν έτσι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
και καποιος που θελει πουλια για να γινει μελλοντικος εκτροφεας πρεπει να κοψει τον λαιμο του να βρει πουλια, αντι να βρει πουλια σε πετ
 
γρηγορη, δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ενοεϊς με αυτο που λες...
που να τους βρω εγω πχ αυτους;αν βαλω αγγελια καποιοι θα ενδιαφερθουν και απο αυτους θα διαλεξω τους καταλιλους...
καποιος που ασχολιτε με εκθεσης εχει "ακρες" που να θελουν τα πουλια, αλλα καποιος που εχει απλα 2-3 ζευγαρια για κατοικιδια και εχουν καποιες γεννες;
 
πες τα γιατι καποιοι κανουν επιλογη σε αυτους που πουλανε
 
γρηγορη, δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ενοεϊς με αυτο που λες...
που να τους βρω εγω πχ αυτους;αν βαλω αγγελια καποιοι θα ενδιαφερθουν και απο αυτους θα διαλεξω τους καταλιλους...
καποιος που ασχολιτε με εκθεσης εχει "ακρες" που να θελουν τα πουλια, αλλα καποιος που εχει απλα 2-3 ζευγαρια για κατοικιδια και εχουν καποιες γεννες;

Για όλα υπάρχει λύση Άγγελε. Και εγώ μπορεί πλέον να έχω 3ψήφιο αριθμό πουλιών δεν μπήκα στην διαδικασία να δώσω όπου και όπως να ναι. Θα δώσω εκεί που νομίζω εγώ οτι πρέπει να δώσω, καλή ώρα εσύ για παραδειγμα, όπως και άλλα μέλη.

πες τα γιατι καποιοι κανουν επιλογη σε αυτους που πουλανε

Ο σωστός εκτροφέας - χομπίστας δεν πουλάει, χαρίζει...
 
οποτε δεν ειναι κακο να βαλεις αγγελια, αρκει να ξερεις οτι θα παν καπου καλα... Και οχι να τα δωσεις οπουδιποτε και αυτο ηταν...
εγω προσωπικα απο 4 μικρα που εδωσα... Τα 3 ειναι σε αλλη πολη... Και δοθηκαν μεσω ιντερνετ... Μαθενω τακτικα νεα τους και μου στελνουν φωτογραφιες τους...
μου εχουν ζητησει και σε πετ να τους πηγενω.. Και θα ηταν πολυ ποιο ευκολο για εμενα απο αποψη χρονου να το κανω, αλλα στην ουσια μετα το βλεπεις σαν αντικιμενο...
 
Εγώ προσωπικά αν είχα γέννες από πουλάκια, θα είχα την χαρά να τα δώσω σε δικούς μου ανθρώπους σαν εκτίμηση-δώρο καρδιάς. Αν πούλαγα κάποια για να καλύψω ίσα ίσα τα έξοδά μου, αυτό είναι άλλο. Νομίζω όμως ότι εφόσον κάνεις την αναπαραγωγή με αγάπη και όρεξη, θές να τα δώσεις σε ανθρώπους που τους εκτιμάς. Και για εμένα αντίστοιχα, θα ήταν τιμή μου αν κάποιος φίλος μου πρόσφερε κάτι δικό του από τον κόπο του, την "δουλειά" του. Αποκτάς και ένα καινούργιο ζωάκι και είναι από κάποιον που τον έχεις σε εκτίμηση. Σε pet δεν θα τα έδινα με τίποτα! Θα προτιμούσα να τα κρατήσω για όσο χρειαστεί μέχρι όταν και αν ερχόνταν η ώρα τους να πάνε σε ένα άλλο σπίτι.
 
Και εγώ δε θα ήθελα να τα δώσω σε πετ, σε περιπτωση που δε γινόταν αλλιώς εννοείται οτι δε θα έπερνα χρήματα. Το καλύτερο απο αυτά που είπατε είναι να πάνε σε ανθρώπους που θα τα προσέχουν. Ωραία η ιδέα για δωράκι σε αγαπημένα πρόσωπα..σας ευχαριστώ για τις ιδέες σας..
 
και στο δωρακι ομως πρεπει να ημαστε προσεκτικοι... Και να μην παμε και πουμε στον αλλο ενα πρωι να σου εφερα ενα παπαγαλακι... εκτος αν ξερουμε οτι το θελει και οτι ΜΠΟΡΕΙ να το φροντιζει... Προσεχουμε τι δωρα κανουμε... Αν κανουμε ενα λουλουδι το πολυ πολυ να μαραθει... Ενα ζωο θα κακοπερασει ομως αν ο αλλος το κραταει επιδη ειναι δωρο...
 
Επισης να συμπληρωσω οτι δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να ζευγαρωσουμε οπωσδηποτε το ζωο μας...
Οποιος εχει προβλημα χωρου και αδυνατει να φιλοξενησει τα καινουρια μικρα, πρωτα βρισκει ανθρωπους που τα θελουν και μετα προχωραει στην αναπαραγωγη.. 😉
 
Πάνω σε αυτό θέλω να ρωτήσω επειδή δεν ξέρω. Πως να αποτρέψω αυτή τη διαδικάσία. Αν βλέπω ότι όπως λένε πύρρωσε η θηλυκιά τι πρέπει να κάνω; Και αν από το ότι δεν ζευγαρώνει δημιουργήσει κάποια άσχημη συμπεριφορά; Επαναλαμβάνω εγώ δεν ξέρω ακόμη τίποτα από όλα αυτά αλλά επειδή διαβάζω διάφορα εδώ μέσα μου γεννήθηκε αυτή η απορία :)
 
μπορεις να εχει δυο παπαγαλακι του ιδιου φυλου...
αν ειναι ζευγαρι δυσκολα θα τα αποτρεψεις.. Μετα ο μονος τροπος ειναι να πετας τα αυγα.. Κατι που για εμενα δεν ειναι σωστο μιας και στερεις το δικαιομα για ζωη...
 
μπορεις να εχει δυο παπαγαλακι του ιδιου φυλου...
αν ειναι ζευγαρι δυσκολα θα τα αποτρεψεις.. Μετα ο μονος τροπος ειναι να πετας τα αυγα.. Κατι που για εμενα δεν ειναι σωστο μιας και στερεις το δικαιομα για ζωη...

Το δικαίωμα για ζωή το στερούμε όλοι μας καθημερινά απο τις κότες, αφού τρώμε αυγά. Δεν υπάρχει διαφορά όσον αφορά το δικαίωμα για ζωή της κότας και του κοκατίλ.
Πάντως για το ζευγάρι συμφωνώ. Θα έλεγα οτι για κάποιον που δεν ενδιαφέρεται για αναπαραγωγή καλύτερο είναι ένα ζευγάρι απο πουλιά του ίδιου φύλου. Προσωπική μου προτίμηση τα αρσενικά.
 
Απ' οτι κατάλαβα απο τις διάφορες συζητήσεις που γίνονται δεν είναι καλό να σταματάμε την αναπαραγωγική διαδικασία των πουλιών, αυτή είναι η φύση τους. Συμφωνώ με αυτό, τι γίνεται όμως με τα νέα μέλη που δεν μπορούν να φιλοξενηθούν στο σπίτι; Αν δεν έχουμε κάποιο γνωστό που ενδιαφέρεται να υιοθετήσει.. Μπορούμε να τα δώσουμε κάπου αλλού, στα pet για παράδειγμα;
εγω πηστεύω το καλύτερο είναι να τα δώσεις σε μέλη απο το φόρουμ κ αν χρειάζεσαι κάτι όπως ένα κλουβί μπορείς να πεις δίνω πουλάκι με αυτό για αντάλαγμα, αλλά ακόμα κ εδω πρέπει να προσέχεις πολύ καλά σε ποιούς τα δείνεις γιατί είναι πολλοί που δεν μπορείς να τους εμπηστεύεσε κ αποδηκνύεται αργότερα(ετσι έχει γίνει με τα περισσότερα μέλη που έχουν διαγραφεί)αλλά δεν ξέρω τι κατάληξη έχουν αυτά που δεν δείνοντε απο τα πετ σοπ😕
 
Back
Top