Γενικά Που να δώσω κοράκι για να το μεγαλώσουν και να το ελευθερώσουν;

Corvus monudela

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2018
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
SoS
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιος οργανισμός που μπορώ να δώσω το κοράκι να το μεγαλώσουν και να το αφήσουν ελεύθερο στην φύση;
Διότι δεν ξέρω αν θα καταφέρει ο φίλος μου να το μεγαλώσει μια και δεν γνωρίζει τίποτα από πουλιά και είναι κρίμα να μην ζήσει
 
  • Like
Αντιδράσεις: lina
Θα χρειαστεί να επικοινωνήσεις είτε με την https://www.wild-anima.gr/epikinonia/ είτε με το ΕΚΠΑΖ κι αυτοί θα σου δώσουν αναλυτικά οδηγίες για όλα...

Υπάρχει σχετικό θέμα εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Που-να-δώσω-κοράκι-για-να-το-μεγαλώσουν-και-να-το-ελευθερώσουν.32897/ κι εκεί θα βοηθήσουμε την περίπτωσή σου.

Όσο θα περιμένεις... αν θέλεις. Πες μας δυο λόγια για την κατάστασή του, για το πως βρέθηκε στα χέρια του "φίλου" σου, για το ιστορικό της υπόθεσης ώστε να έχουμε κι εμείς κάποια εικόνα.
Αν μάλιστα μας ανεβάσεις φωτογραφίες από τον τόπο που το φιλοξενεί θα είμαστε διπλά ευχαριστημένοι.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γεια και πάλι :)
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες
Επικοινωνισα με τον φίλο μου και του έδωσα όλες τις πληροφορίες που μου δώσατε.σας ευχαριστώ πολύ :)
Το βρήκε χθες περίπου την ώρα που νύχτωνε. Το τάισε κρόκο από αυγό μου είπε.
Αυτές είναι οι μόνες πληροφορίες που έχω μέχρι στιγμής.
Απο οτι είδα στο ίντερνετ είναι είδος corvus monudela
Διάβασα αλά δεν βρήκα πολλές σίγουρες πληροφορίες για το τι πρέπει να φάει ένα μικρό κοράκι
Οπότε μίλησα πάλι μαζί με τον φίλο μου και μου είπε να σας ρωτήσω για το αν υπάρχει κάποια οργάνωση που να τα αναλαμβανει να τα μεγαλώσει και να τα αφήσει ελεύθερο όταν μεγαλώσει.
Το θέμα είναι ότι είναι από Καρδίτσα ο φίλος μου και δουλεύει στην λίμνη Πλαστήρα ως φύλακας σε βίλα.
Αυτό που τον απασχόλησε ήταν αν θα ασχοληθούν να έρθουν μέχρι εκεί για να το πάρουν και να το μεγαλώσουν μιας και αυτός δεν έχει ιδέα.
Θα μιλήσω πάλι μαζί του για να σας πω περισσότερα και να τον ρωτήσω αν επικοινωνισε και τι του είπανε.
Μου είπε ότι το έχει σε ένα ανοιχτό χαμηλό κουτί με παλιά υφάσματα από κάτω
Για φωτογραφίες λίγο δύσκολα μιας και δεν εχει κινητό που τραβάει φωτογραφίες. Αλλα από την περιγραφή που μου έδωσε μου είπε ότι έχει μπλε ανοιχτό μάτι και έψαξα στο ίντερνετ και είδα ότι είναι corvus monudela
 
Μόλις επικοινωνισα με τον φίλο μου
Αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσε να επικοινωνήσει γιατί δεν έχει κάρτα στο κινητό του και μου ζήτησεαν μπορώ να πάρω εγώ τηλέφωνο και επικοινωνήσω μαζί τους αλλά δυστυχώς στο πιο κοντινό και πιθανό που βρηκα να έρθει μέχρι λίμνη Πλαστήρα να το κοράκι, είχε φραγή εισερχομένων κλήσεων.
Πήρα εδώ:
Ζήσης ###
(Λάρισα)
698###

### Mod remove.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κιμά και φρούτα λιωμένα με το πιρούνι έδινα παλιά σε ένα κοράκι που είχε μαζέψει μια κυρία και τη βοήθησα να το μεγαλώσει και να το ελευθερώσει. Αν θυμάμαι καλά μου το είχαν πει απο ένα απο τα σωματεία αυτά αλλά δεν θυμάμαι με ποιους είχα μιλήσει. Βασικά επειδή μεγάλωσε στο σημείο όπου βρέθηκε και χωρίς κλουβί και περιορισμό έφυγε μόνο του όταν ήρθε η ώρα του κι ερχόταν μια στο τόσο να μας δει.

Καλύτερα βέβαια να το στείλετε σε ένα οργανωμένο σωματείο για να μεγαλώσει όπως πρέπει και να ελευθερωθεί. Υπάρχει και η Δράση για την Άγρια Ζωή στους οποίους είμαι εθελοντής και προτιμώ διότι σηκώνουν τα τηλέφωνα ότι ώρα ή μέρα και να πάρεις. Κι αν δεν τους βρεις σε παίρνουν αυτοί όταν μπορέσουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο φίλος μου δεν έχει πρόβλημα να το προσέξει για λίγες ημέρες. Αλλά εάν αυτό αργεί πολύ να μεγαλώσει και να φύγει σίγουρα θα χρειαστεί να το πάρει κάποια οργάνωση. Βασικα το καλύτερο είναι να το πάρει κάποια οργάνωση από τώρα γιατί ο φίλος μου δεν ξέρει να το μεγαλώσει. Το πρόβλημα είναι εάν θα πάνε μέχρι λίμνη Πλαστήρα να το πάρουν.
Γνωρίζει κανείς;
Επίσης αν είναι σίγουρο αυτό με το φαγητό τουλάχιστον να τρώει την σωστή τροφή μέχρι να βρεθεί μια λύση η απάντηση για το πώς και εάν θα πάει κάποια οργάνωση να το πάρει.
Το δικό σου ήρθαν το πήραν η απλά σου είπαν μόνο τι να το ταισεις;
Ευχαριστώ σε όλους για την βοήθεια και τις πληροφορίες :)
Εάν γνωρίζει κάποιος εάν μπορεί να πάει μέχρι λίμνη Πλαστήρα να πάρει το πουλί κάποια οργάνωση, η εάν μπορούν να μάθουν από κάποια οργάνωση τι ακριβώς να κάνει ο φίλος μου μέχρι να βρεθεί κάποια λύση για το πουλι,θα του ειμουν ευγνώμων
 
Επειδή δύσκολα θα βρεθεί κάποια λύση για σήμερα
Θα το εκτιμούσα αν ξέρει κάποιος τι να πω τον φίλο μου να το ταισει για να μην πεθάνει το πουλί μέχρι να βρεθεί μια λύση και να το πάρουν
μου είπε το τάισε αυγό. Δεν ξέρω αν ήταν ώμο ή βρασμενο και αν είναι σωστό για μικρό κοράκι να φάει αυγά
Ευχαριστώ και πάλι όλους
 
Κιμά και φρούτα λιωμένα με το πιρούνι έδινα παλιά σε ένα κοράκι που είχε μαζέψει μια κυρία και τη βοήθησα να το μεγαλώσει και να το ελευθερώσει. Αν θυμάμαι καλά μου το είχαν πει απο ένα απο τα σωματεία αυτά αλλά δεν θυμάμαι με ποιους είχα μιλήσει. Βασικά επειδή μεγάλωσε στο σημείο όπου βρέθηκε και χωρίς κλουβί και περιορισμό έφυγε μόνο του όταν ήρθε η ώρα του κι ερχόταν μια στο τόσο να μας δει.

Καλύτερα βέβαια να το στείλετε σε ένα οργανωμένο σωματείο για να μεγαλώσει όπως πρέπει και να ελευθερωθεί. Υπάρχει και η Δράση για την Άγρια Ζωή στους οποίους είμαι εθελοντής και προτιμώ διότι σηκώνουν τα τηλέφωνα ότι ώρα ή μέρα και να πάρεις. Κι αν δεν τους βρεις σε παίρνουν αυτοί όταν μπορέσουν.

Γνωρίζεις κάποιον τρόπο πως μπορεί να το στείλει;
Θα αντέξει στο ταξίδι;
Μήπως αν γινόταν θα ήταν καλύτερα να το πάρουν οι ίδιοι εάν υπήρχε αυτήν η δυνατότητα
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες :)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Και το βρασμένο αυγό είναι καλή τροφή πέστου να προσθέσει και μερικά φρούτα όπως μπανάνα, μήλο, ή ότι άλλο φρούτο εποχής έχει. Αν έχει και κιμά (ωμό) μπορεί να βάλει λίγο στο μίγμα κι αφού τα λιώσει όλα με το πιρούνι να δώσει μικρά βολάκια στο στόμα του.
 
Back
Top