Ασθένειες Πράσινες κουτσουλιές καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MaryPoo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MaryPoo

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2020
Μηνύματα
233
Πόλη
Λάρισα
Καλησπέρα! Σήμερα παρατήρησα ότι το καναρίνι κάνει πράσινες κουτσουλιές... κατά τα άλλα το πουλάκι είναι ευδιάθετο, τρώει και τιτιβιζει. Αύριο έχουμε ούτως ή άλλως ραντεβού με κτηνίατρο αλλά έχω ανησυχήσει αρκετά γιατί και η κτηνίατρος μου είπε ότι μπορεί να είναι λοίμωξη... γνώμες; Να φοβηθω; Μπορώ να κάνω κάτι μέχρι αύριο;
 

Συνημμένα

  • IMG_20211104_161843_768x1024.webp
    IMG_20211104_161843_768x1024.webp
    23 KB · Προβολές: 34
Η φωτογραφία δεν είναι καλή.

Ποια ήταν η διατροφή του χθες και σήμερα;
 
@Stavros τα σπόρια της και λίγη μπανάνα... αυτό...θα προσπαθήσω να βγάλω καλύτερη...
 
@Stavros την best premium της manitoba...
Σήμερα είχα σκοπό να βγάλω καλύτερες φωτογραφίες αλλά λόγω μεταφοράς προς την κτηνίατρο χύθηκε όλο το νερό της ποτίστρας και μουλιασε το χαρτί...😅 Η κτηνίατρος μας είπε ότι υπάρχει περίπτωση να είναι από το στρες λόγω ταξιδιού και αλλαγής περιβάλλοντος και να της δώσουμε λίγες μέρες ακόμα να δούμε πως θα πάει μιας και κατά τα άλλα το πουλάκι είναι ζωηρό...
Γυρνώντας της είχα αγοράσει και καινούργιο κλουβί,μπήκε στο νέο της σπίτι και τώρα οι κουτσουλιές της δεν έχουν χρώμα...το παρακολουθούμε και βλέπουμε υποθέτω...
 
Η κτηνίατρος μας είπε...
Σε ποιαν πήγατε;

Αν η γιατρός δεν ζήτησε επανεξέταση και δεν συνέστησε ειδική δίαιτα, θα σου πρότεινα να του δώσεις για μερικές μέρες κάποιο προβιοτικό. Επίσης, για καμιά εβδομάδα να του δίνεις μόνο τους σπόρους του και αν έχεις κάποια πολυβιταμίνη.
 
Δεν είμαι γιατρός ... όμως έχω την εντύπωση ότι εκτός από λίγο υγρές οι κουτσουλιές είναι μια χαρά . Νομίζω ότι το χαρτί σου είναι αυτό που κάνει την εικόνα τόσο άσχημη . Έχει μια ιδιαίτερη αποπροφητικότητα . Να δούμε τι θα πει και η γιατρός. Όπως σου είπε και ο Σταύρος δώσε και κάτι να βοηθήσεις στην υδαρότητα . Εάν δεν βρεις κάτι εξειδικευμένο δώσε το ανθρώπινο ούλτρα λεβούρ . Ξέχασα προσοχή όχι φρούτα - πράσινα για κάνα δεκαπενθήμερο μέχει να δεις . Καλή συνέχεια .
 
@Stavros στην κα. Κοντογιωργακη (Λιβαδειά)
Η κουτσουλιές της σήμερα είναι νομίζω αρκετά καλύτερα... είναι μερικές πρασινοπες αλλά σε γενικές γραμμές έχουν επιστρέψει στα κανονικά τους (όπως και να 'χει επισυνάπτω φωτό 😁)...@gianniskilkis το σκέφτηκα και εγώ για το χαρτί αλλά δεν έχω κάτι άλλο για την ώρα...
Αυγο μπορώ να δώσω;
Επίσης, ποια πολύ βιταμίνη προτείνετε;
 

Συνημμένα

  • IMG_20211107_123107_768x1024.webp
    IMG_20211107_123107_768x1024.webp
    36,9 KB · Προβολές: 14
  • IMG_20211107_123115_1024x768.webp
    IMG_20211107_123115_1024x768.webp
    42,7 KB · Προβολές: 14
Back
Top