Γενικά Πού να πάω τα lovebirds μου για να μου πουν ηλικία και φύλο;

constantina

PB New Member
Εγγραφή
17 Σεπ 2009
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα! Πήγα χτες μαζί με τα Lovebirds μου σε ένα petshop για να τα δει κάποιος να μου πει ηλικία και φύλλο. Σε ότι αφορά το φύλλο ο καθένας μου έλεγε τα δικά του (κοίταζαν ράμφος, ψιλάφιζαν τα κοκαλάκια ανάμεσα στα πόδια κτλ) ωστόσο δεν ήταν και κανένας τους πολύ σιγουρος. Όσο για την ηλικία, κανένα από τα δύο δεν έχει χαρτάκι στο πόδι και δεν μπόρεσε κάποιος να μου πει σίγουρα. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει πού να τα πάω για να μου πουν υπεύθυνα την ηλικία και το φύλλο τους; Ας πούμε, ο οποιοσδήποτε κτηνίατρος θα μπορούσε να με βοηθήσει;
Ευχαριστώ, φιλιά σε όλους!
 
την ηλικια αμα δεν εχουν δαχτυλιδια δεν μπορει να στην πει κανεις με σιγουρια.
για το φυλο βαλε τρεις τεσσερις φωτο και μπορει να σου πουν οι πιο εμπειροι.
 
Μια ασφαλής μέθοδος για να βρεις το φύλο των πουλιων σου ειναι αυτη που προτείνεται εδω https://community.petbirds.gr/threads/dna-test-για-πουλιά.2464/
Ενας ειδικευμένος πτηνίατρος θα μπορουσε να σου πει εμπειρικά για το φύλο τους, αλλα θα σιγουρευόταν απόλυτα μόνο με ενδοσκοπικη εξέταση που ειναι επίπονη για τα πουλιά και δεν θα την συνιστουσα.

Για την ηλικια αν δεν φοράνε δαχτυλίδι ειναι δυσκολο να προσδιορίσει κανεις με ακρίβεια ειδικά αν είναι ενήλικα.

Γιατι σε ενδιαφερει τόσο πολυ να βρεις φύλο και ηλικία; Ενδιαφερεσαι για αναπαραγωγή;:)
 
Ποιο είναι το φύλλο τους;

Ακολουθώντας τη συμβουλή κάποιων, επισυνάπτω κάποιες photos των Lovebirds μου και περιμένω τους πιο έμπειρους να μου που πουν τη γνώμη τους για το φύλλο τους. Αν κάποιος μπορεί να καταλάβει και την ηλικία (λέω εγώ τώρα) θα με ικανοποιούσε...
Ευχαριστώ!
Φιλιά σε όλους!
 

Συνημμένα

  • 100_2043.webp
    100_2043.webp
    49,8 KB · Προβολές: 72
  • 100_2055.webp
    100_2055.webp
    44,3 KB · Προβολές: 70
  • 100_2057.webp
    100_2057.webp
    47,5 KB · Προβολές: 71
Απλά είναι η πρώτη φορά που έχω σαν κατοικίδιο παπαγαλάκια και θα με ενδιέφερε να ξέρω τα πάντα για αυτά. Κι όταν με το καλό έχω αποκτήσει αρκετές γνώσεις, γιατί όχι να είμαι ικανή να "αντιμετωπίσω" μια αναπαραγωγή!
Σε ευχαριστώ πολύ για αυτά που μου προτίνεις.
Προς το παρόν ανέβασα 2-3 φωτογραφίες τους γιατί απ' ότι μου ανέφεραν, ίσως κάποια πιο έμπειρα μέλη να μπορούν να καταλάβουν...
Βλέπουμε!
 
αν δεν κάνω λάθος αυτά τα 2 είδη που έχεις λόγω του οτι δεν είναι ίδια(το ένα blue και το αλλο green) δε μπορούν να κάνουν μικρά :)
 
Α μάλιστα... Εχεις ένα δίκιο! Κρίμα... Πάντως αν και τα έχω μόλις 4 μέρες, έχουν ήδη αρχίσει να συνηθίζουν το ένα το άλλο, έρχονται πιο κοντά, παίζουν, κυνηγιούνται... Τώρα, αν δεν κάνουν μικρά... Δεν πειράζει! Τουλάχιστον κάνουν καλή παρέα!
Μήπως εσύ μπορεί να καταλάβεις το φύλλο τους;
 
Mε κάθε επιφύλαξη έτσι, μπορεί να κάνω και λάθος, αλλα αυτή την εντύπωση έχω οσο αφορά την αναπαραγωγή
στα Lovebirds, λογω του οτι μοιάζουν απίστευτα πολύ τα αρσενικά με τα θυληκά ο μόνος ΣΙΓΟΥΡΟΣ τρόπος είναι το τεστ dna, μπορεί κάποιος πολύ έμπειρος να ξεχωρίσει το φύλο ψηλαφίζοντας τα κόκαλα κάτω απο την ουρά του πουλιού, αλλα όσο έμπειρος και αν είναι μπορεί να κάνει λάθος :) αφού δεν μπορούν να κάνουν μικρά όμως και αφου όπως μας είπες τα πηγαίνουν καλά μην τρελαίνεσαι να μάθεις το φύλο 😛
 
Back
Top