Γενικά Που μπορώ να βρω ringneck και βοήθεια στην κατασκευή κλουβιού

Danaesipsa

PB New Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2021
Μηνύματα
33
Πόλη
Λαμία
Γεια σας ,εχω κατσει παρα πολυ καιρο κι εχω τεντωθει στο διαβασμα σχετικά με τους παπαγάλους και μετα αφου το σκέφτηκα αρκετά και ειμαι σίγουρη σκεφτομαι να υιοθετήσω ενα ρινγκνεκ παπαγαλακι, ρωτησα και δυο εκτροφεία και μου φανηκαν πολλα π.χ απο 160 τα πράσινα και μετα πιο πολλα με βαση το χρώμα, θα παω να ψαξω και σε πετ σοπ αλλα στην περιοχή μου(Λαμία) υπάρχουν μονο 3, επίσης θεώρησα καλυτερη ιδεα απο την στιγμή που θα περασω χρονο ετσι και με τον πατέρα μου και θα βγει και πιο οικονομικά και θα ειναι και πιο ευρύχωρο για το νεο μας μελος στην οικογένεια να φτιάξουμε εμεις το κλουβί του,θελω την γνώμη σας και την βοήθεια σας, που μπορώ αλλου να βρω ρινγκνεκ ή εστω πιο φθηνά δηλαδή έως 100 € και συμβουλές για το κλουβι κλπ
 
@Danaesipsa .Καλημέρα,επειδή σε βλέπω ορεξατη θα σου πω την γνώμη μου.Αν θέλεις ringneck, να πάρεις μωρό τριών τεσσάρων μηνών απογαλακτισμενο από εκτροφείο.Θα έχεις όλο το χρόνο να το φροντίσεις και σίγουρα η εκπαίδευση του θα είναι πιο εύκολη και για τους δύο σας.Για το κλουβί δεν συμφωνώ με την ιδιοκατασκευη γιατί εγκυμονεί κινδύνους για την ασφάλεια του παπαγάλου.Υπάρχουν κλουβιά από 50€ κατάλληλα για το είδος που θέλεις.Σκέψου το καλά είναι προτιμότερο να δώσεις τώρα κάποια παραπάνω χρήματα, παρά να τα δώσεις αργότερα στους γιατρούς.
 
@Vada εχω κατσει να το ψάξω ξερω οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιήσω χρώμα και ηλεκτροκόλληση, ανοξείδωτα σιδερα και το ξυλο ή οι γωνιες οι σιδερένιες να ειναι εξωτερικα απο το κλουβί , να μην εχει προεξοχές το σύρμα κ.α πολλα, θελω να εχει έναν αρκετά ευρύχωρο χωρο και οι τιμές που εχουν κλουβιά με άνετες διαστάσεις ειναι αρκετά επανω,

Αν έπαιρνα καποιο κλουβι ισως να έπαιρνα δυο ζευγαροστρες και να τις ενωνα αλλα και παλι δεν συμφέρει τόσο πιστεύω θα ειναι καλύτερα να χαλασω εκεινα τα λεφτά σε καποια πιο ποιοτική διατροφή , παρκάκι και παιχνίδια παρα απλα να γλυτώσω απο λίγο κόπο
[automerge]1613814348[/automerge]
@Danaesipsa .Καλημέρα,επειδή σε βλέπω ορεξατη θα σου πω την γνώμη μου.Αν θέλεις ringneck, να πάρεις μωρό τριών τεσσάρων μηνών απογαλακτισμενο από εκτροφείο.Θα έχεις όλο το χρόνο να το φροντίσεις και σίγουρα η εκπαίδευση του θα είναι πιο εύκολη και για τους δύο σας.Για το κλουβί δεν συμφωνώ με την ιδιοκατασκευη γιατί εγκυμονεί κινδύνους για την ασφάλεια του παπαγάλου.Υπάρχουν κλουβιά από 50€ κατάλληλα για το είδος που θέλεις.Σκέψου το καλά είναι προτιμότερο να δώσεις τώρα κάποια παραπάνω χρήματα, παρά να τα δώσεις αργότερα στους γιατρούς.
Ναι το γνωρίζω αυτό για το οτι είναι καλύτερα να ειναι σε μικρη ηλικία αλλα το θεμα ειναι οτι δεν βρίσκω εδω αν και απο Δευτέρα θα παω και σε καποιο κτηνιατρείο οπου ισως να γνωρίζουν κάποιον εκτροφέα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παρεμπιπτόντως μηπως ξέρει κανένας σας κανέναν καλο εκτροφέα με προσιτές τιμές (το πολύ 120) ή κάποιον που να περιμένει εκολαψη ?
 
Παρεμπιπτόντως μηπως ξέρει κανένας σας κανέναν καλο εκτροφέα με προσιτές τιμές (το πολύ 120) ή κάποιον που να περιμένει εκολαψη ?
Δανάη, κάνε την αγγελία σου εδώ https://community.petbirds.gr/forums/birds-classifieds/ ώστε να ενημερωθούν όσοι παρακολουθούν το συγκεκριμένο φόρουμ.
 
Βρήκα σε ενα petshop ,ενα κλουβί με Σταντ το οποιο σύμφωνα με τον πωλητή ειναι ιδανικό για τα είδη που θέλω να πάρω, ειναι 70×40, ειναι καλό;
 
Βρήκα σε ενα petshop ,ενα κλουβί με Σταντ το οποιο σύμφωνα με τον πωλητή ειναι ιδανικό για τα είδη που θέλω να πάρω, ειναι 70×40, ειναι καλό;
Δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσο καλό είναι κάτι που δεν βλέπουμε. Θα μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο αν ανέβαζες μια φωτογραφία για να το δούμε.
 
Δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσο καλό είναι κάτι που δεν βλέπουμε. Θα μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο αν ανέβαζες μια φωτογραφία για να το δούμε.
Ειναι ΣΑΝ αυτό εδω εξωτερικά αλλα πιο μεγάλο και μου είπε 40€
 

Συνημμένα

  • utz.webp
    utz.webp
    21 KB · Προβολές: 3
Εγω δεν το βρισκω κατάλληλο, για ringneck κατι τετοιο! Θελουν μεγαλα κλουβια,υπολογισε πανω απο 100€ κλουβι.
Είμαι ανάμεσα σε ρινγκνεκ και σε μονκ επίσης δεν ειναι αυτό το κλουβί ειπα οτι εξωτερικά ειναι σαν αυτό,το ειχε κι αυτό στο πετ σοπ και το αλλο ηταν μεγαλύτερο που λεω να παρω,η αρχική μου ιδεα ηταν ή να φτιάξω ή ενωμένες ζευγαροστρες απλα μου φανηκε πολυ καλο εκεινο και θελω την γνώμη σας τι απο αυτα να κανω
 
Αν δε δουμε για ποσο μεγαλο πρόκειται δε μπορουμε να σου πουμε!
 
Καλησπέρα σας άφησα το περιθώριο των διακοπών να περάσει ωστε να εχω πλέον λιγο περισσότερο χρόνο να ασχοληθώ μαζι με τον όποιον παπαγάλο αποκτήσω οταν θα είναι ακόμα μικρός, απο το θεμα κλουβιου αν βρω ρινγκνεκ κατέληξα στο να ενώσω δυο ζευγαροστρες 70*45*45 που καπου το ειχα δει εδω στο φόρουμ και μου φάνηκε καλη ιδέα δηλαδή 70*45*90, μιλώντας με φίλη η οποια εχει ιδέα απο παπαγάλους κατέληξα στο οτι θα μιλήσω με ενα πετ σοπ της περιοχης μου για το οποιο εχω ακούσει πολύ καλα λογια (για ήμερο μιλώντας) διαφορετικά θα ψαξω μήπως και καποιος αλλος εκτροφέας μπορει να στείλει στην Λαμία , αλλιώς θα ψαξω για καποιο άλλο είδος παπαγάλου να μου κινεί το ενδιαφέρον , γνώμες;
 
@Danaesipsa το ιδανικό κλουβι για ένα ρικνεκ είναι 60.9Χ60.9Χ91.4cm το μήκος είναι μικρό θεωρώ για ρικνεκ, επίσης τις πόρτες τις μέτρησες; Σίγουρα χωράει γιατί τα ρικνεκ μεγαλούτσικα είναι.
 
Γιατί να μπεις σε διαδικασία να ενώσεις ζευγαρωστρες; Αγόρασε ένα κλουβί κατευθείαν που θα είναι ιδανικό για ringneck . Εάν το θέμα είναι τα χρήματα κάνε λίγο παραπάνω υπομονή μέχρι να τα μαζέψεις έτσι και αλλιώς είσαι σε αναζήτηση εκτροφέα από ότι κατάλαβα.
 
@christina07 χωράει πιστεύω γιατί είναι αυτές με την μεγάλη πόρτα στην μεση
@HxC γιατί σκοπευα να παρω καποια στιγμή μεσα στην αναζήτηση μου lovebird λογω του οτι μου κινούν το ενδιαφέρον και είναι πιο "εύκολα" σαν χαρακτήρες (αυτό ειναι και αναλογα τον παπαγάλο) και ειχα βρει τροπο απο εκτροφέα να μου στειλει Λαμία, δυστυχώς η αγορά δεν έγινε και εχω παρει ήδη την μια την ζευγαροστρα(οικονομική και ευρύχωρη λύση για λοβακι),και τώρα ξανασκέφτηκα να παρω ρινγκνεκ που κοιτουσα πιο πριν λογω του οτι ακουσα καλα λογια για ενα κατάστημα στην περιοχή μου για ήμερα, θεωρείται καλύτερα να αφησω την σκέψη μου για ρινγκνεκ και να προσπαθησω να βρω λοβακι οπως έψαχνα;
 
Αφού υπάρχει θέμα με το κλουβί για ρινκνεκ εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μόνκ, έχουν αρκετά κοινά σημεία με τα ρινκνεκ όπως που είναι τα δύο είδη λίγο δύσκολα πουλιά απλά τα μόνκ είναι λίγο πιο εύκολα, έχουν τα δύο δυνατότητες ομιλίας, πολύ έξυπνα, απλά αλλάζει κατά πολύ το μέγεθός τους και σε ένα κλουβί το οποίο για ρινκνεκ θα είναι μικρό για μόνκ θα είναι ότι πρέπει η μπορεί και λίγο μεγάλο, και όσο μικρότερες διαστάσεις τόσο πιο οικονομικό, άσε που όσο μεγαλύτερο θα πιάνει πιο πολύ χώρο στο σπίτι.
 
@Kleos διαφωνώ σε αυτό, μονκ και ρικνεκ πάνω κάτω μοιάζουν σε μέγεθος,η μόνη διαφορα είναι η ουρά του ρικνεκ που είναι αρκετά μεγάλη.

@Danaesipsa εμείς δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο, ίσως αν μας έλεγες το καθημερινό σου πρόγραμμα να βοηθούσαμε, τα ρικνεκ είναι φωνακλάδες (και τα λοβακια μην σε ξεγελάει το μέγεθος τους αλλά τα ρικνεκ σου τρυπάνε αυτί,αν έχεις γείτονες σίγουρα θα ενοχλήσουν), και τα δυο είναι αντάρτες,με μεγάλες προσωπικότητες. Θα πρέπει να κοιτάξεις τον χώρο και τον χρόνο σου,όσο μεγαλύτερος ο παπαγάλος τόσο μεγαλύτερο το κλουβι,τόσο πιο δυνατή η φωνή,τόσο περισσότερο χρόνο ενασχόλησης χρειάζεται. Ψάξε διάβασε μάθε και ύστερα επιλέγεις το είδος που σου ταιριάζει.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top