Διατροφή Πρέπει κάθε μέρα να βάζω στις ταΐστρες 5-10 γρ. σπόρων;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MrNek36
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MrNek36

PB Member
Εγγραφή
28 Απρ 2018
Μηνύματα
539
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους, διαβάζοντας το κουτί των σπόρων μου γεννήθηκε αυτή η απορία: Το κουτί γράφει ημερήσια ποσότητα σπόρων 5-10 γραμμάρια. Εγώ απλά έχω γεμάτες ταίστρες. Πρέπει κάθε μέρα να βάζω στις ταϊστρες αυτές τις ποσότητες; Αν έχω γεμάτες τις ταίστρες δεν τρώει όσα θέλει αλλά υπάρχει περίπτωση να λαιμαργίσει και να παχυνει; Στικάκια και τέτοια δεν βάζω και ούτε σκοπεύω παρά μια στο τόσο γιατί ξέρω ποσο παχυντικά είναι. Ευχαριστώ!
 
Πρέπει κάθε μέρα να βάζω στις ταϊστρες αυτές τις ποσότητες;
Αυτές οι ποσότητες θεωρούνται πως είναι απαραίτητες για να συντηρείται σωστά ο οργανισμός του πουλιού.
Σπάνια κάποιος τροφοδοτεί κάθε μέρα το πουλί με αυτές τις ποσότητες.
Συνήθως βάζουν τόσο όση χρειάζεται για να "περάσει" 3-4 μέρες κάποιοι ίσως και βδομάδα.
Αν όμως οι ποσότητες είναι μεγάλες τα πουλιά καταναλώνουν τους "αρεστούς" σπόρους που συνήθως είναι και οι πιο λιπαροί.. και αγνοούν τους υπόλοιπους.
Έτσι όμως παχαίνουν υπέρμετρα κι αυτό εμείς δεν το θέλουμε.
Αν έχω γεμάτες τις ταίστρες δεν τρώει όσα θέλει αλλά υπάρχει περίπτωση να λαιμαργίσει και να παχυνει;
Αν λοιπόν έχεις τις ταΐστρες γεμάτες θα πρέπει να ελέγχεις προσεκτικά τους σπόρους που περίσσεψαν κατά την αλλαγή τους αλλά κι αυτούς που υπάρχουν πεταμένοι μέσα στο κλουβί.
Μόνο έτσι θα καταλάβεις αν όντως τρώει και τι.
 
Όπως τα λες ακριβώς είναι Γιάννη, απ' ότι κατάλαβα διαλέγει και διαλέγει αυτούς που λέγονται ρούπσεν κυρίως (τους αναγνώρισα σε ένα σχετικό άρθρο). Τί μπορώ να κάνω για να φάει τους υπόλοιπους; Επίσης βλπεπω το μείγμα από πάνω να έχει παρα πολύ κεχρί, που σημαίνει πιθανόν πως το κεχρί δεν το πολυτρώει.
 
το κεχρί δεν το πολυτρώει.
Το κεχρί είναι από τους βασικότερους σπόρους για να μην πω ο βασικότερος στη διατροφή τους.
Αν δεν τον τρώει.. Τότε πρέπει να ψάξουμε να βρούμε τις πιθανές αιτίες.
 
Ίσως να κάνω και λάθος αλλά βλέπω αυτόν τον μακρόστενο σπόρο σε πολύ μεγάλη συγκέντρωση στην ταίστρα επάνω. Θα ήταν αποδεκτή η λύση αν απλά φύσαγα τα φλούδια και δεν ανανέωνα το μείγμα ως που να φάει το μεγαλύτερο μέρος των σπόρων και όχι μόνο αυτους που επιλεγει; Για το κεχρι θα κοιταξω παλι αυριο.
 
Ίσως να κάνω και λάθος αλλά βλέπω αυτόν τον μακρόστενο σπόρο σε πολύ μεγάλη συγκέντρωση στην ταίστρα επάνω. Θα ήταν αποδεκτή η λύση αν απλά φύσαγα τα φλούδια και δεν ανανέωνα το μείγμα ως που να φάει το μεγαλύτερο μέρος των σπόρων και όχι μόνο αυτους που επιλεγει; Για το κεχρι θα κοιταξω παλι αυριο.
Ναι, θα ήταν μια πολυ καλή λύση.
Παρολαυτά πες μας τι μάρκα τροφής χρησιμοποιείς.
 
Παλιότερα κι εγώ γέμιζα τις ταίστρες όπως οι περισσότεροι...
Μέθοδος που χρησιμοποιώ τώρα και την προτείνω είναι μια κουταλιά της σούπας ανά ταίστρα για κάθε πουλί κάθε 2 ημέρες με προαιρετικό φύσημα/ανακάτεμα την επόμενη ημέρα της αλλαγής. Όταν δίνω έξτρα σπόρους, φρούτα κτλ μια φορά την εβδομάδα την αλλάζω στην τρίτη ημέρα (2-2-3). Όλα αυτά κατά τη συντήρηση όχι όταν υπάρχουν αυξημένες ανάγκες πχ αναπαραγωγή κτλ
 
Παρολαυτά πες μας τι μάρκα τροφής χρησιμοποιείς.
Την Rio daily έχω πάρει. Όσο για αυτό που λες Σπύρο, μου ακούγεται πάρα πολύ καλή ιδεα! Ευχαριστώ πάντος για το ενδιαφέρον σας
 
Κασπερα σε όλους! Το ξαναείδα και ευτυχώς πράγματι ήταν η ιδέα μου και κεχρί τρώει. Απλά δεν τρώει όσα τρώει το θηλυκό μάλλον επειδή είναι νέο ακόμα. Τρώει βέβαια πιο πολλά φρούτα από το άλλο. Θα ήθελα σας παρακαλώ (αν θεωρείτε διαφίμηση ας μου στείλετε προσωπικό μηνυμα) να μου πείτε αν αυτή η τροφή που πήρα είναι ποιοτική και αν όχι να μου προτείνετε κάποια άλλη. Σε λίγες μέρες θα δοκιμάσω να ξαναφτοιάξω μετά από χρόνια και φυτρωμένους σπόρους :D
 
Πες μας πόσα και τι ράτσας πουλιά έχεις γιατί αν έχεις λίγα δεν έχει νόημα να σου προτείνουμε 20κιλα πολύ καλής ποιότητας...
Τουλάχιστον αυτή που έχεις είναι επώνυμη και συσκευασμένη, οπότε είσαι σε καλό δρόμο...
 
Πες μας πόσα και τι ράτσας πουλιά έχεις γιατί αν έχεις λίγα δεν έχει νόημα να σου προτείνουμε 20κιλα πολύ καλής ποιότητας...
Δύο πουλιά έχω, το ένα μαλινουά και το άλλο αγνώστου ράτσας. Συσκεβασίες 1-2 κιλά θα ήταν ιδανικές για μένα.
 
Back
Top