Φροντίδα Πρέπει να ανοίγουμε να φτερά του παπαγάλου μας;

Παπαγαλλος

PB New Member
Εγγραφή
18 Δεκ 2018
Μηνύματα
66
Πόλη
Κέρκυρα
Σε λίγες μέρες έρχεται το χάρνες και συνειδητοποίησα πως η ουμογια δεν με αφήνει να ανοίξω τα φτερά της και στρεσάρεται όταν παω να το κάνω. Πρέπει λοιπόν να τα ανοίγουμε; Και αν δεν μας αφήνει το πάμε βήμα βήμα;
 
Εγώ δεν βρίσκω τον λόγο να το χρησιμοποιήσεις καν. Τα lovebird δεν είναι σαν τους πιο μεγάλους παπαγάλους. Πιστεύω πως μια ελεύθερη βόλτα μέσα στο σπίτι είναι μια χαρά. Καμία φορά μπορεί και να στρεσαριστει από το harness. Μην με παρεξηγήσεις, την άποψη μου σου λέω. Φιλικά...
 
Είναι κάτι που πρέπει να γίνει σταδιακά. Δεν μπορείς δηλαδή να του το φορέσεις την πρώτη μέρα που θα το πάρεις. Άφησε το πρώτα κάπου δίπλα της να το δει, να παίξει, να εξοικειωθεί και μετά σιγά σιγά προσπάθησε να το βάλεις στο σώμα της. Τις πρώτες φορές μόνο από τη μια πλευρά κτλ μέχρι να το συνηθίσει. Δεν νομίζω ότι είναι εύκολη διαδικασία.
 
Το να σου επιτρέψει ένα πουλάκι να του ανοίξεις τα φτερά, ισούται με την εξημέρωση που έχει (ως προς το άτομο σου), την εμπιστοσύνη και την ασφάλεια δηλ που νιώθει ότι έχει μαζί σου.
Πριν από την κίνηση να του ανοίξεις τις φτερούγες, έχεις φροντίσει να του εμπνεύσεις ασφάλεια και εμπιστοσύνη;
 
Back
Top