Αναπαραγωγή Που να διαβασω;

potidianos

PB Member
Εγγραφή
31 Μαρ 2008
Μηνύματα
299
Πόλη
Νέα Ποτίδαια
Γεια σας ειμαι στη φαση που η καναρα μου εχει κανει 3 αυγα και εχω μερικες αποριες... Που να διαβασω σχετικα με την φαση που βρισκομε; εψαξα αλλα δεν βρικα κατι σχετικο μπορει να μου πει καπιως η κανενα θεμα η στο φορουμ.. Ευχαριστω.
 
Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις Αντώνη πάνω σε αυτήν την φάση;

Γεια σου mortal1 αυτο που θελω να μαθω ειναι συνεχιζω την διατροφη κανονικα; να αφισω το ζευγαρι ακομα μαζι; μιπως να εβαζα το διαχωρηστικο; Ενα αυγο το βρικα σημερα κατω και ηταν και τα δυο τα πουλια στη φωλια μεσα.
 
Μόνο αυγά έχεις απ'ότι κατάλαβα έτσι; Αν ναι δεν χωρίζεις το ζευγάρι, την διατροφή που έχεις την συνεχίζεις και όσον αφορά το αυγό που βρήκες έξω, παρατήρησε εάν τ χτίσημο της φωλιάς είναι υπεριψομένο, εαν ναι πίεσε την φωλιά προς τα κάτω για να μην έχεις πρόβλημα να πέφτουν έξω τα αυγά, απο κει και πέρα βέβαια παρατήρησε και τον αρσενικό μήπως ενοχλεί την κανάρα γιατί μπορεί να συμβαίνει και αυτό, εάν πάλι συμβαίνει βγάλε τον ή βάλε χώρισμα.
 
Μόνο αυγά έχεις απ'ότι κατάλαβα έτσι; Αν ναι δεν χωρίζεις το ζευγάρι, την διατροφή που έχεις την συνεχίζεις και όσον αφορά το αυγό που βρήκες έξω, παρατήρησε εάν τ χτίσημο της φωλιάς είναι υπεριψομένο, εαν ναι πίεσε την φωλιά προς τα κάτω για να μην έχεις πρόβλημα να πέφτουν έξω τα αυγά, απο κει και πέρα βέβαια παρατήρησε και τον αρσενικό μήπως ενοχλεί την κανάρα γιατί μπορεί να συμβαίνει και αυτό, εάν πάλι συμβαίνει βγάλε τον ή βάλε χώρισμα.

Ευχαριστω φιλε. Ναι μονο αυγα εχω, η φωλια πιστευω οτι ειναι καλη δεν πιστευω να πεφτουν απο την φωλια, θα παρατηρησω των αρσενικο αν ενοχλει και θα δω. Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια...
 
Αυτήν την περίοδο που η κανάρα εχει κάνει τ' αυγά της
και είναι κλώσσα(περιορισμένη κινητικότητα)κόβουμε τελείως
αυγό, αυγοτροφή και πολυβιταμίνες. Για τις επόμενες μέρες
μέχρι την εμφάνηση του πρώτου νεοσσού εκτός απο σπόρους
δίνουμε μήλο και μπρόκολο ή καρότο και σπανάκι.
Οσο λιγότερο ενοχλείς τα πουλιά, αυτήν την περίοδο, τόσο καλύτερα!
 
Αυτήν την περίοδο που η κανάρα εχει κάνει τ' αυγά της
και είναι κλώσσα(περιορισμένη κινητικότητα)κόβουμε τελείως
αυγό, αυγοτροφή και πολυβιταμίνες. Για τις επόμενες μέρες
μέχρι την εμφάνηση του πρώτου νεοσσού εκτός απο σπόρους
δίνουμε μήλο και μπρόκολο ή καρότο και σπανάκι.
Οσο λιγότερο ενοχλείς τα πουλιά, αυτήν την περίοδο, τόσο καλύτερα!

Eυχαριστω Μακη και σε σενα νασε καλα!
 
Back
Top