Διατροφή Πρέπει να έχω όλη τη μέρα τα πέλετς μέσα στα σπόρια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Giopant
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Giopant

PB New Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2020
Μηνύματα
239
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα παιδια. Σημερα αγορασα για πρωτη φορα πελετς και θα ηθελα να μου πειτε αν πρέπει να τους εχω ολη την διαρκεια της ημερας μεσα στα σπόρια, αν θεωρούνται υγιεινά και περιπου πόση ποσότητα να βαζω
 
Όπως και η τροφή, έτσι και τα πέλλετς χρειάζονται ψάξιμο. Δίνονται χωριστά από τους σπόρους. Ναι, είναι απαραίτητα, η διατροφή με σπόρους δεν είναι πλήρης. Χρειάζονται και λαχανικά σε καθημερινή βάση επίσης
 
Αρα τα πελετς να τα βαλω μαζί με τους σπορους ή σε αλλη ταιστρα?
Σε διαφορετικές ταΐστρες για να μπορείς να διαπιστώσεις την αποδοχή που έχουν.
 
Αρα τα πελετς να τα βαλω μαζί με τους σπορους ή σε αλλη ταιστρα?
[automerge]1609363459[/automerge]

Τα πέλετ όπως σου είπαν τα παιδιά, θεωρητικά μπορούν να υποκαταστήσουν πλήρως τη διατροφή του πουλιού. Περιέχουν όλα τα απαραίτητα για αυτό συστατικά.

Παρότι θα μπορούσαν να καλύπτουν αποκλειστικά τη διατροφή τους, στα δικά μου βάζω και σπόρους, σε διαφορετικά δοχεία.
Είναι ότι πιο κοντινό στη φυσική τους διατροφή, και τους απολαμβάνουν.

Μπορείς να τους τα έχεις όλη την ημέρα διαθέσιμα.
 
Πέρα απο την "θεωρία" ότι τα πέλετς μπορούν να αντικαταστήσουν μια πλήρη διατροφή με ποικιλία φρέσκων τροφών δεν θεωρείται σωστή πρακτική διότι της λείπει η ποικιλία και το "foraging" στοιχείο στη διαατροφή.

Εγώ τα δίνω ανάμικτα με λίγα σπόρια στο ίδιο μπολ, συνέχεια.
 
Εγω τωρα τους εχω σε ενα μπολ σπορακια σε ενα αλλο αυγοτροφη η οποια περιεχει φρουτα και στο αλλο πελετς. Εγω τωρα χρειάζεται να τους δινω φρουτα και λαχανικά?
 
Εγω πάντως ακολουθώ το εξής πρόγραμμα:
Πρωινό λαχανικά
Μεσημέρι λίγα σποράκια
Απόγευμα πελλετ τα οποία είναι μόνιμα στο κλουβι.
Ενδιάμεσα φυσικά του δίνω κεχρί ή φρούτα.
 
@Giopant έξω από το κλουβι (τα τρώει έξω) αλλά ναι, διότι το πρωί πεινάει αρκετά (έχει πελλετ το βραδυ στο κλουβι) και αν του δώσω σπόρια δεν θα φάει τα λαχανικά του. Όποτε τρώει τα λαχανικά του πρωί πρωί (γύρω στις 8-10) βγάζω τα λαχανικά βάζω τα πελλετ να υπάρχουν και έπειτα αυτός βγαίνει έξω πηγαίνει τσιμπάει και λίγα σπορακια.
 
@Giopant μ στον ίδιο τρόπο! Γενικά είμαι τις άποψης πως χρειάζονται τα πάντα, και τα πελλετ τους και τα σπόρια τους και τα λαχανικά τους. Εγώ πάντως σου προτείνω να τους βάζεις το πρωί λαχανικά, στην συνέχεια σπόρια και να έχεις μόνιμα στο κλουβι τα πελλετ. Δοκίμασα και εγώ στην αρχή να έχω μέσα στα σπόρια μερικά πελλετ αλλά τα πετούσε και δεν τα έτρωγε όποτε δεν βόλευε. Έχουν δοκιμάσει πελλετ;
 
@Giopant καλό θα ήταν να μάθεις το πρόγραμμα τους και έπειτα να προσαρμόσεις τα γεύματα σύμφωνα με το πρόγραμμα τους. Εξαρτάται τι πρόγραμμα θέλεις να ακολουθήσουν. Δηλαδή θα έχουν ως βασική τροφή τα πελλετ; Αν ναι βγάλε τα σπόρια και άσε τα πελλετ, θα έχουν βασική τροφή τα σπόρια; Αν ναι άσε τα σπόρια μέσα στο κλουβί.
 
@christina07 κοιτα συνολικά εχουν τρια μπολ μεσα στο κλουβί. Ενα με πελλετ ενα με σπορακια και ενα με αυγοτροφη. Εγω δεν εχω θεμα για το ποια θα ειναι η βασικη τους τροφή αν τρωνε απο ολα αν και περισσότερο τρωνε σπορακια
 
@Giopant τα δοκίμασαν τα πελλετ; Μπορείς να τα έχεις μόνιμα και τα δυο στο κλουβι και ας πούμε το πρωί που πεινάνε να βγάζεις τα σπόρια, να φάνε τα πελλετ και έπειτα να τα ξανά βάζεις, κάπως έτσι
 
Back
Top