Γενικά Που μπορώ να βρω ένα υγιές σκουφάτο νεαρό καναρινάκι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasevas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vasevas

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2018
Μηνύματα
21
Πόλη
Τρίκαλα
Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

Ως λάτρες των καναρινιών με τον μπαμπά, σκεφτόμουν να του πάρω ένα σκουφάτο καναρινάκι δώρο για τα Χριστούγεννα. Έκανα μια πρόχειρη έρευνα στα πετ σοπ των Τρικάλων, να δω τι διαθέτει ο μπαξές, αλλά πραγματικά απογοητεύτηκα. Τα περισσότερα πουλάκια είναι σαν κακόμοιρα και καχεκτικά. Και άντε πες είναι κανά δυο-τρία πουλάκια που φαίνονται υγιή, φοβάμαι μήπως δεν είναι τελικά. Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω. Από τα εκτροφεία είναι έτσι; Στα μαγαζιά τα καταντούν σε αυτό το χάλι; Και το χειρότερο είναι ότι με περνούν για χαζή. Δεν είμαι ειδική στα καναρίνια, αλλά μπορώ να διακρίνω τρία πράγματα. Όταν μου δείχνεις ένα πολύ φουσκωμένο πουλάκι, με μισόκλειστα μάτια και πούπουλα στο μαύρο τους το χάλι, δε μπορεί να μου λες είναι πολύ δυνατό πουλί με υπέροχο κελάηδημα, στο αφήνω στα 40 ευρώ γιατί έχεις τσακίρικα μάτια!

Τέλος πάντων, για να μη τα πολυλογώ και συγχίζομαι, που μπορώ να βρω ένα υγιή, σκουφάτο, νεαρό καναρινάκι;
 
Ασφαλώς αν θέλεις. Να μας ενημερώσεις για την εξέλιξη και γιατί όχι να μας παρουσιάσεις τα νέα φιλαράκια σου εφ' όσον βρεις.
είναι οικογενειακή μας αδυναμία
Χαίρομαι που έχω παρέα. Γιατί κι εγώ... αδυναμία τα έχω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top