Φροντίδα Πρέπει να έχω μόνο Τιμπράντο ή μπορώ να έχω κι άλλες ράτσες μαζί;

Agisilaos Chatzakis

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2020
Μηνύματα
17
Πόλη
Ηράκλειο
Γεια σας μολις αρχισα να ασχολούμαι με το χόμπι των καναρινιών και συγκεκριμένα με τα τιμπραντο. Θελω κάποιος αν γνωρίζει να μου πει αν πρέπει να εχω μονο τιμπραντο κ οχι αλλες Ράτσες μαζι γιατι χαλάνε τις φωνές τους
 
Τα καναρίνια αντιγράφουν ήχους άλλων καναρινιών. Όταν κάποιος ασχολείται με καναρίνια φωνής, το κάνει επειδή τον ενδιαφέρει αποκλειστικά το τραγούδι του είδους του καναρινιού φωνής που θα επιλέξει.

Τα τραγούδια αυτά έχουν συγκεκριμένο πρότυπο που αποτελείται από διάφορες νότες (φωνές). Οτιδήποτε έξω από αυτό, είναι σφάλμα που δεν έχει να κάνει με τις προσωπικές προτιμήσεις καθενός στους ήχους, αλλά με το ίδιο το πρότυπο. Έτσι, αν ένα Τιμπράντο λέει αηδόνι, είναι απλά ένα μάπα Τιμπράντο, ακόμη και αν για πολλούς το τραγούδι του αηδονιού είναι το καλύτερο τραγούδι πουλιού που υπάρχει.

Επομένως, όχι δεν μπορείς να έχεις Τιμπράντο μαζί με άλλα είδη καναρινιών. Μάλιστα, αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθεί σοβαρά με την τήρηση και ανάπτυξη του προτύπου, πρέπει ο χώρος που διατηρείς τα πουλιά να είναι απομονωμένος από εξωτερικούς ήχους γενικά ή ακόμη και από Τιμπράντο κακής ποιότητας.
 
Γεια σας μολις αρχισα να ασχολούμαι με το χόμπι των καναρινιών και συγκεκριμένα με τα τιμπραντο. Θελω κάποιος αν γνωρίζει να μου πει αν πρέπει να εχω μονο τιμπραντο κ οχι αλλες Ράτσες μαζι γιατι χαλάνε τις φωνές τους

Καλησπέρα. Προσθέτω σε αυτά που ανάφερε ο @Stavros ότι, σε περίπτωση που έχεις ήδη αρσενικό καναρίνι, είτε κοινό είτε άλλης ράτσας και θέλεις να πάρεις άλλο ένα αρσενικό ράτσας Τιμπράντο, φρόντισε το δεύτερο να έχει διαμορφώσει πλήρως το τραγούδι του. Δηλαδή να είναι τουλάχιστον 2 ετών. Κατά τα άλλα συμφωνώ με την άποψη του @Stavros.
 
Αγησίλαε, μια άλλη οπτική γωνία σε σχέση με το ερώτημά σου είναι αν σκοπεύεις κάποια στιγμή να συμμετέχεις σε διαγωνισμούς για τα συγκεκριμένα καναρίνια. Αν ναι, αποφεύγεις κάθε μη - Τιμπράντο επίδραση. Αν όχι, τότε μπορείς να έχεις και άλλα είδη.
 
Σας ευχαριστώ όλους νομιζω με καλύψατε πλήρως, απο οτι καταλαβα μονο κ μονο που μενω εξω απο την πόλη κ τα πουλιά τα εχω σε εξωτερικό χώρο με αρκετα ειδη πουλιων να κελαδανε γυρω γύρω θα επηρεαστεί η φωνη τους έτσι κ αλλιώς
 
Σας ευχαριστώ όλους νομιζω με καλύψατε πλήρως, απο οτι καταλαβα μονο κ μονο που μενω εξω απο την πόλη κ τα πουλιά τα εχω σε εξωτερικό χώρο με αρκετα ειδη πουλιων να κελαδανε γυρω γύρω θα επηρεαστεί η φωνη τους έτσι κ αλλιώς
Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, πριν από χρόνια χάρισα ένα αρσενικό Τιμπραντάκι σε φίλους που ζουν σε εξοχική περιοχή, πολλά πουλιά ελεύθερα. Άλλο καναρίνι δεν υπάρχει που να ακούγεται. Συνέπεσαν και πυρκαγιές στις πέριξ περιοχές, όσο το πουλάκι ήταν μικροό. Παρότι πέρασε το πρώτο 6μηνο της ζωής του, ακούγοντας τουλάχιστον επί 12ωρο πρότυπες φωνές Τιμπράντο από τα mp3 που είχα κατεβάσει από την ΕΛΙΤ (Ελληνική Λέσχη Ισπανικού Τιμπράντο), 5 χρόνια μετά (την περασμένη εβδομάδα) που πήγα για καφέ, μας ξεκούφαινε με ήχους (εξαιρετικούς ομολογουμένως), τους οποίους δεν είχα ακούσει ξανά, πλεξίματα και τρίλιες που πραγματικά με εξέπληξαν, διότι πολύ απλά τα είχε όλα αυτά σε...remix Tibrado. Ήταν το πιο απολαυστικό κελάηδημα που έχω ακούσει. Φυσικά δεν θα μπορούσε ποτέ να κατέβει σε διαγωνισμούς. Αλλά είναι υπέροχος!
 
Back
Top