Φροντίδα Που πρεπει να τοποθετουμε το κλουβι των κοκατιλ;

CockatieLOwneR

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιουν 2009
Μηνύματα
34
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπερα,ι Rocky το θυλυκο κοκατιλ μ καποιες φορες τεντονει το κεφαλακι τις προς τα πανω σαν να θελει να δει κατι κ γενικα ειναι περιεργη και απο αυτη τι συμπεριφορα της μ εμπνευστικε μια απορια... Μιπως χρειαζεται να βαλω το κλουβι τις πιο ψιλα για να βλεπει και καλυτερα :neutral; ι σε ενα ψιλο μερος; Καθε απαντηση δεκτη..








Παντα φιλικα Πάνος
 
Αν το κλουβί είναι στο πάτωμα τότε ναι, πρέπει να τοποθετηθεί ψηλότερα. Όχι όμως σε ψηλότερο επίπεδο από αυτό των ματιών σου. Γενικά οι παπαγάλοι είναι πουλιά που τα διακατέχει η περιέργεια και τους αρέσει να ελέγχουν κάθε κίνηση που γίνεται στον χώρο που βρίσκονται.
 
Δεδομενου οτι προκειται για κοκατιλακι που συνηθως εχουν πολυ ηρεμο χαρακτηρα το κλουβι της κατα την αποψη μου θα ηταν καλο να το εχετε περιπου στο υψος που βρισκεται ο κορμος σου (π.χ. επανω σε ενα τραπεζακι) ωστε να μη χρειαζεται να σηκωνεις τα ματια σου προς τα πανω για την κοιταξεις διοτι αυτο θα της εδινε μεγαλυτερο βαθμο στην ιεραρχια. Να το εχετε επισης σε ενα δωματιο οπου περνατε αρκετες ωρες της ημερας (οχι να κοιμαται ομως εκει αν εσεις βρισκεστε ακομη στο ιδιο δωματιο με τηλεοραση κτλ διοτι δεν θα μπορει να κοιμηθει σωστα). :)
 
Αν το κλουβί είναι στο πάτωμα
ναι στο πατωμα ειναι, οκ θα το βαλω στη κουζινα οπου περναμε πολλες ωρες εκει και ψηλα για να μας βλεπει ολους και ολα😛 αλλα
εχω ακουσει οτι τους αρεσει να βλεπουν το κηπο να το βαλω καλητερα σε ενα παραθυρο;


Παντα φιλικα Πάνος
 
ναι στο πατωμα ειναι, οκ θα το βαλω στη κουζινα οπου περναμε πολλες ωρες εκει και ψηλα για να μας βλεπει ολους και ολα😛 αλλα
εχω ακουσει οτι τους αρεσει να βλεπουν το κηπο να το βαλω καλητερα σε ενα παραθυρο;


Παντα φιλικα Πάνος

Στην κουζινα δεν κανει ομως ειδικα τις ωρες που μαγειρευετε.
Διαβασε λιγο αυτα θα σε βοηθησουν να καταλαβεις αρκετα πιστευω!

Teflon Ο σιωπηλός δολοφόνος
Πως να σκοτώσετε τα πουλιά σας χωρίς προσπάθεια!
 
ναι στο πατωμα ειναι, οκ θα το βαλω στη κουζινα οπου περναμε πολλες ωρες εκει και ψηλα για να μας βλεπει ολους και ολα😛 αλλα
εχω ακουσει οτι τους αρεσει να βλεπουν το κηπο να το βαλω καλητερα σε ενα παραθυρο;


Παντα φιλικα Πάνος
Είναι καλή ιδέα αρκεί να είναι σε κάποια απόσταση από το τζάμι, για την περίπτωση που χτυπάει άμεσα ο ήλιος και για τυχόν αδέσποτες γάτες που μπορούν να σκαρφαλώσουν παντού! Αυτό σου το λέω από προσωπική πείρα, γιατί κάποια μέρα που ήταν ο Ρόκο δίπλα στο τζάμι (έξω από το κλουβί του και παίζαμε) και ήρθε φάτσα κάρτα με μία γάτα που είχε κολλήσει τη μύτη της εκεί, κάναμε μια βδομάδα να τον ηρεμήσουμε! Ήταν και η πρώτη φορά που έβλεπε γάτα. 🙂
 
να είναι σε κάποια απόσταση από το τζάμι, για την περίπτωση που χτυπάει άμεσα ο ήλιος και για τυχόν αδέσποτες γάτες που μπορούν να σκαρφαλώσουν παντού
Θα το εχω υποψη μ αν και δν εχουμε πολλες γατες, για τον ηλιο μιν ανυσηχεις εχω κεραμιδενια τεντα απο τιν εξω μερια τ παραθυρου και πιστεβω να μιν τον χτυπαει ο ηλιος σε ευχαριστω παντως για την βοηθεια ς 😉
 
Θα ειθελα να σας ροτισω και κτ αλλο π δν εχω κτλαβει στην συμπεριφορα της,Καποιες φορες τεντωνει τα φτερα της και κρεμεται αναποδα, το προβλημα ειναι οτι δν ξερω τι θελει να μ δειξει κανοντας αυτην τιν κινηση και τιν κανει αρκετες φορες την ημερα στην αρχη νομιζα οτι ειθελε να τεντωθει γτ το κανει συνηθως πρωινες ωρες, αλλα το κανει πολλες φορες :neutral

Εχς και μια φοτο (δν βγεικε κλ γτ φοβατε οταν τιν τραβαω φοτογραφιες :D)
 

Συνημμένα

  • 23062009042.webp
    23062009042.webp
    41,1 KB · Προβολές: 67
Μπορει να δηλωνει την κυριαρχικοτητα στο χωρο του κλουβιου της η διαθεση για παιχνιδι η για μπανιο. Δοκιμασε να την ψεκασεις λιγο με νερο να δεις πως θα αντιδρασει. 😉 Προσεχε τα ρευματα αερα αν την κανεις μπανιο τωρα που τα παραθυρα τα εχουμε συνηθως ανοιχτα οπως και να μην την κανεις μπανιο αργα για να ειναι τελειως στεγνη πριν κοιμηθει. :) Το μπανιο ειναι καλο σε καθημερινη βαση.
 
Μπορει να δηλωνει την κυριαρχικοτητα στο χωρο του κλουβιου της η διαθεση για παιχνιδι η για μπανιο. Δοκιμασε να την ψεκασεις λιγο με νερο να δεις πως θα αντιδρασει. Προσεχε τα ρευματα αερα αν την κανεις μπανιο τωρα που τα παραθυρα τα εχουμε συνηθως ανοιχτα οπως και αν μην την κανεις μπανιο αργα για να ειναι τελειως στεγνη πριν κοιμηθει. Το μπανιο ειναι καλο σε καθημερινη βαση.
Της εχω μπανιερα και κανει οποτε θελει μπανακι, το ψεκαστηρι δν το θελει καθολου. Μαλλον κτ αλλον κτ αλλο θα δηλωνει...:neutral
 
Back
Top