Διατροφή Πού θα βρώ αεροστεγή δοχεία φύλαξης τροφής;

Dimitris.P

PB Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Πειραιάς
Δημήτρη, αν συνεχίσεις να παίρνεις 20κιλο τσουβάλι και το κρατάς όλο εσύ, σε λίγο καιρό
θα έχω να σου δώσω κουβά που την χωράει όλη την συσκευασία και κλείνει αεροστεγώς και με λάστιχο.

Μάκη.. Αν ξέρεις που μπορώ να βρώ τέτοια δοχεία.. Θα σου ήμουν ευγνώμον!
Συγνώμη, αλλά δεν γίνεται κάθε λίγο και λιγάκι να πρέπει να αλλάζουμε μείγμα στα καναρίνια μας. Έλεος πια!
 
off topic
Μάκη.. Αν ξέρεις που μπορώ να βρώ τέτοια δοχεία.. Θα σου ήμουν ευγνώμον!
Συγνώμη, αλλά δεν γίνεται κάθε λίγο και λιγάκι να πρέπει να αλλάζουμε μείγμα στα καναρίνια μας. Έλεος πια!
Αυτοί οι κουβάδες, είναι από το αλάτι που αγοράζω για το ενυδρείο.
Έτσι αν είναι να τον πετάξω προτιμώ να τον δώσω σε κάποιον που το χρειάζεται.
Κλείνει με ασφάλεια και φαντάσου ότι το αλάτι στον κουβά δεν πετρώνει μέχρι να τελειώσει.
 
Αυτοί οι κουβάδες, είναι από το αλάτι που αγοράζω για το ενυδρείο.
Έτσι αν είναι να τον πετάξω προτιμώ να τον δώσω σε κάποιον που το χρειάζεται.
Κλείνει με ασφάλεια και φαντάσου ότι το αλάτι στον κουβά δεν πετρώνει μέχρι να τελειώσει.
εννοείτε πως δεν θα τον πετάξεις,Μάκη.. Είμαι εγώ εδώ!👍
 
Δυστυχώς κι εγώ κακώς είχα την εντύπωση ότι πετυχαίνουμε μια σωστή διατήρηση των σπόρων μας, αν τους φυλάξουμε σε αεροστεγή δοχεία. (κάτι που ίσως ισχύει για πολύ μικρά χρονικά διαστήματα). Αυτό όμως, επειδή το ψάχνω καιρό, δεν είναι σωστό.
Οι σπόροι πρέπει να αερίζονται. Γι αυτό ή πρέπει να τους φυλάμε στο σακί τους ή σε ανάλογο σακί διατήρησης σπόρων σιταριού και κριθαριού.
apothikeysh-sitarioy.jpg

Εφόσον πρόκειται να τους διατηρήσουμε για μεγάλο χρονικό διάστημα, ο τόπος φύλαξης παίζει μεγάλο ρόλο, πρέπει να είναι αεριζόμενος, με ανοικτά παράθυρα προτιμότερο ανατολικά και μακριά από κάθε πηγή υγρασίας, κακοσμίας και ηλιακής ακτινοβολίας.
Το σακί πρέπει να τοποθετηθεί πάνω σε τραπέζι ή κάτι άλλο και όχι στο πάτωμα.
Για να αποφύγουμε τα μυρμήγκια, με άσπρη κιμωλία χαράσσουμε έναν κύκλο γύρω από το τσουβάλι και ρίχνουμε περιμετρικά επίσης ρίγανη.
Μέσα στο τσουβάλι ρίχνουμε αρκετά φύλλα ξηρής δάφνης.
Εννοείται επιλέγουμε χώρο που δεν έχουν πρόσβαση τρωκτικά κτλ.
 
εννοείτε πως δεν θα τον πετάξεις,Μάκη.. Είμαι εγώ εδώ!👍
Μετά χαράς!
Κανε λίγο καιρό υπομονή γιατί ο κουβάς είναι καινούργιος.
Μόλις τελειώσει, να συναντηθούμε να στον δώσω.
 
Δυστυχώς κι εγώ κακώς είχα την εντύπωση ότι πετυχαίνουμε μια σωστή διατήρηση των σπόρων μας, αν τους φυλάξουμε σε αεροστεγή δοχεία. (κάτι που ίσως ισχύει για πολύ μικρά χρονικά διαστήματα). Αυτό όμως, επειδή το ψάχνω καιρό, δεν είναι σωστό.
Οι σπόροι πρέπει να αερίζονται. Γι αυτό ή πρέπει να τους φυλάμε στο σακί τους ή σε ανάλογο σακί διατήρησης σπόρων σιταριού και κριθαριού.
apothikeysh-sitarioy.jpg

Εφόσον πρόκειται να τους διατηρήσουμε για μεγάλο χρονικό διάστημα, ο τόπος φύλαξης παίζει μεγάλο ρόλο, πρέπει να είναι αεριζόμενος, με ανοικτά παράθυρα προτιμότερο ανατολικά και μακριά από κάθε πηγή υγρασίας, κακοσμίας και ηλιακής ακτινοβολίας.
Το σακί πρέπει να τοποθετηθεί πάνω σε τραπέζι ή κάτι άλλο και όχι στο πάτωμα.
Για να αποφύγουμε τα μυρμήγκια, με άσπρη κιμωλία χαράσσουμε έναν κύκλο γύρω από το τσουβάλι και ρίχνουμε περιμετρικά επίσης ρίγανη.
Μέσα στο τσουβάλι ρίχνουμε αρκετά φύλλα ξηρής δάφνης.
Εννοείται επιλέγουμε χώρο που δεν έχουν πρόσβαση τρωκτικά κτλ.
Και εγώ έχω ακούσει ότι πρέπει να αερίζοντε αλλά Μαρία δεν γίνεται να έχεις μονίμως ανοιχτό το τσουβάλι.Αργά ή γρήγορα όλο και κάτι θα περάσει από πάνω.Ίσως στη σακούλα κλειστή με όσο αέρα παίρνει από το άνοιγμα να ήταν το καλύτερο. Εγώ την κρεμάω στο χερούλι της ντουλάπας :)
 
αλλά Μαρία δεν γίνεται να έχεις μονίμως ανοιχτό το τσουβάλι.
Ναι εννοείται δεν αφήνεις ανοικτό το τσουβάλι, το κλείνεις φυσικά. Εγώ ρίχνω και μία πετσέτα λεπτή κουζίνας, από πάνω ιδίως όταν είναι ακόμα γεμάτο και ενδέχεται να υπάρχει κάποιο άνοιγμα.
 
Back
Top