Ασθένειες Που οφειλεται αυτο το χρωμα στο χαλινο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lampros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lampros

PB New Member
Εγγραφή
20 Απρ 2009
Μηνύματα
128
Πόλη
Λάρισα
Παιδια βοηθηστε!😱Το ασπρο Budgie μου εδω και μερες το παρατηρω οτι αλλαζει το χρωμα του χαλινου... Τις τελευταιες μερες εχει γινει οπως το βλεπετε;.. Ειναι κατι ανησυχιτικο; Μπορει να οφειλεται σε ασθενεια; Παντως ειναι δραστηριο και οι κουτσουλιες μου φαινονται φυσιολογικες!
 

Συνημμένα

  • DSC02221.webp
    DSC02221.webp
    28,1 KB · Προβολές: 84
  • DSC02222.webp
    DSC02222.webp
    31 KB · Προβολές: 78
  • DSC02226.webp
    DSC02226.webp
    31 KB · Προβολές: 109
Ανατολη δυστυχως δεν ξερω ακριβως την ηλικια του καθως μου το εκαναν δωρο.. Τωρα, κοιταζοντας μονο τα ματια του καταλαβαινει κανεις οτι ειναι μικρο αφου δεν εχει σχηματιστει η ιριδα ακομη..
 
Αν ειναι μικρο, μηπως αρχιζει να ξεχωριζει το φυλο του;

θα ηταν ανησυχητικο αν ηταν ενηλικο κ ξαφνικά αλλαζε το χρωμα, ιδιως αν ηταν αρσενικο κ απο μπλε γινοταν καφε, αν ηταν ενηλικο θηλυκο θα σημαινε οτι μπαινει σε φαση αναπαραγωγης

ανεξηγητη αλλαγη στο χρωμα του χαλινου ισως να σημαινει καποια διατροφικη ελλειψη ισως κ ασθενεια
 
emena μου φενετε οπως ειπε και η ανατολη για ενα κοριτσακι που μεγαλωνει!
 
Καταρχην στο εχω ξαναπει οτι ειναι πανεμορφο!
Εχει πολυ γλυκια φατσουλα!

Οπως σου ειπαν και τα παιδια παραπανω, η κοπελα σου μπαινει στην αναπαραγωγικη φαση...
Θα καλυφτει ολος ο χαλινος με καφε χρωμα!
 
Ευχαριστω για τις απαντησεις! Και συγκεκριμενα εσενα Νικη σε ευχαριστουμε και οι 2 για τα καλα σου λογια κ παλι!Οποτε αν μπαινει σε αναπαραγωγικη περιοδο θα πρεπει να της παρω αρσενικο ε;Η μηπως μπορω να τη βαλω με τον αρσενικο απο το ζευγαρι;Βεβαια δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι καλη αυτη η ιδεα..😕
 
Αν δεν επιθυμεις ζευγαρωμα δεν θα παθει κατι αν δεν της βαλεις καποιο αρσενικο!
Σε περιπτωση που θελεις να την ζευγαρωσεις μπορεις να παρεις εναν καινουριο αρσενικο, αλλα αυτο θα σημαινει οτι θα πρεπει να περασει καποιος χρονος καραντινας, για τους ευνοητους λογους!
Αν θα βαλεις τον αρσενικο που ηδη εχεις, αυτο νομιζω εσυ μπορεις να το κρινεις καθως εσυ ξερεις καλυτερα τα πουλια σου.. (π.χ. Πως τα πανε μεταξυ τους 😉
Γενικα να ξερεις στους παπαγαλους τους αρεσει πολυ η παρεα γιατι ειναι πολυ κοινωνικα ζωα απο την φυση τους! Καλο ειναι λοιπον να μην ειναι μονα τους γενικοτερα!
 
Ναι το ξερω, για αυτο σε παλιοτερο θεμα ελεγα να τη βαλω μαζι με το ζευγαρι, αλλα αν ειναι για ζευγαρωμα δε νομιζω οι δυο θηλυκιες να τα πανε πολυ καλα μαζι...
 
Εννοειται οτι οταν προκειται για ζευγαρωμα μενει μονο το ζευγαρι στο κλουβι, εκτος απο μεμονωμενα περιστατικα που συμβιωνουν ολα μαζι...
 
Back
Top