Διατροφή Που το στηρίζετε πως οι κίτρινες βιταμίνες από τα πετ σοπ δεν κάνουν καλό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billoss1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billoss1

PB Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2016
Μηνύματα
616
Μια ερωτηση ρε παιδια.. Διαβαζω καθε φορα πως αν ειναι η κιτρινες βιταμινες απο τα πετ σοπ πεταξε τες δεν κανουν καλο και τετοια! Που το στηριζεται αυτο; Φιλικα παντα
 
Ναι το εχω διαβασει! Αλλα δεν βλεπω κατι τρομερο περα απο το οτι παχαινουν! Και μια επωνυμη αυγουροφη παχαινει εαν δεν δοθει με μετρο...
 
δεν βλεπω κατι τρομερο περα απο το οτι παχαινουν! Και μια επωνυμη αυγουροφη παχαινει

Μπορείς να μου πεις, ξέρεις από τι συστατικά αποτελείται η κίτρινη - κοκκινη σκόνη;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ναι το εχω διαβασει! Αλλα δεν βλεπω κατι τρομερο περα απο το οτι παχαινουν! Και μια επωνυμη αυγουροφη παχαινει εαν δεν δοθει με μετρο...
Ποια είναι η δική σου σχετική άποψη;
Είναι καλύτερα να γνωρίζεις ακριβώς τι τρως ή ότι η συνείδηση του παρασκευαστή της τροφής σου επιτρέπει να φας;
Και ποια θα ήταν η άποψή σου για κάποιο τρόφιμο στο ράφι καταστήματος που είναι ανοιχτό και χύμα προσβάσιμο στα έντομα ή το όμορφα συσκευασμένο;
Και φυσικά δεν εξωραΐζω τις επώνυμες αυγοτροφές.. Που επίσης σε κάποιο βαθμό αφήνουν "αμφιβολίες" για την ποιότητα των υλικών τους.
 
που το στηριζεται αυτο;
Αν καταφέρεις κάπου να βρεις περιγραφή και συστατικά αυτού του προϊόντος, η μόνη αναφορά είναι πως "αποτελείται από προϊόντα αρτοποιίας και διογκωτικές ύλες".
Δύο βασικές ερωτήσεις:
Πως να δώσουμε στα πουλιά μας ένα προϊόν που δεν γνωρίζουμε την πλήρη σύστασή του;
Ποια είναι αυτά τα προϊόντα αρτοποιίας και από που προέρχεται η τόσο ευχάριστη μυρωδιά τους;

Άρα σίγουρα παχαίνει (όλα τα προϊόντα αρτοποιίας παχαίνουν), δεν ξέρουμε αν προσφέρει κάτι, οι διογκωτικές ύλες είνα μακροπρόθεσμα σε συνεχή χρήση δηλητηριώδεις. Αν κάποιος έχει στενή σχέση με φούρναρη, θα ανακαλύψει ότι οι διογκωτικές ύλες που βάζουν στο μυρωδάτο ψωμάκι μας, έχουν νεκροκεφαλή στο σακκουλάκι απ' έξω, γιατί από μόνες τους σε περίπτωση κατάποσης τους, είναι καθαρά δηλητήρια.
Ωστόσο κανείς μας χωρίς απτές αποδείξεις δεν ανέφερε κάτι τέτοιο αλλά προκύπτει το εύλογο ερώτημα, γιατί να χρησιμοποιούμε για τα πουλιά μας, κάτι χύμα, αμφιβόλου ποιότητας και χρησιμότητας και τελικά ύποπτο;
 
Και ποια θα ήταν η άποψή σου για κάποιο τρόφιμο στο ράφι καταστήματος που είναι ανοιχτό και χύμα προσβάσιμο στα έντομα ή το όμορφα συσκευασμένο

Εδώ κ. Γιάννη, να συμπληρώσω ότι δεν είναι θέμα μόνο του συσκευασμένου ή μη προϊόντος. Γιατί υπάρχουν κίτρινες "βιταμίνες" συσκευασμένες, όπως οι "Ήλιος" π.χ. Που έπαιρνα εγώ όταν δεν ήξερα...

αλλα δεν βλεπω κατι τρομερο περα απο το οτι παχαινουν

Το ότι κουράζουν/ επιβαρύνουν το συκώτι των πουλιών σου, δεν το είδες; Εγώ δεν είμαι ειδικός, αλλά και μόνο που δεν ξέρω τι συστατικά περιέχονται (γιατί δεν αναγράφονται πουθενά, ούτε πάνω στις συσκευασμένες) πλέον δεν εμπιστεύομαι τίποτα.

Αν καταφέρεις κάπου να βρεις περιγραφή και συστατικά αυτού του προϊόντος

Με πρόλαβες!
 
αρχικα να πω πως ανοιξα αυτο θεμα για συζητηση και οχι για να επιβαλλω την γνωμη μου.. Συμφωνω πως αυτο που κανουν τα περισσοτερα πετ σοπ με χυμα τροφη ειναι απαραδεκτο ομως υπαρχουν και αξιοπιστα μαγαζια τα οποια εχουν τις ζωοτροφες σε αριστες συνθηκες... Μια χυμα αυγοτροφη θα το πω εγω(γιατι βιταμινη δδν ειναι) ειναι επωνυμη αυγοτροφη την οποια εχει ανοιξει ο μαγαζατορας και την εχει χωρισει σε μεριδες...
ΥΓ. επειδη εχω χρονια σκυλο και επειδη θελω να δινω οτι καλυτερο γινεται στα ζωα τα οποια ειμαι κηδεμονας τους.. Προσπαθουσα να δινω παντα επωνυμες τροφες με αδιανοητα ποσα και καλα γιατι ηταν ποιοτητα... Επειτα απο συζητηση με φιλο κτηνιατρο μου ειπε πως ποτε δεν αναγραφονται στις ζωοτροφες τα πληρη συστατικα, απο τοτε και στο εξης τελος για εμενα τα επωνυμα που επειδη εχουν μεγαλυτερη διαφημηση πλάσαρονται και σαν τα καλυτερα...
 
μια χυμα αυγοτροφη θα το πω εγω(γιατι βιταμινη δδν ειναι) ειναι επωνυμη αυγοτροφη την οποια εχει ανοιξει ο μαγαζατορας και την εχει χωρισει σε μεριδες...
Συνήθως αυτό το κίτρινο ή κόκκινο δεν είναι έστω κάποια αυγοτροφή ανοιγμένη. Είναι άλλο προϊόν, εντελώς διαφορετικό και δεν περιέχει αυγό.
αρχικα να πω πως ανοιξα αυτο θεμα για συζητηση και οχι για να επιβαλλω την γνωμη μου.
Εννοείται, κανείς δεν μπορεί εξάλλου να επιβάλλει την γνώμη του. Κουβέντα κάνουμε, καλοπροαίρετα για να προφυλαχτούμε από κακοτοπιές.
 
@Sylvia το οτι βλαπτουν το συκωτι μπορεις να το αποδειξεις με καποιο τροπο;η ειναι υποθετικο;
 
@Sylvia μπορεις να το αποδειξεις με καποιο τροπο;
Να υποθέσω πως ζητάς μετρήσιμα μεγέθη από επιστημονική έρευνα;
Συνήθως αυτό που γίνεται στις εκτροφές μας είναι οι παρατηρήσεις και τα λογικά συμπεράσματα.
Αυτά που βλέπουμε ή τέλος πάντων αυτά που νομίζουμε πως βλέπουμε.
Αν μπορούσαμε να τεκμηριώσουμε κάθε τέτοια άποψη το επίπεδο της εκτροφής στην Ελλάδα θα ήταν το καλύτερο του κόσμου.
Δυστυχώς όμως καταθέτουμε απλά τις παρατηρήσεις μας...
Σε κάποιους φτάνουν, σε άλλους όχι.
Για το καλό της συζήτησης να θυμίσω πως κανείς όμως εδώ μέσα δεν υποχρεώνει κανέναν να ασπαστεί και να υιοθετήσει τις σκέψεις του.
 
Δεν το ειπα καπως και το επαναλμβανω για να μην παρεξηγηθω απλα θα με ενδιεφερε να μαθω κατι τετοιο!
 
@Sylvia το οτι βλαπτουν το συκωτι μπορεις να το αποδειξεις με καποιο τροπο;η ειναι υποθετικο;
Απ' όσο ξέρω, οι χρωστικές έτσι κι αλλιώς έχουν μια επιβάρυνση, γι' αυτό ακολουθείται μια σχολαστική μεθοδολογία στην χορήγησή τους.
Κάτω από αυτήν την λογική, πως θα μπορούσαμε να ταΐζουμε τα πουλιά μας με ένα προϊόν που περιέχει χρωστικές, αγνώστου είδους και σε άγνωστο ποσοστό και καθ' όλο το έτος;
 
Μια ερωτηση ρε παιδια.. Διαβαζω καθε φορα πως αν ειναι η κιτρινες βιταμινες απο τα πετ σοπ πεταξε τες δεν κανουν καλο και τετοια! Που το στηριζεται αυτο; Φιλικα παντα
εγω ειχα καναρινια κατα καιρους (σπιτιου, φυσιολογικα κλουβακια κ. Α) και τα ταιζα ολα βιταμινες και τροφες χυμα!Ημουν ασχετη μεχρι που αγορασα ενα καναρινι και το ταιζα το καθιερωμένο με αποτελεσμα να μου γινει παχυσαρκο οχι απλα χοντρο! Οταν το πηρα 2 μηνων ειχε φυσιολογικο λυπακι με το καιρο ομως δεν ασχοληθεικα οσο επρεπε να κανω και μια ωραια μερα ειδα τα αποτελεσματα και κατεσκασα απ την στεναχώρια μου. Ολα θελουν σαφως ισορροπία αλλα ειναι και θεμα τροφης οπως και να το κανεις! Απο αποψη λυπους, απο αποψη καθαριοτητας της τροφης, ειναι πολλα. Οικονομικα με συμφερε αλλα το πουλακι μου το συμφερει καλυτερα κατι καλυτερο σε ποιοτητα.
 
Για τις συγκεκριμένες χύμα "βιταμίνες" αρκεί να ακουμπήσετε για λίγα λεπτά μια ποσότητα πάνω σε μια χαρτοπετσέτα. Θα δείτε στη συνέχεια αυτό που θα μείνει πάνω της...
Εμένα μου φτάνει.
 
Έχω χάσει 2 καναρίνια ένα κόκκινο και ένα κίτρινο από βιταμίνες οι οποίες χαλάνε το συκώτι τους με αποτέλεσμα να σαπίζει και 3-4 ετών να ψοφαν. Άμα θες να βάζεις να το βάζεις ένα απόγευμα μία φορά την εβδομάδα ή καλύτερα καθόλου
 
@Sylvia το οτι βλαπτουν το συκωτι μπορεις να το αποδειξεις με καποιο τροπο;

Δυστυχώς, δεν είμαι ειδική, ούτε δουλεύω σε εργαστήριο για να μπορώ να το αποδείξω. Το συμπέρασμα αυτό προκύπτει από συζητήσεις και ανταλλαγή εμπειριών. Υπάρχουν μαρτυρίες για δυσάρεστα αποτελέσματα από μακροχρόνια χορήγηση, οπότε εμένα μου φτάνει!
 
Έχω επισκέπτη και έχω μιλήσει με την καθηγήτρια πτηνιατρικης του Α. Π. Θ. Στη Θεσσαλονίκη και μου το είπε αυτή
 
Ναι το εχω διαβασει! Αλλα δεν βλεπω κατι τρομερο περα απο το οτι παχαινουν
Σε συστηματική βάση δεν είναι και κάτι αθώο. Το πάχος δεν πηγαίνει μόνο στους ιστούς αλλά και στα όργανα του σώματος. Περισσότερα στο άρθρο για τα προβλήματα στο συκώτι των πουλιών.
 
Έχω επισκέπτη και έχω μιλήσει με την καθηγήτρια πτηνιατρικης του Α. Π. Θ.
Μπορείς να μας μεταφέρεις κάποια αποσπάσματα από τη συζήτησή σας.
Θα είναι αρκετά ενδιαφέροντα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sylvia
Back
Top