Αναπαραγωγή Πρέπει ή δεν πρέπει να κατέχουμε αγριοπούλια;

Κατάσταση
Κλειστό.

giannisgz02

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2014
Μηνύματα
14
Επειδη εχω μπερδευτει πρεπει ή δεν πεπει να εχουμε στην κατοχη μας αγριοπουλα;
 
Ενα πουλι που εμαθε να ζει στην φυση.. Να ειναι ελευθερο.. Δεν γινεται, ειναι απαραδεχτο να τονπιανουμε και να το βαζουμε σε ενα κλουβι.. Ποιος ο λογος; Να το βλεπουμε να πηγαινοερχεται να ψαχνει την εξοδο; Σε ευχαριστει αυτο;

Ξερεις με ποιο τροπο περνουν τα πουλια απο την φυση; Με ποιο απαισιο τροπο;
Υπαρχουν πουλια εκτροφης.. Που εχουν δακτυλιδι κλειστου τυπου.. Αυτα γεννηθηκαν μεσα στα κλουβια..
 
το δημιουργησα το θεμα για να καταλαβουμε ολοι πως πρεπει να συμπεριφερομαστε
 
Αγριοπούλια ΔΕΝ πρέπει και δεν επιτρέπεται από το νόμο να κατέχουμε.
Τα πιασμένα πουλιά η πουλιά που αγοράζουμε από πετ σόπς και προέρχονται από τη φύση, έχουν υψηλά ποσοστά θνησιμότητας και μικρές πιθανότητες (αν ζήσουν) να έρθουν και να ολοκληρώσουν το στάδιο της αναπαραγωγής.
Μπορούμε να κατέχουμε ιθαγενή πουλιά που έχουν προέλθει από αναπαραγωγή σε αιχμαλωσία, έχουν γεννηθεί και αυτά και οι γεννήτορες στο κλουβί και έχουν κοινωνικοποιηθεί, εγκληματιστεί σε περιβάλλον εκτροφείου.
 
Η κατοχή πιασμένων από την φύση πουλιών είναι παράνομη και ανήθικη.
Για τα περισσότερα είδη υπάρχουν και πουλιά εκτροφής. Αυτό είναι διαφορετικό.
Όλα τα είδη πτηνών που συναντώνται σήμερα ως οικόσιτα, κάπου είναι ιθαγενή.
Κανενός ο πρώτος πρόγονος δεν γεννήθηκε σε κλουβί.
Το θέμα δεν τίθεται αν πρέπει ή δεν πρέπει αλλά από που επιλέγεις να προμηθευτείς το είδος πουλιού που σου αρέσει.
Η απάντηση είναι μόνο από εκτροφείο.
 
δλδ πρεπει να αγοραζουμε πουλια μονο απο εκτροφειο;
 
Άρα, μάλλον δεν έχεις καταλάβει απόλυτα.. Ναι Γιάννη, μόνο από εκτροφέα και μάλιστα από άνθρωπο που γνωρίζουμε και μπορούμε να εμπιστευτούμε. Γιατί από μόνο του ένα δαχτυλίδι στο πόδι του πουλιού, μπορεί να σημαίνει πολλά, μπορεί και τίποτα.
 
Τα πουλακια τα συγκεκριμενα ειναι πολυ ηρεμα και φερονται σαν τα καναρινια μου. Τα εχω βαλει σε μια μεγαλη κλουβα και ειναι μια χαρα
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top