Διατροφή Που μπορω να βρω βαση αυγοτροφης;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vag21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vag21

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2014
Μηνύματα
202
Πόλη
Πειραιάς
καπου ειχα βρει βαση αυγοτροφης εμποριου, αλλα δεν θυμαμαι που, γνωριζει κανεις;
 
καπου ειχα βρει βαση αυγοτροφης εμποριου, αλλα δεν θυμαμαι που, γνωριζει κανεις;
Δεν ξέρω τι ακριβώς είδες... Διάβασε εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Προετοιμασία-της-ξηρής-αυγοτροφής.24649/ αν σου κάνει και αν όχι τα ξαναλέμε.

Ως admin ... @Stavros είναι πιο γρήγορος
 
Ονομάζεται rusk και μπορείς να βρεις σε ενημερωμένα καταστήματα η στο Ίντερνετ χύμα η συσκευασμενη πχ Birdmarket
 
για να πω καλυτερα τι ψαχνω, εφτιαχνα κεικ με νερο και αλευρι και στην συνεχεια προσθετα διαφορα συμπληρωματα αναλογα την εποχη,το κακο ειναι οτι δεν πετυχαινει παντα το κεικ, μια βγαινει ψιλοκαμενο μια λασπερο, οποτε ψαχνω κατι ετοιμο με οσο λιγοτερα προσθετα ωστε να βαζω εγω τα συμπληρωματα που θελω.
το ρασκ περιεχει και αυγα; Αν καποιος εχει προχειρη την συνθεση του θα με βοηθουσε πολυ.
 
Βαγγέλη υπάρχει επίσης το rusk αλλά και το κουσκούς που μπορείς να χρησιμοποιήσεις ως βάση για την παρασκευή αυγοτροφής.
 
  • Like
Αντιδράσεις: vag21
Βαγγέλη υπάρχει επίσης το rusk αλλά και το κουσκούς που μπορείς να χρησιμοποιήσεις ως βάση για την παρασκευή αυγοτροφής.
στο κουσκους πρεπει να προσθεσουμε μονο υδατοδιαλυτα συμπληρωματα; Εγω χρησιμοποιω συμπληρωματα της landmark karderines.gr/shop/index.php?route=product/manufacturer/info&manufacturer_id=74 σε μορφη σκονης.
 
Εγώ Βαγγέλη χρησιμοποιώ νυφάδες βρώμης, το γνωστό "κουάκερ". Το χτυπάω λίγο στο μπλέντερ και προσθέτω τα υπόλοιπα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: vag21
εχεις αποδοχη;δεν ειναι πολυ ξηρη η μορφη της αυγοτροφης σου;
 
εχεις αποδοχη;δεν ειναι πολυ ξηρη η μορφη της αυγοτροφης σου;
Μια χαρά είναι, με το αυγό γίνεται σπυρωτή και ευωδιάζει. Δεν την χορταίνουν, δεν τρώνε σχεδόν καθόλου σπόρους. Εγώ δεν βάζω μέσα το τσόφλι του αυγού, έτσι ποτέ δεν το έβαζα. Έχω μόνιμα σουπιοκόκαλο και στην αναπαραγωγή τους βάζω μέσα σουσάμι αναποφλείωτο.
 
και το αυγο που χρησιμοποιω ειναι σε σκονη, μαλλον η καλυτερη λυση ειναι το κουσκους.
 
Ανάλυση της rusk
Πρωτεΐνη 9.50%
Fat 1,30%
Ακατέργαστη τέφρα 3%
Υγρασία 5%
Φυτικές ίνες 3%
Δεν αναφέρει απο τι ειναι η πρωτεΐνη αλλα για την δημιουργία αυγό τροφής 4 μέρη αυγό 1 μέρος rusk
 
  • Like
Αντιδράσεις: vag21
στο κουσκους πρεπει να προσθεσουμε μονο υδατοδιαλυτα συμπληρωματα; Εγω χρησιμοποιω συμπληρωματα της landmark
Απλώνεις τα πρόσθετα σε σκόνη που πρόκειται να χρησιμοποιήσεις και ανακατεύεις καλά μέχρι να απλωθουν πουν σε ολόκληρο το μείγμα εξίσου.
για την δημιουργία αυγό τροφής 4 μέρη αυγό 1 μέρος rusk
Έτσι είναι. Κάποια στιγμή όμως Βαγγέλη θα καταλαβαίνεις με το μάτι πόση ποσότητα χρειάζεται. Να θυμάσαι όμως ότι το rusk είναι απλά ένα υλικό βάσης χωρίς ιδιαίτερη διατροφική αξία που χρησιμοποιείται απλά για να πετύχουμε σωστή υφή και υγρασία στο μείγμα μας, οπότε καλό είναι να προσπαθείς να χρησιμοποιείς όσο λιγότερο γίνεται προκειμένου να μην μειωθεί συνολικά η διατροφική αξία της αυγοτροφής που θα φτιάξεις.
 
Βαγγέλη επειδή σε γνωρίζω σου λέω, ότι και να φτιάξεις με αυτά που ψάχνεις διατροφικά προβλήματα θα δημιουργήσεις στο πουλί
 
  • Like
Αντιδράσεις: vag21
Back
Top