Διατροφή Πρέπει να δίνω στο καναρίνι μου έξτρα βιταμίνες στο νερό

George Ts

PB New Member
Εγγραφή
5 Φεβ 2018
Μηνύματα
36
Πόλη
Πειραιάς
Καλημερα σας
Θα ηθελα να ρωτησω τους φιλους εκτος απο την καλη διατροφή, και καθαριότητα, πρεπει να δίνω στο καναρινακι μου (ενα το εχω αρσενικό) και έξτρα βιταμίνες στο νερο; Εχω ενα σκεύασμα της vitakraft multivitamin μπορω να δίνω αραιά κσι που; η αν εχετε να μου προτείνετε κατι αλλο Σας ευχαριστω πολυ
 
πρεπει να δίνω στο καναρινακι μου (ενα το εχω αρσενικό) και έξτρα βιταμίνες στο νερο;
Όχι δεν είναι απαραίτητο. Χρειάζεται μόνο αυτό:
καλη διατροφή, και καθαριότητα

Εχω ενα σκεύασμα της vitakraft multivitamin μπορω να δίνω αραιά κσι που;
Προκειμένου να μη το πετάξεις, μπορείς.
 
@George Ts καλησπέρα. Εγώ πάλι δίνω πολυβιταμίνες καθ' όλη τη διάρκεια του χρόνου, πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσεως των σκευασμάτων. Αρχικά τις έδινα με μαλακή αυγοτροφή μια φορά την εβδομάδα, αλλά επειδή έχω σταματήσει από καιρό την χρήση αυγοτροφής, τις δίνω πλέον στο νερό. Μέχρι στιγμής δεν είχα θέματα. Θα συμφωνήσω με τα αγαπητά μέλη που σου απάντησαν ήδη, ότι η καθαριότητα και η καλή διατροφή είναι πρωταρχικής σημασίας με ιδιαίτερη βαρύτητα στην σχολαστική καθαριότητα.
 
Πως κι ετσι Στεφανε;


Στην περυσινή αναπαραγωγική πειραματίστηκα με 1 ζευγάρι και αποφάσισα να χρησιμοποιήσω μόνο βραστό αυγό, από την προετοιμασία του έως κ τον απογαλακτισμο των μικρών. Έμεινα πολύ ικανοποιημένος από την συμπεριφορά των γεννητορων, την ποσότητα των αυγών, τη γονιμότητα τους και φυσικά την ανάπτυξη των μικρών. Οπότε γιατί να μην τους δίνω κάτι φυσικό κ θρεπτικό χωρίς μπισκότα κλπ; Φέτος ακολουθώ την ίδια τακτική και μέχρι στιγμής όλα κυλούν ομαλά.
 
Στην περυσινή αναπαραγωγική πειραματίστηκα με 1 ζευγάρι και αποφάσισα να χρησιμοποιήσω μόνο βραστό αυγό, από την προετοιμασία του έως κ τον απογαλακτισμο των μικρών.
Στέφανε, έχεις εξωτερική εκτροφή ή εσωτερική; Αν πρόκειται για εσωτερική, χρησιμοποιείς τεχνητό φωτισμό;
 
Στέφανε, έχεις εξωτερική εκτροφή ή εσωτερική; Αν πρόκειται για εσωτερική, χρησιμοποιείς τεχνητό φωτισμό;
Πάντα εξωτερική Γιάννη.
 
Στην περυσινή αναπαραγωγική πειραματίστηκα με 1 ζευγάρι και αποφάσισα να χρησιμοποιήσω μόνο βραστό αυγό, από την προετοιμασία του έως κ τον απογαλακτισμο των μικρών. Έμεινα πολύ ικανοποιημένος από την συμπεριφορά των γεννητορων, την ποσότητα των αυγών, τη γονιμότητα τους και φυσικά την ανάπτυξη των μικρών. Οπότε γιατί να μην τους δίνω κάτι φυσικό κ θρεπτικό χωρίς μπισκότα κλπ; Φέτος ακολουθώ την ίδια τακτική και μέχρι στιγμής όλα κυλούν ομαλά.


Ειναι πολυτιμο να εχουμε πρακτικα αποτελεσματα οπως στην περιπτωση σου Στεφανε, βοηθα ολη την κοινοτητα.
 
Ειναι πολυτιμο να εχουμε πρακτικα αποτελεσματα οπως στην περιπτωση σου Στεφανε, βοηθα ολη την κοινοτητα.

Ένα περυσινό δείγμα είναι αυτό.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Επιφυλάσσομαι κ για τη φετινή αναπαραγωγή.
Θα δούμε αν έτυχε η πέτυχε...
 
Δε νομίζω ότι τίθεται ερώτημα καν. Σαφώς και αρκεί το βραστό αυγό.

Κι εγώ όσες χρονιές βολεύει απο θέμα ωραριου μόνο με βραστό αυγό μεγαλώνω και καναρίνια και ιθαγενή.
 
Εγω δεν δινω. Οχι απο επιλογη, αλλα γιατι δεν ηξερα καν οτι υπαρχουν τετοια σκευασματα. Οπως εχω πει, δεν γνωριζω πολλα και γι'αυτο ειμαι εδω. Για να μαθω!
Διαβαζοντας λοιπον ολες τις απαντησεις νομιζω πως θα προτιμησω να μην δωσω ουτε εγω για την ωρα. Του δινω σπορακια (κελαιδινη μου την εχουν πει), ανα δυο τρεις μερες μαρουλι ή αγγουρακι τα οποια τα τρωει μεσα σε κλασματα δευτερολεπτου... Τοσο πολυ του αρεσουν, και κοκκινη ή κιτρινη βιταμινη χυμα(δεν ξερω αν αυτες υπαγονται στην ιδια κατηγορια με αυτες που αναφερονται στο αρθρο)!
Αυγο του εχω βαλει δυο φορες, σφιχτα βρασμενο...,τσιμπησε λιγο τσοφλι και μετα το αγνοησε!
Αν καποιος πιστευει πως δινω ελλειπη τροφη, παρακαλω να με ενημερωσει!
Ευχαριστω. :)
 
Back
Top