Γενικά Πρέπει να έχει δαχτυλίδι ο παπαγάλος και αν ναι, το βάζει πτηνίατρος;

Giwrgos729

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2021
Μηνύματα
19
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά βρήκα επιτέλους εκτροφέα και έχω κλείσει να πάρω ένα κοκατιλ, αλλά τον ρώτησα άμα φοράει δαχτυλίδι και μου είπε όχι γιατί δεν είναι επαγγελματίας. Η δικιά μου ερώτηση είναι ο παπαγάλος πρεπει να έχεις δαχτυλίδι και το δαχτυλίδι το βάζει πτηνιατρος?. Επίσης μου είπε ότι ο ίδιος τα ταιζει με κρέμα.
 
@Giwrgos729
Το δαχτυλίδι στα πουλιά είναι η ταυτότητα τους.
Το τοποθετεί συνήθως ο εκτροφέας λίγες ημέρες μετά την γέννηση τους.
Μας δίνει πληροφορίες για την χώρα προέλευσης, τον εκτροφέα, και την ηλικία του πτηνού.
Διάβασε και το σχετικό άρθρο.
Αν ακόμη του δίνει κρέμα να μην το πάρεις, να περιμένεις λίγο ακόμη να μεγαλώσει να μπορεί να τρώει σπόρους μόνο του.
 
2 μηνών
[automerge]1632853496[/automerge]
Για αυτό δεν να το αγοράσω γιατί δεν βρίσκω και θηλυκό
 
@Giwrgos729
Καλύτερα να το πάρεις τουλάχιστον μετά από δύο τρεις εβδομάδες.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπεις στην διαδικασία του ταισματος με κρέμα.
Υπομονή και σε λίγες ημέρες ο παπαγάλος θα είναι δικός σου.
 
Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι δεν φοράει δαχτυλίδι
[automerge]1632854308[/automerge]
Για θεμα ταισματος τρώει κανονικά σπορακια
 
Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι δεν φοράει δαχτυλίδι
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.
Μπορείς να ζητήσεις να σου στείλει φωτογραφία για να την ανεβάσεις εδώ και οι πιο έμπειροι να σου πουν την γνώμη τους για την ηλικία του.
 
Αν πραγματικά το θες, δεν βρίσκω τον λόγο να σε σταματά το ότι δεν έχει δακτυλίδι. Το θέμα είναι αν είναι έμπιστος ο εκτροφέας και είσαι σίγουρος ότι είναι ένα υγιές πουλακι, Το μόνο που μου προκαλεί ενδοιασμούς, είναι αν ήθελε να σου το δώσει τώρα που τρώει ακόμη κρέμα ή αν σου πρότεινε να απογαλακτιστει πρώτα.
 
Βρε παιδιά ο παπαγάλος δεν τρώει ακόμη κρέμα τρώει την τροφή του (σπόρους). Ωραία ας βάλουμε στην άκρη το δαχτυλίδι ο εκτρωφεας μου λέει ότι είναι κορίτσι γιατί έχει βούλες στην ουρά του. Μήπως είναι 50-50 για αγόρι?
[automerge]1632902792[/automerge]
Γιατι έχω δύο αρσενικά δεν θέλω και τρίτο το κοκατιλ πάει να κλείσει δύο μήνες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Αφού δεν θες σε καμία περίπτωση να είναι αρσενικό καλύτερα να βρεις έναν πιο σωστό εκτροφέα που να έχει κάνει και ένα DNA, να είσαι σίγουρος.
 
Μεγάλη συζήτηση το δαχτυλίδι αλλά δεν είναι απαραίτητο.
Δεν γίνετε να καταλάβεις το φύλο χωρίς τεστ dna σε αυτή την ηλικία. Αυτό με της βούλες ισχύει για ηλικία 12 μηνών+ . Αφού και τα αρσενικά τις έχουν μέχρι τότε. Εάν θες θυλήκο πρέπει να είναι 6-9 μηνών, mutation normal grey και να έχει περάσει πτερόροια για να καταλάβεις από τα φτερά το φύλο. Σε όλες τις άλλες αποχρώσεις μόνο απο συμπεριφόρα το καταλαβένεις αλλά δεν είναι stadar.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top