Αναπαραγωγή Πρέπει να βάλω φωλιά στα budgie μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dintou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dintou

PB New Member
Εγγραφή
9 Απρ 2022
Μηνύματα
20
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα! Θα κανω μια ισως χαζη ερώτηση...εχω δυο budgie το ενα θηλυκό κ ενα αρσενικο.το αρσενικό το εχω ενάμιση χρόνο περίπου το θηλυκό είναι νεο μελος εκανε την καραντίνα του κ εχει μια εβδομάδα περίπου που τα ενωσα!τα πανε πολύ καλά μεταξύ τους!επειδη βλεπω εντονη κινητικότητα μεταξυ τους αν ζευγαρωσουν πρέπει να τους βαλω φωλια?ξερω οτι εχει περασει η περιοδος αναπαραγωγής κ επισης δεν είναι σκοπος μου η αναπαραγωγή... ευχαριστώ πολύ
 
Μάλλον 6-7μηνων πρέπει να είναι το θηλυκό,δεν γνωριζω ακριβώς,ειναι μικρή για αναπαραγωγή. Κ επισης δν ειναι σκοπος μου η αναπαραγωγή γενικότερα οπως ανεφερα κ πριν
 
@Dintou
Μικρούλα φαίνεται, κάτω των εννέα μηνών, που δεν βρίσκεται σε φάση αναπαραγωγής.
Μην τους βάλεις φωλιά, η κινητικότητα που βλέπεις είναι φυσιολογική δεν σημαίνει ότι θα ζευγαρώσουν αμέσως.
Μπορεί να μην έχεις σκοπό την αναπαραγωγή, όμως από την στιγμή που το ζευγάρι βρίσκεται μαζί είναι σχεδόν αδύνατο να την αποφύγεις στο μέλλον.
 
@Vada
ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες! Ναι,το γνωριζω οτι δε θα το αποφυγω στο μελλον απλα επειδη ειναι μικρουλα δε θα ηθελα να ταλαιπωρηθει! Αρα μονο σε φαση αναπαραγωγής μπαίνει η φωλια?
 
Ναι, το υπόλοιπα διάστημα δεν θα πρέπει να υπάρχει στο κλουβί.
Να διαβάσεις το σύνδεσμο στο post #2 που σου έστειλε η Λήδα, γράφει πότε μπαίνει η φωλιά
• Με την έναρξη της διατροφικής τους προετοιμασίας, μπορούμε να βάλουμε και τη φωλιά. •
 
Back
Top