Γενικά Που μπορώ να βρώ Κοκκινόσπινο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης FINCHiii
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

FINCHiii

PB Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
589
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ο κοκκινοσπινος ή σπινος του βουνου απανταται συχνα στην πτολεμαιδα οπου κατοικω. Το προβλημα μου ειναι πως δεν ξερω απο που να προμηθευτω ενα τετοιο πουλι. Ξερει κανεις πως να το αποκτησω;
 

Συνημμένα

  • _fringilla_montifringilla31122005ombretjfouargeMG_6196.webp
    _fringilla_montifringilla31122005ombretjfouargeMG_6196.webp
    16,8 KB · Προβολές: 147
Χρηστο αυτος ειναι ενας χειμωνοσπινος. Δεν εχω δει ποτε τετοια πουλια σε μαγαζι. Ισως καποιος εκτροφεας που να ασχολειται ή να γνωριζει εκτροφεις που να τα βγαζουνε να σε βοηθησει.
 
εχω δει τετοια πουλια σημερα μαζι με αλλους σπινους στην χιονισμενη αυλη μου. ειναι εκθαμπωτικα, αγρια ομορφα αλλα οπως ειπες δυσκολο να τα βρεις σε pet shop
 
Αφου εισαι τοσο τυχερος και τα βλεπεις στην αυλη σου δοκιμασε να τα ταισεις ή να τους προσφερεις φωλιες(για τα αλλα ειδη περισσοτερο αφου ο χειμωνοσπινος ειναι χειμερινος επισκεπτης στην χωρα μας) και θα δεις οτι η ευχαριστηση ειναι πολλαπλασια απο το να το βλεπεις στο κλουβακι. Τωρα τον χειμωνα μεχρι και τελος Φεβρουαριου θα τιμησουνε ιδιαιτερως την τροφη που μπορεις να τους προσφερεις. Ειδικα οταν ειναι χιονισμενη η αυλη σου. Δες και αυτα εδω

Φωλιές για αγριοπούλια

Ταιστρα κήπου από ένα καπάκι

Κάντε δώρο μια φωλιά
 
Μπορεί να μου πει κάποιος admin ή και μέλος αν παραβιάζονται οι κανόνες του site, λέγοντας σε κάποιον πως μπορεί να πιάσει κάποιο πουλί;
 
Ναι, παραβιάζονται!

Κοίταξε εδώ: petbirds.gr/help/terms#native-birds
 
Μπορεί να μου πει κάποιος admin ή και μέλος αν παραβιάζονται οι κανόνες του site, λέγοντας σε κάποιον πως μπορεί να πιάσει κάποιο πουλί;

Φιλε Μανο απο το στυλ της ερωτησης σου να υποθεσω οτι τα υπεροχα αγριοπουλια που εχεις ειναι πιασμενα; ☹
 
Φιλε Μανο απο το στυλ της ερωτησης σου να υποθεσω οτι τα υπεροχα αγριοπουλια που εχεις ειναι πιασμενα; ☹

Γεια σου φίλε Αλέξη,
τα τρία πουλάκια που έχω μου τα έχουν κάνει δώρο οι γονείς μου και η φίλη μου. Οι γνώσεις μου, δεν σημαίνουν απαραίτητα ότι παρανομώ ή κάνω κακό στη φύση.
Απλά δεν είχα βρει τους κανόνες του site και για το αν μπορούμε να ανταλάσσουμε οποιαδήποτε πληροφορία-γνώση.
Και γιατί ίσως η απάντηση να είναι αναμενόμενη, αυτό το οποίο σου πέρασε από το μυαλό, το κάναμε ασυναίσθητα όταν ήμασταν 12 χρονών. Όχι πλέον.

Edit: Τη Δευτέρα μπαίνει στην οικογένεια και ένα άσπρο καναρινάκι.
 
Μανο τα δεχομαι αυτα που λες, αλλα ασυναισθητα παλι ηθελες να δωσεις οδηγιες στον φιλο πως να πιασει το πουλακι; Και οχι στα 12! 😉
 
Μανο τα δεχομαι αυτα που λες, αλλα ασυναισθητα παλι ηθελες να δωσεις οδηγιες στον φιλο πως να πιασει το πουλακι; Και οχι στα 12! 😉

Έχεις δίκαιο. Σαν νέο μέλος έκανα λάθος. Δεν θα ξαναγίνει.
 
Back
Top