Αναπαραγωγή Πρέπει να βάλω φωλιά στα budgie;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης meniam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

meniam

PB Member
Εγγραφή
28 Οκτ 2020
Μηνύματα
1.130
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Έχει δύο μέρες που το budgie μου προσπάθει να "ζευγαρώσει" με ένα λούτρινο κουκλάκι συνεχώς και καμιά φορά προσπαθεί με την θηλυκιά αλλά δεν τον αφήνει, μέχρι τώρα μια φορά τον έπιασα να καταφέρνει να ανεβαίνει πάνω της, το θέμα είναι ότι το αρσενικό είναι μικρό ακόμα (4-5μηνων) δεν ήμασταν καν σίγουροι για το φύλο του μέχρι να αρχίσει να έχει αυτή την συμπεριφορά. Πρέπει να βάλω φωλιά παρόλο που είναι χειμώνας ή να τα αφήσω έτσι; Φταίει κάτι που του ξύπνησαν έτσι απότομα αυτά τα ένστικτα;
 
Μόλις πέσει ο ήλιος σκεπάζω το κλουβί για να μην ενοχλούνται από το φως του σπιτιού και τα ανοίγω το πρωί οπότε αυτήν την εποχή κοιμούνται 12 ώρες περίπου, το κλουβί είναι σχετικά μικρό, έχουν χώρο να παίξουν και να κινηθούν αλλά όχι να πετάξουν, έχω σκοπό να το αλλάξω, αυτήν την περίοδο που είμαι πολύ στο σπιτι κάθε μέρα περνάν όλο το πρωί έξω από το κλουβί, τους δινω τροφή χύμα αλλά με ενημερώσατε να πάρω συσκευασμένη απλά δεν κατάφερα να βρω σε pet shop της γειτονιάς μου οπότε θα ψάξω να παραγγείλω, επίσης τους δινω βιταμίνη, τρίμματα κοχυλιού, σουπιοκοκαλο, βραστό αυγό και φρέσκα φρούτα και λαχανικά
 
@meniam μήπως πρέπει να αυξηθούν οι ώρες ύπνου; Γύρω στις 14 ας πούμε, όταν είχε περισσότερες ορμόνες ο δικός μου, αύξησα τις ώρες ύπνου στις 14 και ήταν μια χαρά.
 
Back
Top