Φροντίδα Πού μπορώ να τοποθετήσω το καναρίνι στο μπαλκόνι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mioannou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mioannou

PB New Member
Εγγραφή
19 Νοε 2018
Μηνύματα
163
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας! Καλή σαρακοστή! 🌸

Μέχρι τώρα είχα το καναρίνι μου κρεμασμένο στο μπαλκόνι! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα για την υγεία του με το να είναι τοποθετημένο το κλουβί πάνω στο έπιπλο που φαίνεται στην φωτογραφία (πάλι στο μπαλκόνι) γιατί έχω πρόβλημα με τον τοίχο, δεδομένου ότι δεν έχει ρεύματα αέρα.

Ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1583141693[/automerge]
(Ουσιαστικά είναι σαν συρταριέρα στην άκρη του μπαλκονιού όπου έχω ακουμπήσει την 60άρα ζευγαρώστρα και από πάνω το προστατευτικό της. Είναι στο ύψος του 1,5 μέτρου το κλουβί από το πάτωμα του μπαλκονιού)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα. Αλλά θα ήταν καλύτερα αν κάτι έβαζες στην οροφή του προστατευτικού, ώστε να μην μπορούν να κάτσουν επάνω του άγρια πτηνά, π.χ. σπουργίτια. Κάπως δλδ θα πρέπει να αποφευχθούν οι επισκέψεις μικροβίων.
Το πουλάκι θα μένει εκεί μόνιμα;
Πίσω έχει τζαμί; Αντανακλά καθόλου ο ήλιος σε αυτό;
 
Δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα. Αλλά θα ήταν καλύτερα αν κάτι έβαζες στην οροφή του προστατευτικού, ώστε να μην μπορούν να κάτσουν επάνω του άγρια πτηνά, π.χ. σπουργίτια. Κάπως δλδ θα πρέπει να αποφευχθούν οι επισκέψεις μικροβίων.
Το πουλάκι θα μένει εκεί μόνιμα;
Πίσω έχει τζαμί; Αντανακλά καθόλου ο ήλιος σε αυτό;
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Δεν πιστεύω πως θα υπάρχει πρόβλημα με αντανάκλαση του ήλιου γιατί το μπαλόνι έχει τέντα και προστατεύεται πλήρως. Σκέφτομαι για μόνιμα ναι. Γιαυτό ρώτησα την γνώμη σας. Όταν λέτε να βάλω κάτι στην οροφή του προστατευτικού, ας πούμε ένα κομμάτι ξύλο;
 
αν υπάρχει πρόβλημα για την υγεία του με το να είναι τοποθετημένο το κλουβί πάνω στο έπιπλο που φαίνεται στην φωτογραφία
Δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί να μην υπάρχει πρόσβαση στο μπαλκόνι από γάτες, μια άλλη λύση θα ήταν να ντύσεις το προστατευτικό του κλουβιού γύρω γύρω με νάιλον αφήνοντας ελέυθερη μόνο την μπροστινή πλευρά και να βάλεις το κλουβί στην θέση που αρχικά το είχες.
 
Δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί να μην υπάρχει πρόσβαση στο μπαλκόνι από γάτες, μια άλλη λύση θα ήταν να ντύσεις το προστατευτικό του κλουβιού γύρω γύρω με νάιλον αφήνοντας ελέυθερη μόνο την μπροστινή πλευρά και να βάλεις το κλουβί στην θέση που αρχικά το είχες.
Όχι δεν νομίζω πως υπάρχει ενδεχόμενο για γάτες γιατί είναι στον 4ο και στα γύρω σπίτια δεν υπάρχει κάποια γάτα οικόσιτη. Στο σπίτι μετακόμισα λίγες μέρες πριν οπότε δεν το είχα κάπου αλλού, στο προηγούμενο σπίτι ήταν κρεμασμένο το κλουβί απλά. Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
 
Και ένα λεπτό ύφασμα ίσως βόλευε για σκέπασμα, πλένεται κιόλας και δε θα το ζεσταίνει πολύ το καλοκαίρι. Ή ένα από αυτά τα πλαστικά "βρακάκια" κλουβιών, αν υπάρχει μεγάλο μέγεθος...η @Sissy νομίζω είχε ένα σε μια φωτογραφία που το είχα περάσει για δαντελένιο πετσετάκι 😂 τόσο ωραίο φαινόταν... Επίσης, είναι στερεωμένα κάπως να μη φεύγουν; Ξέρεις από κανένα πουλί αν έρθει ή κανένα ρεύμα αέρα κλπ...Αν στερεωθεί το προστατευτικό κάπως στο έπιπλο και με ένα αυτά τα "αντιγλυστρικά πανιά" που έχουν στα είδη κουζινικών/ντουλαπιών στα μαγαζιά, κάτω από το κλουβί, νομίζω θα είναι μια χαρά.
Καλού κακού ρώτα πάντως τους διπλανούς σου για καμιά γάτα, για σίγουρα...
 
user20443 είπε:
Και ένα λεπτό ύφασμα ίσως βόλευε για σκέπασμα, πλένεται κιόλας και δε θα το ζεσταίνει πολύ το καλοκαίρι. Ή ένα από αυτά τα πλαστικά "βρακάκια" κλουβιών, αν υπάρχει μεγάλο μέγεθος...η @Sissy νομίζω είχε ένα σε μια φωτογραφία που το είχα περάσει για δαντελένιο πετσετάκι 😂 τόσο ωραίο φαινόταν... Επίσης, είναι στερεωμένα κάπως να μη φεύγουν; Ξέρεις από κανένα πουλί αν έρθει ή κανένα ρεύμα αέρα κλπ...Αν στερεωθεί το προστατευτικό κάπως στο έπιπλο και με ένα αυτά τα "αντιγλυστρικά πανιά" που έχουν στα είδη κουζινικών/ντουλαπιών στα μαγαζιά, κάτω από το κλουβί, νομίζω θα είναι μια χαρά.
Καλού κακού ρώτα πάντως τους διπλανούς σου για καμιά γάτα, για σίγουρα...
Η αλήθεια είναι πως σκεφτόμουν και εγώ ότι μπορεί να φύγει...όχι τόσο λόγω αέρα γιατί είναι κλειστό γύρω γύρω αλλά στην περίπτωση που έρθει κάποιο πουλί αλλά δεν ξέρω πως να το «δέσω» στο έπιπλο... Ευχαριστώ για την ιδέα με το αντιγλυστρικό πανί, θα πάρω ένα! Όσο για το τόσο όμορφο σκέπασμα... Αναμένω!
 
Χμμμ... Με σκοινί; Να το περάσεις μέσα από τα καγκελάκια και γύρω γύρω στο έπιπλο και από τις δύο πλευρές. Κάτι τέτοιο ίσως, να μη παιδεύεσαι και με κόμπους:imantas.webp
 
user20443 είπε:
Χμμμ... Με σκοινί; Να το περάσεις μέσα από τα καγκελάκια και γύρω γύρω στο έπιπλο και από τις δύο πλευρές. Κάτι τέτοιο ίσως, να μη παιδεύεσαι και με κόμπους:View attachment 70601
Σ'ευχαριστώ πολύ για την ιδέα! Θα το σκεφτώ για να γίνει όσο καλύτερο γίνεται!
 
Ευχαριστώ για την ιδέα με το αντιγλυστρικό πανί, θα πάρω ένα! Όσο για το τόσο όμορφο σκέπασμα... Αναμένω!

Καλησπέρα @mioannou. Θα μπορούσες να βάλεις ένα-δύο μικρά γλαστράκια πάνω στο πανί, νάυλον, μουσαμά κλπ που θα χρησιμοποιήσεις σαν οροφή, εξασφαλίζοντας την σταθερότητα του, αλλά και διανθίζοντας το σκηνικό. Και αν σε αυτά υπάρχουν διάφορα βότανα όπως ρίγανη, θυμάρι, βασιλικό τότε ακόμη καλύτερα. Έχεις κάνει πολύ ωραία δουλειά με τα υπόλοιπα. Από την φωτογραφία θεωρώ, ότι είναι το καλύτερο σημείο, που θα μπορούσες να τοποθετήσεις το κλουβί.
 
Καλησπέρα @mioannou. Θα μπορούσες να βάλεις ένα-δύο μικρά γλαστράκια πάνω στο πανί, νάυλον, μουσαμά κλπ που θα χρησιμοποιήσεις σαν οροφή, εξασφαλίζοντας την σταθερότητα του, αλλά και διανθίζοντας το σκηνικό. Και αν σε αυτά υπάρχουν διάφορα βότανα όπως ρίγανη, θυμάρι, βασιλικό τότε ακόμη καλύτερα. Έχεις κάνει πολύ ωραία δουλειά με τα υπόλοιπα. Από την φωτογραφία θεωρώ, ότι είναι το καλύτερο σημείο, που θα μπορούσες να τοποθετήσεις το κλουβί.
Καλημέρα! Σας ευχαριστώ πολύ! Τα γλαστράκια να είναι δηλαδή δίπλα στο κλουβί ώστε να κρατάνε το πανί; (και άρα να είναι πιο όμορφο)
 
Νομίζω πάνω στο κλουβί-προστατευτικό εννοεί... Καλή ιδέα να το κρατάει σταθερό. Αν δε βολεύει επάνω, μπορείς αυτό που θα βάλεις να πέφτει μέχρι κάτω το έπιπλο και να πατάνε πάνω του τα γλαστράκια.
 
user20443 είπε:
Νομίζω πάνω στο κλουβί-προστατευτικό εννοεί... Καλή ιδέα να το κρατάει σταθερό. Αν δε βολεύει επάνω, μπορείς αυτό που θα βάλεις να πέφτει μέχρι κάτω το έπιπλο και να πατάνε πάνω του τα γλαστράκια.
Ευχαριστώ πάρα πολύ, κατάλαβα!
 
Back
Top