Φροντίδα Πρέπει να βγει το δαχτυλίδι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stefan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stefan

PB Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2008
Μηνύματα
418
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα! Παρατειρησα τωρα τελευτεα στον ζακο μου να δαγκωνει το δαχτυλιδι του σαν να τον ενωχλει η σαν να παιζει. Λετε να του το αφαιρεσω; Μονος μπορω;
 
Στεφανε αλλο παιζει και αλλο τον ενοχλει. Εαν δεν τον ενοχλει δεν υπαρχει λογος να του το βγαλετε εκτος και αν παιζει πολυ εντονα με αυτο και τραυματιζει το ποδι του, τοτε σιγουρα πρεπει να βγει. Η διαδικασια ειναι απλη αλλα τα δαχτυλιδια σε τετοιου μεγεθους πουλια ειναι σκληρα και καλυτερα να το κανει καποιος που ξερει διοτι εσυ μπορει κατα λαθος να τον τραυματισεις αφου το κενο αναμεσα στο δαχτυλιδι και το ποδι ειναι παρα πολυ μικρο. :)
 
Καθως κοιτουσα τα ποδαρακια του, μου φανηκαν πολυ μεγαλα και οτι ειναι ειναι αδυνατον να βγει το δαχτυλιδι. Οστωσο ποια ειναι η διαδικασια;
 
Υπάρχουν ειδικά ψαλιδάκια που τα κόβουν. 😉
 
Μπορείς να τα βρεις σε pet shops ή e-shops! Όχι δεν είναι καθόλου επικίνδυνα, δεν ξέρω αν έχει οδηγίες η συσκευασία αλλά είναι μια πολύ απλή διαδικασία. Αλλά να το κάνει κάποιος έμπειρος για να μην τραυματιστεί το πουλί. :)
 
Σε καμια περιπτωση δεν σκοπευω να το κανω μονος μου 😛... Ευχαριστω γιατις πληροφοριες!
 
Back
Top