Γενικά Που να βρω κατάλληλο μεγάλο κλουβί για lovebirds στην Αθηνα;

pommerouge

PB Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2008
Μηνύματα
308
Πόλη
Αθήνα
Που να βρω κατάλληλο μεγάλο super κλουβί για Lovebirds στην Αθήνα μιας και σκέφτομαι να τα αφήσω να κάνουν απογόνους και να τα κρατήσω και να κάνω μια τρελή τρελή οικογένεια😱😛
 
Kανε μια βολτα σε πετ σοπ. Υπαρχουν πολλα και σε διαφορετικες τιμες.Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι το υλικο του κλουβιου και το σχημα. Να προτιμησεις υλικο να μη σκουριαζει πχ σε ασημι ή χρυσο χρωμα. Να μην παρεις σε ασπρο διοτι σκουριαζουν. Να μην παθουν τιποτα τα πουλακια σου. Οσον αφορα το σχεδιο να ειναι τετραγωνο χωρις καμαρες και περιεργες οροφες. Και τα καγκελα απο τη μια πλευρα να ειναι οριζοντια για να μπορουν να σκαρφαλωνουν ανετα. Καλο ψαξιμο.
Παντως προσωπικη μου αποψη, επειδη το ειχα ψαξει και εγω οταν πηρα τα Lovebirds μου,τα εισαγομενα κλουβια ειναι πιο ποιοτικα και ανθεκτικα.


Δες και αυτο Κλουβιά για πουλιά, ποιο είναι το καταλληλότερο;
 
έχω ήδη ένα κλουβί από petcity το θέμα είναι ότι θέλω να πάρω ένα καλο ροίτικα κλουβί για να χωράει ως 8 Lovebirds , γιατί σκέφτομαι να τα αφήσω να αναπαραχθούν και θέλω να μάθω αλλα pet shop που πουλάνε μεγάλα κλουβιά και άριστα στην ποιότητα:D
 
γεια χαρα και παλι, αν γινετε καποιος που να ξερει να μου απαντησει που να βρω μεγαλο και ποιοτικα καλο ανεξαρτητως ποσο κοστιζει για να παω να αγορασω, ι pm να μου στειλει δεν εχς κανενα προβλημα, σας ευχαριστς περιμενω απαντηση, ευχαριστω
 
Εχεις ψαξει σε αλλα μαγαζια; Αν οχι ριξε μια ματια και σε αλλα και ισως κατασταλαξεις σε καποιο. Γιατι δεν παιρνεις αυτο που βρηκες; Ενδιαφερεσαι και για online αγορες;
 
απλά δεν ξέρω σε πια μαγαζιά να κοιτάξω στην Αθήνα, έλεγα μήπως κάποιος από σας έχει να μου προτείνει κάπου να κοιτάξω
 
Καταρχήν τα μεγάλα πετ-σοπ έχουν μεγάλες κλούβες, καθώς και το Carefur έχει κλούβες για πουλιά κάθετες.
Το θέμα όμως είναι ότι τα Lovebirds που θα γεννηθουν θα πρέπει να είναι χώρια από τους γονείς για αποφυγεί αιμομιξία μεταξύτους. Εναλλακτικά μπορείς να ανταλλάξεις τα μικρά που θα βγουν με μέλη του σαιτ για να αποφύγεις την αιμομιξία.
Ον λαιν μπορείς να κοιτάξεις εδώ:
http://www.ornitalia.gr/index.php?act=viewCat&catId=19

Budgerigar Cages at zooplus
 
αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως θα γίνει αιμομιξία αφού απλά θέλω μονο μια φορα να γεννήσει η παπαγαλίνα και μετά θα βγάλω την φωλια;p
 
αυτη ειναι η "κλουβα" που εχω εγω... Ειναι αρκετα βολικη εγω εχω κοκατιλ μεσα...
 

Συνημμένα

  • 100_0684.webp
    100_0684.webp
    90,4 KB · Προβολές: 375
Το ότι θα βγάλεις τη φωλιά δε σημαίνει απαραίτητα ότι δε θα προσπαθήσουν μελλοντικά να ξαναζευγαρώσουν.

Παρόμοια κλούβα με αυτή του Άγγελου2 είχα δει παλιότερα στο καρφουρ.
 
για ένα κλουβί για 7 Lovebirds ποίες πρέπει να είναι οι "διασταστεις"; και πάλι που μπορώ να βρω μεγάλα κλουβιά στην Αθήνα. Άμα θέλετε στείλτε μου pm για τα μαγαζιά μήπως δεν κάνει ονομασίες και συγγνώμη άμα σας τρέλανα απλά θέλω να έχω έτοιμο το κλουβί για να ξεκινήσω την αναπαραγωγή τους
 
INTERPET

κατι τετοιο σκεφτομαι να τους αγορασω για την ''μελλοντικη '' οικογενεια τους τι λετε. Αμα στελνει ελλαδα θα τ'αγορασω, εχω ξεκινησει οικονομιες! 330 ευρω "

πωπω μου αρεσε και αυτο INTERPET

τι λετε υπερβαλω;p
 
INTERPET

κατι τετοιο σκεφτομαι να τους αγορασω για την ''μελλοντικη '' οικογενεια τους τι λετε. Αμα στελνει ελλαδα θα τ'αγορασω, εχω ξεκινησει οικονομιες! 330 ευρω "

Ειναι παρα πολυ ωραιο και γνωριζω ατομα που εχουν τετοια κλουβια σε μεγαλυτερες διαστασεις για μεγαλους παπαγαλους. Εκεινα εχουν και ενα χωρισμα το οποιο αφαιρειται και μπορεις αν θελεις να χωριζεις το κλουβι σε δυο μερη. Αυτο δε μου φανηκε να χωριζεται, αν σ'ενδιαφερει δες μηπως και σε καποιο αλλο site το βρεις με χωρισμα. 😉
 
ποιο απο τα δυο ειναι καλυτερα λες; οι φιλοι σου απο που το πηρανε; για 7 Lovebirds ειναι καρα ανετα;
 
Το δευτερο που εβαλες με edit δεν ειναι για τα πουλια σου! Ειναι πραγματικα τεραστιο. 😉 Ειναι για μεγαλους παπαγαλους. Χωραει 2 ανθρωπους σχεδον μεσα. 😀 Εκτος κι αν βγαινει σε μικροτερο...

Αυτοι που γνωριζουνε και το εχουνε ζουνε στο εξωτερικο.
 
Back
Top