Ασθένειες Πράσινες κουτσουλιές με γυαλάδα. Από κοκατιλ

Horhito7

PB New Member
Εγγραφή
30 Απρ 2017
Μηνύματα
11
Πόλη
Αθήνα
Από συμπεριφορά ειναι μια χαρά ακόμη... Τι μπορεί να φταίει και τι να προσέξω.
 
Αν έχεις την καλοσύνη, διάβασε το παρακάτω, συμπλήρωσε όσα περισσότερα μπορείς και κυρίως βάλε φωτογραφίες.
-
Παρατηρείτε κάποια ανησυχητικά συμπτώματα στο πουλάκι σας και θέλετε να τα μοιραστείτε και να πάρετε και άλλες γνώμες για την πιθανότητα του τι συμβαίνει;

Κατ’ αρχήν ευχόμαστε να μην είναι κάτι σοβαρό και πρέπει να ξέρετε πως την πιο αξιόπιστη γνώμη και θεραπεία μπορείτε να λάβετε μόνο από κτηνίατρο ειδικευμένο στην πτηνοπαθολογία. Μία λίστα για να επιλέξετε κάποιον κτηνίατρο, μπορείτε να βρείτε στη <Link Removed>.

Αν αυτό δεν είναι εφικτό, στο forum μας υπάρχουν μέλη με ικανές γνώσεις και μέσα στα πλαίσια μιας ερασιτεχνικής συζήτησης, ίσως βρείτε απάντηση στα ερωτήματά σας.

Για να μπορέσουμε όμως να βοηθήσουμε και για να μην χάνεται πολύτιμος χρόνος σε ερωταπαντήσεις, έχουμε διαμορφώσει ένα ερωτηματολόγιο όπου όσο περισσότερα στοιχεία συμπληρώσετε, τόσο περισσότερο θα διευκολύνετε όσους προσπαθήσουν να σας βοηθήσουν με τις γνώσεις τους.

Σας παρακαλούμε να περιλάβετε στο μήνυμά σας όλες τις Βασικές Πληροφορίες και όσες από τις Επιπλέον Πληροφορίες πιστεύετε ότι θα μπορούσαν να βοηθήσουν.

Περαστικά.

Βασικές Πληροφορίες
  1. Τι είδος πτηνού έχετε;
  2. Αναφέρετε το φύλο του αν το γνωρίζετε
  3. Τι ηλικία έχει;
  4. Πόσο καιρό το έχετε εσείς;
  5. Ζει μόνιμα σε εξωτερικό χώρο; Σε εσωτερικό; Άλλοτε μέσα, άλλοτε έξω;
  6. Στο κλουβί ζει μόνο του; Με άλλα πτηνά; Πόσα; Ποιο είναι το μέγεθος του κλουβιού;
  7. Τι διατροφή του παρέχετε; (π.χ. σπόροι, χόρτα, αρωματικά βότανα, λαχανικά, φρούτα, αυγοτροφή). Περιγράψετε όσο πιο αναλυτικά μπορείτε.
  8. Περιγράψτε λεπτομερώς τα συμπτώματα που σας έχουν ανησυχήσει, καθώς επίσης την αναπνοή του, τη στάση σώματος, την ενεργητικότητά του, τις κουτσουλιές του, την καθαρότητα της μύτης, την εμφάνιση των ποδιών του.
  9. Πότε παρουσιάστηκε το πρόβλημα στην υγεία του πτηνού σας;
  10. Αναφέρετε με ελεύθερο κείμενο, οτιδήποτε θεωρείτε σημαντικό και δεν προβλέπεται από το ερωτηματολόγιο.
Επιπλέον Πληροφορίες
  1. Τι υλικό χρησιμοποιείτε στον πάτο του κλουβιού;
  2. Υπάρχει σχαράκι ανάμεσα στο κλουβί και τον πάτο;
  3. Τοποθετείστε μια λευκή κόλλα Α4 στον πάτο του κλουβιού και βγάλτε φωτογραφία στις κουτσουλιές του πτηνού σας. Επίσης βγάλτε φωτογραφία του ίδιου του πτηνού, εστιάζοντας στην περιοχή του προβλήματος αλλά και στο πρόσωπο και τα πόδια του, στήθος, καρίνα και την περιοχή της αμάρας. Παράδειγμα <Link Removed>.
  4. Τι είδους πατήθρες χρησιμοποιείτε; Ξύλινες; Υφασμάτινες; Πλαστικές (στρογγυλές ή σαν κλαδάκια; )
  5. Έχει ζευγαρώσει κάποια φορά; Πότε; Ήταν επιτυχής η γέννα;
  6. Έχει λάβει ποτέ αντιβίωση; Αναφέρετε το φάρμακο, την δοσολογία και την διάρκεια της θεραπείας.
  7. Αν δόθηκε αντιβίωση δόθηκε με συμβουλή γιατρού; Του petshop; Κάποιου φίλου; Άλλο (περιγράψετε).
  8. Πότε πέρασε την τελευταία του πτερόρροια;
  9. Οι σπόροι που χρησιμοποιείτε είναι χύμα; Συσκευασμένοι; (μπορείτε να αναφέρετε μάρκα). Το ίδιο αναφέρετε και για την αυγοτροφή. Είναι εμπορίου; Είναι δικής σας παρασκευής;
  10. Χρησιμοποιείτε κάποια άλλα είδη του εμπορίου, όπως sticks, λιχουδιές ή βρώσιμες «βιταμίνες»;
  11. Χρησιμοποιείτε συμπληρώματα βιταμινών ή ασβεστίου στο νερό; Ποια και κάθε πότε;
  12. Χρησιμοποιείτε φυσικούς τρόπους πρόληψης ασθενειών π.χ. σκορδόνερο, μηλόξυδο κτλ;
  13. Έχετε σουπιοκόκαλο στο κλουβί;
Αν χρειάζεστε βοήθεια στη δημοσίευση φωτογραφιών στο μήνυμά σας, συμβουλευτείτε τον petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ στο φόρουμ.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ειναι 5 μηνών περίπου θηλυκό.. Δεν μου έχει παρουσιάσει συμπτώματα ασθένειας.. Να κοιμάται η να μην μπορεί να σταθεί στα πόδια της καλά. Την εχω μαζί με αρσενικό κοκατιλ και τρώτε παπαγαλιν ηλιόσπορους αυγοτροφη και ελάχιστα φρούτα. Εχω σουπιοκοκαλο. Το μόνο που έχουν και τα δύο φαγούρα. Αν τούς βάλω baytril στο νερό προληπτικά υπάρχει θέμα;

Βγενει αρκετές φορές Εκτός κλουβιού. Αυτή την φορά του έβαλα συσκευασμένη τροφή. Δεν χρησιμοποιώ βιταμίνες. Ξύλινες πατηθρες εχω. Δεν χρησιμοποιώ Πρόληψη ασθενειών. Αυγοτροφη είναι δικια μου. Υπάρχει σχάρα στον πατω του κλουβιού Αλλά μασάνε τον ΧΑΡΤΊ κουζίνας που βάζω
 
Ειναι 5 μηνών περίπου θηλυκό.. Την εχω μαζί με αρσενικό κοκατιλ και τρώτε παπαγαλιν ηλιόσπορους αυγοτροφη και ελάχιστα φρούτα. Εχω σουπιοκοκαλο. Το μόνο που έχουν και τα δύο φαγούρα.
Λογικά την απέκτησες πρόσφατα, αφού πριν ένα μήνα περίπου έψαχνες για θηλυκό κοκατιλ εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Ενδιαφέρομαι-για-αγορά-ήμερου-θηλυκού-Κοκατιλ.30218/.
Κράτησες καραντίνα https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/ ή έφερες τα πουλιά κατευθείαν σε επαφή;
Αν τούς βάλω baytril στο νερό προληπτικά υπάρχει θέμα;
Να δώσεις ένα φάρμακο προληπτικά χωρίς να ξέρεις τι ακριβώς έχουν; Εμείς παίρνουμε φάρμακα προληπτικά;
Ανέβασε αν μπορείς φωτογραφίες από τις κουτσουλιές. Πόσες μέρες έχεις που είδες διαφοροποίηση;
 
Δύο εβδομάδες σε διαφορετικό κλουβί τα κρατησα μετά είδα ότι δεν τσακώνονται. Και τα έβαλα μαζί Αύριο που θα έχω ελεύθερο χρόνο θα ανεβάσω φώτο

Δύο εβδομάδες σε διαφορετικό κλουβί τα κρατησα μετά είδα ότι δεν τσακώνονται. Και τα έβαλα μαζί Αύριο που θα έχω ελεύθερο χρόνο θα ανεβάσω φώτο
Διαφοροποίηση σήμερα Είναι Τρίτη μέρα
 
Ειναι 5 μηνών περίπου θηλυκό..
Αν δεν είσαι σίγουρος για την ηλικία και ενδέχεται να είναι άνω του έτους, μπορεί να ετοιμάζεται για ωοτοκία. Σ΄αυτή την περίπτωση έχουμε υδαρές κουτσουλιές, στα πλαίσια του φυσιολογικού.
Όμως όπως έγραψε πιο πάνω η Παναγιώτα, περιμένουμε φωτογραφίες.
Το ακόμα καλύτερο αν μπορείς να εντοπίσεις βολικό κτηνίατρο από την λίστα που περιέχεται στην πρώτη μου απάντηση και να πας το πουλάκια (μάλλον και τα δύο) για εξετάσεις, τουλάχιστον μικροβιολογικές κουτσουλιών.
Σε περιμένουμε για τα περαιτέρω.
 
Ξανά διάβασε εδώ petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/
Πήγαινε κάτω-κάτω, έχει ένα λινκ που σε βοηθάει να κάνεις σμίκρυνση στις φωτογραφίες σου.
 
Μαρία Είμαι απο κινητό νομίζω μόνο απο λάπτοπ γίνετε αυτό που ζητάει

Νομίζω πάντως πως σήμερα είναι κάπως πιο φυσιολογικές πιο σκούρες
 
Μαρία Είμαι απο κινητό νομίζω μόνο απο λάπτοπ γίνετε αυτό που ζητάει
Στείλε τις φωτογραφίες σου με μαιλ στο [email protected] βάζοντας και το λινκ του θέματός σου, να στις καταχωρήσει ο Σταύρος.
 
Ξανά διάβασε εδώ petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/
Πήγαινε κάτω-κάτω, έχει ένα λινκ που σε βοηθάει να κάνεις σμίκρυνση στις φωτογραφίες σου.
Είμαι απο κινητό και αυτό που ζητά γίνετε μόνο με λάπτοπ νομίζω
 
Back
Top