Αναπαραγωγή Που να φυλάξω το κανονικό αυγό μετά την αντικατάσταση;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης congion
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

congion

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιαν 2009
Μηνύματα
46
Πόλη
Αθήνα
Σήμερα, η κανάρα μου έκανε το πρώτο αυγό και καθώς είχα διαβάσει στο forum, αντικατέστησα το αυγό(γκρι χρώματος) με ανάλογο πλαστικό το οποίο τοποθέτησα στη φωλιά. Οι απορίες είναι οι εξής. Το κανονικό αυγό που έχω που να το βάλω;To έχω βάλει σε ανοιχτό δοχείο με σπόρους με τη μύτη του αυγού,τον αεροθάλαμο να κοιτάει προς τα πάνω. Το θέμα είναι το σκεπάζω καθόλου ή όχι, σε φωτεινό μέρος ή όχι. Παρακαλώ να μου δώσετε σχετικές λεπτομέρειες σχετικά με την θερμοκρασία στην οποία πρέπει να βρίσκεται και για το αν θα το σκεπάζω κτλ.
 
Εκεί που το έχεις και όπως το έχεις είναι μια χαρά.
Δεν χρειάζεται να το σκεπάζεις. Ενας μέρος του αυγού
να βυθίζεται στους σπόρους για να στέκεται,όπως γράφεις πιο πάνω.
Θερμοκρασία δωματίου είναι αρκετή 17-22β.
- Εδώ βρίσκω την ευκαιρία να δείξω καθαρά τους λόγους
που μας οδηγούν σ' αυτήν την ενέργεια.
Η κανάρα έκατσε δυστυχώς απο την πρώτη μέρα, και ιδού τα αποτελέσματα.
Αν δεν τάιζα και εγώ αυτές τις δυό μέρες το μικρό θα είχε μείνει τελείως πίσω
και θα είχε τσαλαπατηθεί απο το αδελφάκι του. Τώρα φαίνεται οτι θα τα καταφέρει.
 

Συνημμένα

  • PICT1051.webp
    PICT1051.webp
    16,5 KB · Προβολές: 331
  • PICT1050.webp
    PICT1050.webp
    37,1 KB · Προβολές: 315
Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα θελω να ρωτησω κατι που το χω καιρο απορια. Ειμαι υπερ στο να γινεται αυτο για τους λογους που εχουμε πει.

Οταν ομως περνουμε το αυγο και το αντικαθιστουμε πως ξερουμε οτι το πουλι δεν εχει αρχησει να το κλωσσαει; Αν εχει αρχησει και το κλωσσαει και το παρουμε δεν πεθαινει το εμβρυο;
 
Φώτη η καναρα δεν κάθεται από την πρώτη μέρα.
Εάν είναι να κάνει 3 αυγά θα κάτσει από την τρίτη μέρα, έτσι έχουμε αυτήν την ευκαιρία, να αλλάξουμε τα αυγά.
 
Nα θέσω κάτι ως ερώτημα. Η κανάρα μου, σήμερα το πρωϊ έκανε το δεύτερο αυγό το οποίο και αντικατέστησα. Παρατηρώ όμως ότι αφού έφαγε λίγο κάθεται στη φωλιά την περισσότερη ώρα. Καταλαβαίνω ότι αυτός είναι και ο λόγος που τα αντικαθιστούμε απλά ρωτάω έτσι συνηθίζεται να κάνει από κάποιο αυγό και μετά ανεξαρτήτως αν δεν έχει τελειώσει η γέννηση των αυγών;Ευχαριστώ.
 
Είναι μια διαδικασία που σε κάθε πουλί παρουσιάζει μικρές διαφορές.
Αλλά ακόμα και η ίδια κανάρα που σήμερα κάθεται στο δεύτερο
μπορεί στην επόμενη γέννα να κάτσει στο 3ο ή στο 4ο.
Εχω μια εμπειρική, ας την πώ υποψία, οτι οι κανάρες κάθονται ΣΥΧΝΑ στο
προτελευταίο αυγό, της κάθε γέννας.
 
Οταν ομως περνουμε το αυγο και το αντικαθιστουμε πως ξερουμε οτι το πουλι δεν εχει αρχησει να το κλωσσαει; Αν εχει αρχησει και το κλωσσαει και το παρουμε δεν πεθαινει το εμβρυο;
Κάθε καινούριο αβγό το αντικαθιστούμε το πρωί της ίδιας ημέρας που θα γεννηθεί. Ακόμη και να κάθεται συνεχώς ή κανάρα στη φωλιά δεν πρόκειται να υπάρξει πρόβλημα μέσα σε 2-3 ώρες.
 
Επίσης ένας ακόμη λόγος που παίρνουμε τα αυγά και τα αντικαθιστούμε είναι ο εξής:

Όταν φτάσουμε στη δεύτερη γέννα τα μικρά από την πρώτη δεν θα έχουν προλάβει να απογαλακτιστούν. Έτσι τα αφήνουμε στη ζευγαρώστρα για κάποιες ημέρες ακόμη.
Αυτό έχει ώς αποτέλεσμα τα μικρά απο περιέργεια ή απροσεξία να σπάσουνε τα καινούργια αυγά.
Ακόμη μπορεί να τα λερώσουνε με κοτσιλιές και να αποβεί μοιραίο για το έμβρυο αφου θα φράξουν οι πόροι του αυγού.
Υπάρχει και ο κίνδυνος της μόλυνσης.

Εγώ επιστρέφω τα αυγά όταν η κανάρα κάνει και το τελευταίο.
Τότε βάζω το χώρισμα και αφήνω τη μάνα στη μία πλευρά ενώ απο την άλλη έχω το πατέρα με τα μικρά της πρώτης γέννας για να βοηθάει όποιο έχει ανάγκη μέχρι να φύγουν για τη κλούβα.

Παρακάτω βάζω μια σημερινή φωτογραφία απο δική μου φωλιά για να καταλάβετε...
 

Συνημμένα

  • HPIM2418.webp
    HPIM2418.webp
    36,1 KB · Προβολές: 268
Πρόπερσι που είχα βάλει ζευγάρι, κοίταζα την φωλιά το πρωί και είδα το πρώτο αυγό. Καθόταν η κανάρα στη φωλιά. Της κούνησα λίγο τα φτερά της ουρά που εξήχαν της φωλιάς και σηκώθηκε. Πήρα το αυγό και το φύλαξα. Το ίδιο έκανα κάθε μέρα. Καθόταν αν θυμάμαι καλά από το πρώτο αυγό αυτή η κανάρα. Αν περίμενα να σηκωθεί μόνη της θα ήμουν εκεί όλη μέρα! Εν τέλει τα έβαλα πάλι όλα μέσα στη φωλιά και βγήκαν όλα τα πουλάκια.
Να σημειώσω πως τα είχα βάλει σε ένα καθαρό μικρό δοχείο με καπάκι στο οποίο είχα βάλει βαμβάκι για να είναι μαλακό.
 
Πρόπερσι που είχα βάλει ζευγάρι, κοίταζα την φωλιά το πρωί και είδα το πρώτο αυγό. Καθόταν η κανάρα στη φωλιά. Της κούνησα λίγο τα φτερά της ουρά που εξήχαν της φωλιάς και σηκώθηκε. Πήρα το αυγό και το φύλαξα. Το ίδιο έκανα κάθε μέρα. Καθόταν αν θυμάμαι καλά από το πρώτο αυγό αυτή η κανάρα. Αν περίμενα να σηκωθεί μόνη της θα ήμουν εκεί όλη μέρα! Εν τέλει τα έβαλα πάλι όλα μέσα στη φωλιά και βγήκαν όλα τα πουλάκια.
Να σημειώσω πως τα είχα βάλει σε ένα καθαρό μικρό δοχείο με καπάκι στο οποίο είχα βάλει βαμβάκι για να είναι μαλακό.
Αν ήταν μια άλλη κανάρα με άλλο χαρακτήρα θα μπορούσε κάλλιστα να είχε παρατήσει την φωλιά.. Δεν είναι όλα τα πουλάκια ίδια.. Δεν έχουν όλα την ίδια συμπεριφορά και τις ίδιες αντιδράσεις.
 
Αν ήταν μια άλλη κανάρα με άλλο χαρακτήρα θα μπορούσε κάλλιστα να είχε παρατήσει την φωλιά.. Δεν είναι όλα τα πουλάκια ίδια.. Δεν έχουν όλα την ίδια συμπεριφορά και τις ίδιες αντιδράσεις.
Ακριβώς...
 
Αν ήταν μια άλλη κανάρα με άλλο χαρακτήρα θα μπορούσε κάλλιστα να είχε παρατήσει την φωλι
Μολις κανουν το αυγο σηκωνονται, ξεπιανονται, και νομιζω πως "στεγνωνει" το αυγο. Τοτε πρεπει να δρασεις!

ά.. Δεν είναι όλα τα πουλάκια ίδια.. Δεν έχουν όλα την ίδια συμπεριφορά και τις ίδιες αντιδράσεις.


Καταλαβαίνω αυτά που λέτε. Απλά δεν μπορώ (και ίσως και κάποιοι άλλοι να μην μπορούν) να παρακολουθώ πότε θα κάνει το αυγό για να το αντικαταστήσω επειδή το πρωί φεύγω για δουλειά. Αν το έχει κάνει πριν φύγω καλώς αλλά αν όχι είναι το θέμα. Ίσως και άλλοι να αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα με την διαθέσιμη ελεύθερη ώρα για να κάνουν σωστά την δουλειά.
 
Καταλαβαίνω αυτά που λέτε. Απλά δεν μπορώ (και ίσως και κάποιοι άλλοι να μην μπορούν) να παρακολουθώ πότε θα κάνει το αυγό για να το αντικαταστήσω επειδή το πρωί φεύγω για δουλειά. Αν το έχει κάνει πριν φύγω καλώς αλλά αν όχι είναι το θέμα. Ίσως και άλλοι να αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα με την διαθέσιμη ελεύθερη ώρα για να κάνουν σωστά την δουλειά.
Λογικές και απόλυτα αποδεκτές και οι ενστάσεις σου και οι δικαιολογίες...
Αυτό είναι το φυσιολογικό για όσους εργάζονται...
Η άλλη περίπτωση χρειάζεται χρόνο που τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει.
 
Καλό είναι και μάλιστα για μένα απαραίτητο όμως υπό την προϋπόθεση πως μιλάμε για εξωτερική φωλιά. Στην εσωτερική είναι παρακινδυνευμένο έως καταστροφικό.
 
Καλό είναι και μάλιστα για μένα απαραίτητο όμως υπό την προϋπόθεση πως μιλάμε για εξωτερική φωλιά. Στην εσωτερική είναι παρακινδυνευμένο έως καταστροφικό.
Αν η φωλιά δεν βγαίνει.. είτε μέσα είναι είτε έξω μπορεί να αποβεί το ίδιο καταστροφική...
Αν βγαίνει - αφαιρείται η διαδικασία της απομάκρυνσης είναι η ίδια... και σχετικά εύκολη.
Επιπρόσθετα τα περισσότερα σφάλματα - καταστροφές γίνονται κυρίως κατά τη μεταφορά από τη φωλιά στο χώρο φύλαξης και αντίστροφα.
Υπάρχουν πλέον φωλιές ολοκληρωμένες που μπορεί η αποθήκευση των αυγών να γίνει μέσα σ' αυτές οπότε οι κίνδυνοι περιορίζονται σημαντικά.
 
Καλό είναι και μάλιστα για μένα απαραίτητο όμως υπό την προϋπόθεση πως μιλάμε για εξωτερική φωλιά. Στην εσωτερική είναι παρακινδυνευμένο έως καταστροφικό.
Δεν είναι απόλυτο.
Πέρσι η θηλυκιά μου γέννησε σε εσωτερική φωλιά και την αφαιρούσα για να αντικαταστήσω τα αυγά και μετέπειτα να καθαρίσω τη φωλιά και με το που την γύριζα, συνέχιζε κανονικά να κλωσάει.
Θέμα χαρακτήρα της θηλυκιάς είναι!
 
Back
Top