Αναπαραγωγή Πρέπει να βάζω μονο βραστό αυγό στην καναρα;

stelios98

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουλ 2013
Μηνύματα
21
παιδιά καλησπέρα σας,

έχω ένα ερώτημα το οποιο είναι αν πρέπει να βάζω μονο βραστό αυγό στην καναρά
*σήμερα έβγαλε τον πρώτο νεοσσό (28/5/2015)
 
Τι εννοείς μόνο βραστό αυγό; θα έχεις τους σπόρους, το σουπιοκόκκαλο, τα φρούτα και τα λαχανικά καθε τόσο και καθημερινά για πρωτεΐνες το βραστό αυγό
 
ναι εννοω επιπροσθετο το αυγο ολα τα υπολιπα ειναι τα βασικα και καθημερινα
 
ναι να νομίζω πρέπει να δίνεις καθημερινά αυγό τώρα που έχει μικρά αν θες περίμενε και κάποιον πιο έμπειρο στα καναρίνια να σου πει :)
 
ναι εννοω επιπροσθετο το αυγο ολα τα υπολιπα ειναι τα βασικα και καθημερινα
Να σου ζήσει και με το καλό τα υπόλοιπα. Το αυγό καλά βρασμένο, αυγοτροφή και λίγο μήλο σε καθημερινή βάση, μπρόκολο, γλυστρίδα ή ότι λαχανικό θέλεις εναλλάξ (ένα καθε μέρα)
 
ευχαριστω πολυ τι χορταρικα μπορω να βαζω ;
 
Αφου σημερα βγηκε ο πρωτος νεοσσος θα βαζεις (περα απο σπορια και νερο καθε μερα) αυγο βρασμενο περιπου 15 λεπτα. Μηλο θα τους βαλεις οταν συμπληρωσει και ο τελευταιος 3 μερες ζωης. Χορταρικα θα τους βαλεις οταν συμπληρωσει και ο τελευταιος 8-10 μερες ζωης (τα εντερα τους δεν εχουν διαμορφωθει τελειως και μπορει να τους κανει διαρροια).

Απο χορτα... Οτι εχει ο μαναβης.
 
Εγώ θα σου προτείνω μέχρι την δέκατη μέρα να βάζεις κάθε πρωί σπόρους, κυγοτροφή εμπορίου εμπλουτισμένη με αποξηραμένο αυγό, νερό και αυγό το μισό. ( Προσοχή να είναι βρασμένο για 15 λεπτά. Το μεσημέρι να κάνεις αλλαγή το αυγό με νέο φρέσκο.

Την δέκατη μέρα να προσθέσεις το μήλο (αφού βγάλεις την φλούδα)

Μην ξεχνάς να βάζεις στην φωλιά Pinex ( ψυροσκονη )

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και περιμένουμε φωτογραφίες με τα μικρά.
 
Back
Top