Γενικά Που μπορώ να βρω King Parrot (Alisterus scapularis);

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sunsity
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sunsity

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2014
Μηνύματα
15
Πόλη
Άλιμος
Καλημέρα σε όλους η δουλειά που έχετε κανει στο φόρουμ είναι απίστευτη, πάρα πολλές πληροφορίες και οργανωμένες!

Η απορία μου είναι : Υπάρχει αθόρυβος παπαγάλος;Λόγο του ότι εγώ αλλά και η γυναίκα μου έχουμε πολύ παράξενα ωράρια δουλειάς δηλαδή μπορεί να να πέσουμε για ύπνο στις 7 το πρωί 2-3 φόρές την εβδομάδα αλλά σε διαφορετική μέρα ο καθ'ενας, θα θέλαμε ενα παπαγάλο που να κάνει ελάχιστη φασαρία, εχουμε απογοητευτεί αρκετά γιατί ολα όσα έχουμε διαβάσει εδω μέσα αναφέρουν ότι είναι αρκετά θορυβώδη, τελικά υπάρχει κάποιο είδος και μας διαφεύγει;Γιατί αν δεν υπάρχει θα μείνουμε μόνο με τα ενυδρεία μας...
 
Γεια σου Γιώργο, καλώς ήρθες!
Για τον australian king parrot, μπορείς να δεις και ένα άρθρο στο φόρουμ μας. https://community.petbirds.gr/threads/australian-king-parrot-alisterus-scapularis.3507/

Και τα red rumped είναι χαμηλόφωνα και με μελωδική φωνή, πολύ τρυφερά, έξυπνα και με αγάπη για τον ιδιοκτήτη τους. Δες κάποιες πληροφορίες εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Ωδικό-παπαγαλάκι-red-rumped-psephotus-haematonotus.29926/
Επίσης υπάρχει ένας συγκριτικός πίνακας γενικά που ίσως σε βοηθήσει στις αναζητήσεις σου Συγκριτικός Πίνακας Ειδών Παπαγάλων (Project) .
Εύχομαι σύντομα να διαλέξετε το φιλαράκι σας και ό,τι άλλο χρειαστείς ευχαρίστως να συζητήσουμε
 
Εννοειτε οτι το πουλι θα μενει ξαγρυπνο ολο το βραδυ; Εγω παντως ετσι οπως παρουσιασατε λιγο την καθημερινοτητα σας και τις "απαιτησεις" σας καταληγω στο οτι οι παπαγαλοι δεν ειναι καταλληλο κατοικιδιο για εσας.
 
Και η δική μου γνώμη είναι πως ένας παπαγάλος δεν είναι το κατάλληλο είδος πουλιού για την περίπτωση σας.
Αυτά τα πουλιά εκτός της φασαρίας που κάνουν (θα μπορούσατε ίσως να πάρετε κοινά παπαγαλάκια Budgie, αλλά... ) έχουν ιδιαίτερες ανάγκες (επαφής-συναναστροφής) με τους ιδιοκτήτες τους, οπότε τα ωράρια τα δικά σας δεν θα συμβαδίζουν με αυτά των πουλιών
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις γρήγορες απαντήσεις και το καλωσόρισμα!

Κάπου στο δημόσιο δουλεύουμε και οι 2, εννοείτε ότι το πουλί θα κοιμάται αλλά το θέμα είναι ότι αν κάνει φασαρία το πρωί που θα γυρίζουμε (μερικές μέρες) δεν θα μπορούμε να κοιμηθούμε.

Η φροντίδα δεν θα του λείπει γιατί με 3 ενυδρεία στο σπίτι και το ενα θαλασσινό η ενασχόληση είναι καθημερινή, απλά το σημαντικότερο θέμα είναι φασαρία, η επαφή και η συναναστροφή θα είναι και καθημερινή, 6 με 8 ώρες την μέρα δεν θα είμαστε σπίτι.

Θα διαβάσουμε τα άρθρα και θα επανέρθουμε, πάντος δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσουμε κάτι αν δεν είμαστε 100% σιγουροι ότι μπορούμε να του προσφέρουμε ακριβώς ότι θέλει και έχει ανάγκη.

Πάντως μας έχει κάνει εντύπωση ο χαρακτήρας η εξυπνάδα και η τρυφερότητα που δείχνουν οι παπαγάλοι...
 
καμια ιδιαίτερη ανάγκη καμια φασαρία έστω k την παραμικρή μικρό κόστος διατροφής-πανέμορφα k ιδιαιτερα έξυπνα και μένα είναι ιδιαιτερα τα ωράρια και δεν έχω κανένα πρόβλημα

κουκλος- ομορφια μου
 
Πολύ όμορφος! Τι τιμή έχει, μπορούμε να τον βρούμε εύκολα στην Ελλάδα;
 
κουκλος- ομορφια μου
 

Συνημμένα

  • rsz_1rsz_rsz_dscn2884.webp
    rsz_1rsz_rsz_dscn2884.webp
    7,2 KB · Προβολές: 90
  • rsz_1rsz_1rsz_1rsz_1n288.webp
    rsz_1rsz_1rsz_1rsz_1n288.webp
    7,8 KB · Προβολές: 71
King είναι ένας παπαγάλος που μ αρέσει, αλλά δε ξέρω πού μπορώ να βρω εδώ στην Ελλάδα, ήμερο. Υπέροχα χρώματα.
 
καμια ιδιαίτερη ανάγκη καμια φασαρία έστω k την παραμικρή μικρό κόστος διατροφής-πανέμορφα k ιδιαιτερα έξυπνα και μένα είναι ιδιαιτερα τα ωράρια και δεν έχω κανένα πρόβλημα

κουκλος- ομορφια μου

Πόσο μηνών-χρονών είναι ο παπαγάλος σου trezor 7 (γράψε το όνομα σου για να ξέρουμε με ποιον ''μιλάμε'' )
Πόσο καιρό έχεις το πουλί; Είναι άγριο ή ταισμένο στο χέρι;
 
όπως βλέπετε ο αρσενικός είναι ενήλικος το χρώμα του το παίρνει μετά τα δυο χρονια μωρό είναι σαν την θηλυκιά πράσινο κεφάλι-τα έχω 4-5 χρονια περίπου-τι θα πει άγριος εγώ δέχομαι ότι όλα είναι στο χέρι μας και στην ιδιοσυγκρασία του πουλιού

φωτο
με την θηλύκια στο στάδιο τις ενηλικίωσης
 

Συνημμένα

  • rsz_1140.jpg
    rsz_1140.jpg
    89,7 KB · Προβολές: 32
... Είναι άγριο ή ταισμένο στο χέρι;

-τι θα πει άγριος εγώ δέχομαι ότι όλα είναι στο χέρι μας και στην ιδιοσυγκρασία του πουλιού

'Όταν ένα πουλί δεν είναι ταισμένο στο χέρι, συνηθίζεται να το αποκαλούμε άγριο...
Φυσικά και όλα εξαρτώνται από τον χαρακτήρα του κάθε πουλιού και τη δική μας διάθεση-γνώση-εμπειρία...
 
Κανένα site με εκτροφεις γνωρίζετε; Για να στειλω e-mail , εκτός απο κάποιον στη Ροδο (απο τον οποίο περιμένω απάντηση )
 
υπάρχει και το tropical bird farm στην Βάρη, δεν τους γνωρίζω και δεν ξέρω τι διαθεσιμότητα έχουν, ούτε με ποιον τρόπο εργάζονται
 
Αυτόν απο την Ρόδο, απο την Βάρη, και 2 ''μικρα'' petshop τα οποία όμως δεν γνωρίζω με ποιους συνεργάζονται.
 
δυστυχώς κι εγώ όπου κι αν ρώτησα δεν έχει κανείς. Ψάχνω γι αρσενικό King αλλά δε μπορώ να βρω.
 
Κρίμα...

Εκτός απο τον King κάποιο είδος που να μην κάνει φασαρία και να τον βρίσκουμε εύκολα υπάρχει;
 
Back
Top