Πράσινο φίλτρο λίμνης

Εγγραφή
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
190
Πόλη
Θεσσαλονίκη
σημερα θα τοποθετησω το καινουριο 'ζωντανο" φιλτρο λιμνης. Περιμενα να στεγνωσει καλα η βαση απο τσιμεντο γιατι το βαρος του το υπολογιζω στα 600-700 κιλα. σε καμια ωρα θα παρω περιπου 2/10 του κυβικου στρογγυλη κροκκαλα μεγαλη και 2/10 ψιλο χαλικι για το υποστρομα που θα μεγαλωνουν υδροπονικα τα υδροφυτα, πιστευω σε μια βδομαδα θα ειναι ολα ετοιμα να στειλω και φωτο. Πρεπει να περασω ολο το εσωτερικο της κατασκευης με χρωμα για πισινες 2 χερια. Πανω σε αυτο μπορουν να καλιεργηθουν πολλα ειδη φυτων ακομη και λαχανικα και η τροφη τους θα ερχεται απο τις κουτσουλιες της λιμνης( φυσικα ο κυκλοφορητης καιει και θα καιει 24/24 αλα ειναι μονο 24 w οποτε..)απο τη στιγμη που τα κανονικα φυτα αρχισουν να αναπτυσονται η αλγη (πρασιναδα) σε τρεχουμενο νερο δεν μπορει να τα ανταγωνιστει και πεθαινει απο ελειψη θρεπτικων. Μολις το στησω και παρει τη μορφη του θα στειλω και φωτο
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
ευχαριστω . Δεν ξερω αν γνωριζει κανεις; κροκαλα μεγαλη στρογγυλη βρηκα (χρεαστηκα 230 κιλα κοντεψε να κατσουν τα αμορτισερ απο το αμαξι για να τα παω απο ικεα μεχρι επανωμη.η κροκαλα κοστισε περιπου 60ευρω) αλα δεν μπορω να βρω χαλικι, χρεαζομαι χαλικι στο μεγεθος αρακα και εχει η σα φασολι γιγαντα η σα φακη πολυ ψιλο. Γνωριζει κανεις που να βρω τετοιο χαλικι, σκεφτομαι να παρω απο παραλια να το περασω απο κοσκινο στ μεγεθος που θελω να το πλυνω και να το βαλω αλα χρειαζομαι καμια 300 κιλα καθαρισμενο οποτε πριν το κοσκινισμα και το πλυσιμο θα ζυγιζει κανα τονο (τρελη δουλεια!)το στρογγυλεμενο ειναι καλυτερο γιατι αφηνει καλυτερα κενα για να περναει το νερο αλα που να το ψαξω; υπολογιζω το κοστος της κατασκευης μαζι με τα φυτα, κοληματα στα σιδερα,υλικα και σωληνωσεις περιπου στα 600 ευρο για να το κανω εγω αν εβαζα μαστορα να το ετοιμασει σιγουρα θα εβγαινε πανω απο χιλιαρικο
 
Δεν ξερω αν οι παπιες εχουν προβλημα στην αλατοτητα αλλα το χαλικι απο παραλια για του βγαλεις την αλμυρα δε φτανει ενα πλυσιμο. Νομιζω πως θελει αρκετο καιρο με αρκετες αλλαγες νερου. :)

ευχαριστω . Δεν ξερω αν γνωριζει κανεις; κροκαλα μεγαλη στρογγυλη βρηκα (χρεαστηκα 230 κιλα κοντεψε να κατσουν τα αμορτισερ απο το αμαξι για να τα παω απο ικεα μεχρι επανωμη.η κροκαλα κοστισε περιπου 60ευρω) αλα δεν μπορω να βρω χαλικι, χρεαζομαι χαλικι στο μεγεθος αρακα και εχει η σα φασολι γιγαντα η σα φακη πολυ ψιλο. Γνωριζει κανεις που να βρω τετοιο χαλικι, σκεφτομαι να παρω απο παραλια να το περασω απο κοσκινο στ μεγεθος που θελω να το πλυνω και να το βαλω αλα χρειαζομαι καμια 300 κιλα καθαρισμενο οποτε πριν το κοσκινισμα και το πλυσιμο θα ζυγιζει κανα τονο (τρελη δουλεια!)το στρογγυλεμενο ειναι καλυτερο γιατι αφηνει καλυτερα κενα για να περναει το νερο αλα που να το ψαξω; υπολογιζω το κοστος της κατασκευης μαζι με τα φυτα, κοληματα στα σιδερα,υλικα και σωληνωσεις περιπου στα 600 ευρο για να το κανω εγω αν εβαζα μαστορα να το ετοιμασει σιγουρα θα εβγαινε πανω απο χιλιαρικο
 
ισως εχεις δικιο. Δεν ειναι παντως πολυ ευαισθητες οι παπιες στ αλατι αφου ζουν και σε λιμνοθαλασες γενικα ειναι πτηνα που εχουν μεγαλη αντοχη στην ποιοτητα του νερου τους γιατι προτιμουν τα δελτα των ποταμων που εναι πολυ μολυσμενες περιοχες οποτε αντεχουν σε νερο που θα εστελνε στο νοσοκομειο ανθρωπο με μια γουλια. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι θα διαλεγα να τα υποβαλλω σε τετοιες συνθηκες
 
Θα ήθελα να σου προτείνω να προσθέσεις στα υλικά του φίλτρου σου, κεραμικά (σπασμένα κεραμίδια-γλάστρες) γιατί έχουν πολλούς πόρους, μέσα στους οποίους θα εγκατασταθούν, μεγάλες αποικίες απο αζωτοβακτήρια, που είναι απαρέτητα για να ολοκληρωθεί ο κύκλος αζώτου (ΝΗ3 ΝΗ4) και να φύγει η αμωνία. Επίσεις στην είσοδο μπορεις να βάλεις μπλέ σφουγγάρια που κρατάνε πολλές ακαθαρσίες, και δέν μπουκώνουν τα υπόλοιπα υλικά του φίλτρου
 
ευχαριστω γιαννη για το μυν. κεραμικα μπορω να βαλλω αλλα θα βουλωσουν πιστευω σε χρονο 0 οπως και το ιδιο θα γινει με τις πετρες λαβας που θα βαλλω. στο φιλτρο που χρησημοποιω εως τωρα εχω διαφορα τετοια υλικα για το βιολογικο καθαρισμο του νερου. το καινουριο φιλτρο που σκοπευω να κανω δεν στηριζεται ακριβως σε αυτη την τεχνικη στο καινουριο συστημα ειναι ο ογκος των φυτων και η παρα πολλη γρηγορη αναπτυξη τους ο παραγοντασ που θα καθαριζει το νερο. αν ολα πανε καλα θα πρεπει να κλαδευω και να ξεριζωνω καθε βδομαδα για να τα μειωνω. η εισοδος μου ειναι ενα μεταλικο πλασιο 80επι 60 επι 40 (φαντασου το εξωτερικο ενος σπιρτοκουτου ) μεσα στο οποιο θα υπαρχει (σαν αποχη) ενα πολυ ψιλο δυχτι ωστε ολες οι βρωμιες να μενουν στοδυχτι (τουλαχιστον οσες ειναι μικροτερες απο τις τρυπες του. τα σφουγγαρια ειναι καλα για οσους εχουν ψαρια και εχουν μικρο φορτο βρωμιας. Για να δωσω μια ιδεα της βρωμιας που θα πρεπει να αντιμετοπισει το φιλτρο, καθε βδομαδα θα πρεπει να κατακρατει περιπου 1 με 1,5 κουβαδες πηχτη λασπη κουτσουλιας αν ειχα ψαρια για να εχω αυτο το φορτιο θα επρεπε να ειχα 150- 200 χρυσοψαρα carp του μισου κιλου το καθενα.
στο φιλτρο που εχω μεχρι τωρα παρατηρησα οτι υλικα οπως το σφουγγαρι βουλωνουν σε μερικες ωρες αφου κανουν ενα φιλμ κουτσουλιασ απο εξω και σταματανε να νρουφανε νερο. τα καλυτερα υλικα για να παγιδευουν αυτου του ειδους τη βρωμια ειναι υλικα οπως πολλα μπικουτια για μαλια σε δυχτακι, κουλουριασμενες μπετονιες ψαρεματος, κομενες κουνουποσιτες σε λοριδες. Δεν υπαχει υλικο που να μπορει να κρατησει τη βρωμια στην επιφανεια του χωρις να βουλωσει το μυστικο ειναι να υπαρχει μια αμορφη αφρατη μαζα απο υλικα για να κραταει τη βρωμια και να πλενεται ευκολα. Θα χρησημοποιησω το δυχτι στην εισοδο του νερου ωστε να βαλω μεσα τη μαζα αυτη και πιστευω οτι θα τα καταφερω. αν εχει κανενας καμια ιδεα για υλικο θα με βοηθουσε πολυ... αυτο που ψαχνω ειναι ενα υλικο που να μοιαζει με το συρματακι κουζινας η με μπερδεμενη μπετονια και να ειναι απο πλαστικο και φτηνο. σκεφτηκα να βαλω μπετονια αλα θα χρειαστω πολλα χιλιομετρα για να το κανω και δεν ειναι και φτηνη
 
Ένα άλω υλικό που μπορεί να σε βοηθήσει νομίζω ότι λέγετε σπιράλ είναι αυτό που βάζουν στις οικοδομές για να περάσουν από μέσα τα καλώδια
Εγώ το χρησημοπιω σε λίμνη για ψαριά σε κομμάτια περίπου 15 εκατοστά.
Έχω και μια απορία..
Γιατί να έχεις φίλτρο και να μην αλλάζεις το νερό οπότε χρειάζεται;
Εξάλλου τα ποσά ενεργείας που θα καταναλώνει ο κυκλοφοριτης πιστεύω πώς δεν απέχουν πόλη από αυτά που χρειάζονται για να την γεμίζεις μια φορά την ημέρα.
 
καλησπερα σταυρο
αν εινε ευκολο για βαλε καμια φοτογραφια.
εχω καποιεσ λυσεισ να σου προτεινω αλλα για να μι μιλω αοριστα, μπορεισ να βαλεισ φοτογραφια;
οσο για το φιλτρο θα ηθελεσ να πεισ πια θα εινε η λειτουργεια του;
εχω καποια εμπιρεια απο φιλτρα γι αυτο επιμενω σε λεπτομερειεσ .
 
Το υλικό που λές (μπερδεμένη μπετονιά) υπάρχει σάν υλικό φίλτρων ενυδρείου, άν δεν κάνω λάθος ειναι το biofibers ψάξε λίγο εδω sera GmbH:Λίμνη κήπου-Φροντίδα λίμνης-Λεπτομέρειες Φίλτρων Ι και λίγο εδώ λιμνη με παπιες - Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου . Πάντως να ξέρεις οτι την κατασκευή σου, την ονειρεύωμαι εδω και χρόνια, έτσι όπου καταλήξεις θα με βοηθήσει στη δικιάμου λίμνη
 
kalhmerα σε ολους και ευχαριστω για τα μυν. Θα βαλω φωτο αν ειναι αργοτερα σημερα απο το φιλτρο για να σας δωσω μια ιδεα. Βασιλη θα μπορουσα να αλαζα το νερο καθε μερα αλλα θα μου επαιρνε ενα τριωρο καθημερινα εκτος αυτου που θα πηγαιναν τοσοι τονοι νερου θα επρεπε να βαλω ρυζι στο οικοπεδο και να φτανω στη πορτα μου με βαρκα. Το νερο χωρις φιλτρο βρωμ,ιζει και γινεται αδιαφανο περιπου μιση με μια ωρα μετα την αλαγη(τωρα ακομη και σε δεκα μερες ειναι διαφανες). η αλαγη γινεται για να παρω τα 2-3 εκ αμμο απο τον πατο (οι κουτσουλιες περιεχουν αμμο αφου τα παπια τη ν τρωνε) την οποια δεν ρουφαει ο κυκλοφορητης και επισης βουρτσιζω τα τοιχωματα. Γνωριζω για τα υλικα που λες για φιλτραρισμα απο εταιριες και εχω ερθει σε επαφη μαζι τους αλλα με τρομοκρατησαν μπορω να πω με αυτα που μου ειπαν. Βασικα μου εξηγησαν οτι τα προιοντα τους ειναι καταλληλα για λιμνες με ψαρια η χωρις και οτι για την περιπτωση μου θα επρεπε να πολαπλασιασω τις απαιτησεις των φιλτρων με το 20 (μια που εχω παπιες) δηλαδη μια λιμνουλα με 10 παπιες και 3.000 λιτρα νερο για να εχει παντα διαυγες νερο χρειαζεται εγκαταστασεις φιλτραρισματος που αντιστοιχουν σε μια λιμνη 60.000 λιτρων με πολυ πυκνο πληθισμο ψαριων ( βασικα εγκαταστασεις καθαρισμου ενος μεσου με λιγο μεγαλου εμπορικου ιχθυοτροφειου.) και η τιμη εβγαινε στις 2,5 με 3 χιλιαδες ευρω οποτε αρχισα να τη ψαχνω πως να το κανω μονος μου φθηνοτερα. Εχουν υλικα αλα πολυ ακριβα για τις ποσοτητες που ψαχνω. το υλικο που θα χρειαστω για το μηχανικο καθαρισμα πρεπει να εχεο ογκο περιπου οσο 3 σακουλες καταναλωτη γεματες για να μην θελει συχνα καθαρισμα. κατι θα βρω σε τελικη αναληση περνω 10 -20 τετραγωνικα κουνουποσιτα την ν κοβω λωριδες και βαζω αυτη αν δε βρω τιποτα αλο
 
το τραγικο ειναι η φυση της βρωμιας που βγαινει. Δεν μαζευεται ολη μαζι. Ακομη και δυχτι να βαλεις να την πιασει απλως θα κολησει στην επιφανεια του δυχτιου και θα το βουλωσει. Επειδη εχει βλενα μεσα κολαει στον εαυτο της οποτε κανει ενα λεπτο φιλμ (χιλιοστων )πανω σε καθε επιφανεια φιλτραρισματος και τη βοθλωνει χωρις να κραταει ποσοτητα και το χειροτερο δεν κατακαθεται στον πατο αλα ειναι σε αιωρηση μεχρι να κολησει στον εαυτο της. αυτο που κανω ειναι να δινω πολλη μεγαλη επιφανεια για να κολαει πριν κολησει στο δυχτι γιαυτο χρησημοποιω την κομενη κουνουποσιτα, οσα τετραγωνικα βαλλω μεσα τοσο περισοτερη επιφανεια θα βρει για να κολησει και τοσο πιο αργα θα ανεβαινει η σταθμη στο υλικο που θα κραταει την κουνουποσιτα η το αλο υλικο αμα βρω τι αλο να βαλω
 
οι φωτο

εβγαλα φωτο το φιλτρο πριν την εγκατασταση. Το δοχειο ειναι 1,50 μ επι 60 επι 60 . το τετραγωνο που φαινεται θα μπει στη μια ακρη για να περιεχει τα υλικα γι το μηχ φιλτραρισμα. Οι τρυπες ειναι 1,5 ιντσας η καθε μια (μια για την αποροη στη λιμνη και μια στον πατο για καθαρισμα του φιλτρου καθε 10-15 μερες) η βαση αποτελειται απο 2 παραληλες κιλοδοκους 15 εκ επι 7 εκ και επανω της εχει κολημενα καγκελα 3 εκ επι 2 εκ κολημενα με την επιφανεια των 2 εκ καθε 3 εκατοστα για να διμηουργειται σχαρα πολυ δυνατη. τ ανοιγματα των κιλοδωκων ειναι κλεισμενα με ηλεκτροκοληση και τα ανοιγματα απο τα καγκελα με σιδηροστοκο. Ολη η κατασκευη ειναι περασμενη με 2 χερια μινιο για καραβια και θα την περασω και 2 χερια πλαστικο χρωμα για πισινες. Οποτε η διαταξη θα ειναι το δοχειο πανω στη βαση η σχαρα στον πατο το παραληλογραμο στην αντιθετη απο την εκροη πλευρα και ολο το υπολοιπο γεμισμενο με χοντρη κροκαλα πανω απο τη σχαρα για 15 εκ και ψιλο χαλικι μεχρι την τρυπα εκροης. το νερο θα μπαινει στο παραληλογραμο οπου θα ειναι το μηχ φιλτρο θα περνα κατω απο τη σχαρα μεσα απο τισ κροκαλες και τα χαλικια και τις ριζες των φυτων και μετα θα ξαναπηγαινει στη λιμνη. Δεν θα υπαρχει παρα ενα στρωμα 1 εκατοστου περιπου νερο πανω απο το επιπεδο του ψιλου χαλικιου
 

Συνημμένα

  • IMGP0171.webp
    IMGP0171.webp
    85,8 KB · Προβολές: 221
  • IMGP0172.webp
    IMGP0172.webp
    43,6 KB · Προβολές: 246
  • IMGP0175.webp
    IMGP0175.webp
    36,2 KB · Προβολές: 216
  • IMGP0176.webp
    IMGP0176.webp
    51,9 KB · Προβολές: 213
Σταυρό όταν βάλεις το φίλτρο σε λειτουργία θα ήθελα να βάλεις μερικές ακόμη φωτογραφίες.
 
και αλλες φοτο.

το φιλτρο στημενο. το πρωτο στρωμα με τισ κροκαλεσ το εβαλα. Πανω απο αυτο θα μπει μεχρι τη τρυπα εκροης βοτσαλακι ψιλο με διαμετρο 1-2 εκ μεσα στο οποιο θα φυτευθουν τα υδροφυτα.
το νερο θα ερχεται και θα φευγει με υδροροες οχι σωληνεσ για να καθαριζονται πιο ευκολα.
το μεταλικο παραληλογραμο θα περιεχει το δυχτι κτλ που θα κανουν το μηχανικο καθαρισμα για να μη γεμισει το υπολοιπο βρωμια
 

Συνημμένα

  • IMGP0177.webp
    IMGP0177.webp
    72,8 KB · Προβολές: 175
  • IMGP0180.webp
    IMGP0180.webp
    43,9 KB · Προβολές: 196
  • IMGP0178.webp
    IMGP0178.webp
    42,5 KB · Προβολές: 193
  • IMGP0179.webp
    IMGP0179.webp
    43,9 KB · Προβολές: 171
βρηκα υλικο και γεμισα το φιλτρο. τη κυριακη θα λειτουργει. Εβαλα λαβα ψιλη περιπου 1-2 εκ χρειαστηκα 18 σακουλια των 10 κιλων και μου βγηκε περιπου ενα καστοσταρικο για τη λαβα αλα πρακτικα τωρα το φιλτρο ειναι ετοιμο
 
τοφιλτρο λειτουργει εδω και 1 βδομαδα. ηδη κανει αρκετα καλη δουλεια και μονο του χωρισ τα φυτα (χθες τα φυτεψα). Φυτεψα κιτρινες ιριδες, καλλες (αυτα που τα λενε παπιες με τα μεγαλα χωνια για λουλουδια, ασπρες, κοκκινες, μοβ και γαλαζιες), το χορταρι καρεξ, σκριπτους, τυφα και ενα διχρωμο χρτο που στα αγγλικα το λενε κρεμα και μεντα αλα απο το μαγαζι που το πηρα το θεωρουσαν διχρωμο μπαμπου. Το μηχανικο φιλτραρισμα γινεται με ενα διπλο διχτυ ψαρεματος μεε ανοιογμα βρονχου 1 χιλιοστο και παρα πολυ γερο το οποιο εχω γεμισει με 2 κουβαδες χοντη αμμο. αντεχει πολυ καιρο χωρις καθαρισμα. Το διχτυ θα το καθαριζω καθε βδομαδα και το νερο στο φιλτρο θα το αδειαζω καθε μηνα το ιδιο το φιλτρο θελει καθαρισμα μια φορα το χρονο για να ξεριζωνω και τα φυτα που θα κανουν ριζοματα συνεχεια. σκεφτηκα πολυ τη ν κατασκευη της σωληνωσησ εισροης του νερου και το εκανα να ρουφαει νερο για να τρεξει (οπως το μποθκαλι ρουφαει νερο οταν τρεχει αναποδογυρισμενο) ετσι το νερο και ο αερασ ανακατευονται και βγαζει πολλες μπουρμπουληθρες οταν μπαινει στο φιλτρο και το νερο ειναι σουπερ οξυγονωμενο. Θα βαλω φοτο το σαβατοκυριακο.σημερα μετα απο 8 μερες λειτουργιας πρεπει να καθαρισω το διχτυ γιατι η σταθμη επεσε μισο δαχτυλο στο διαμερισμα φυτεψης και ανεβηκε 2 δαχτυλα στ διαμερισμα φιλτραρισματος (φυσικα εχω αλους 40 ποντους περιθωριο οποπτε κανω προληπτικο καθαρισμα
 
Θα ηταν πολυ ωραιο να το δουμε ολοκληρωμενο με ολα αυτα τα φυτα οταν ανθισουν. :) Συγχαρητηρια και παλι για τη δουλεια σου!
 
Περιμενουμε και φωτογραφικο υλικο. Εχω την εντυπωση οτι κι ενα ειδος φιλτρανσης κανει και το φυτο "παπυρος"το οποιο το βαζουν σε λιμνες.
 
θα ανεβασω φοτο την πεμπτη που θα εχω και αδεια. σκεφτομαι να βγαλω με τη καμερα ενα φιλμακι αλα δεν ξερω αν γινεται να το φορτωσω στο σαιτ γιατι θα ειναι πολυ μεγαλυτερο απο μια φοτο. Φωτη τους ξερω τους "παπυρους" που λες και τους χρησιμοποιω πολυ στα σημεια εκροης των λιμνων οταν τισ αδειαζω και στην κυριολεξια εχουν θεριεψει και ειναι ψηλοτεροι απο εμενα, παντως δεν ειναι οι κανονικοι παπυροι (οι αληθινοι φτανουν και τα 3 μ) λεγονται κυπεροι η αλιως παπυροι ομπρελες. ειναι τελειοι για φιλτρα νερου αλα εχω πολλες συσταδες απο αυτους και ηθελα το φιλτρο να εχει αλλη ποικιλια φυτων απο οτι το χωραφι (εκτος απο την τρελα με τα ζωα εχω και μια αναλογη με τα φυτα και εχω μαζεψει περιπου 100 διαφορετικα ειδη στον κηπο ). Παντωσ εχουν πολλες χρησεις / εγω τους χρησιμοποιω για να δενω τα φυτα στον κηπο (αν τους κοψεις και τους ξερανεις γινονται σχοινι) και επισης στρωνω με αυτους τις φωλιες απο τους φασιανους και τις πρασινοκεφαλες καθως και τα σπιτακια των σκυλιων εχουν δε το θετικο οτι δεν σαπιζουν τον πρωτο χρονο ακομα και αν μεινουν υγροι. Μια ακομη χρηση τους ειναι οτι αν τους φυτεψεις σε σημεια που εχεις προβλημα με λασπη (κατω απο υδροροες, κοντα σε βρυσεσ)τοτε γλυτωνεις απο την λασπη γιατι με το ριζικο τους συστημα διαχεουν το νερο στο υπεδαφος
 
Back
Top