Αναπαραγωγή Πρέπει να είναι το ίδιο χρώμα για να ζευγαρώσουν οι παπαγάλοι ringneck;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης minaaaa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

minaaaa

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2024
Μηνύματα
77
καλησπέρα!! ενδιαφέρομαι να πάρω άλλον έναν παπαγαλο ringneck αρσενικό έχω ήδη ενα θηλυκό και θέλω και για παρέα και στο μέλλον πρώτα ο Θεός να μεγαλώσουν να γίνουν ζευγαράκι...το θέμα είναι ότι άκουσα από άλλους που έχουν τον ίδιο παπαγαλο ότι για να ζευγαρώσω θέλει να είναι ίδια χρώματα και όχι πχ να βρω κιτρινο ενω έχω γαλάζιο γιατι μπορει να μην σμιξουν ποτε..ισχύει κάτι τέτοιο? γιατί πήγαινα σε μωβ επιλογή και προβληματιζομαι..μην κάνω κάποιο λάθος και δεν έρθουν κοντά ποτέ...
 
Καλημέρα. Από ό,τι βλέπω στο διαδίκτυο, θα πρέπει να γνωρίζεις ακριβώς τη μετάλλαξη του παπαγάλου σου και έπειτα να βάλεις σε συγκεκριμένους πίνακες πιθανές άλλες μεταλλάξεις ώστε να δεις τι χρωματικά αποτελέσματα θα έχεις στους απογόνους. Επίσης, δεν βρήκα απαγορευμένους συνδυασμούς, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί και να μην υπάρχουν απαραίτητα. Μήπως ο @MixalisGiannena , θα μπορούσε να μας κατευθύνει;
 
Καλησπέρα. Αρχικά πρέπει να δεις τι μεταλλάξεις θέλεις. Αν θέλεις να βγάζεις συγκεκριμένες χρωματικές μεταλλάξεις θα πρέπει να ξέρεις και τι φορείς είναι τα πουλιά σου. Παίζουν πολλα ρόλο. Ψάξε πουλιά από εκτροφεα αν θέλεις κάτι ποιοτικό.
 
Καλησπέρα. Αρχικά πρέπει να δεις τι μεταλλάξεις θέλεις. Αν θέλεις να βγάζεις συγκεκριμένες χρωματικές μεταλλάξεις θα πρέπει να ξέρεις και τι φορείς είναι τα πουλιά σου. Παίζουν πολλα ρόλο. Ψάξε πουλιά από εκτροφεα αν θέλεις κάτι ποιοτικό.
γειά σας ! ευχαριστώ για την απάντηση σας. τα μωβ είναι δύσκολα? δεν έχω ιδέα από μεταλλαξεις πως λειτουργούν υπάρχει κάποιος σύνδεσμος να ενημερωθώ με τα χρώματα και το ζευγάρωμα?
 
Δεν υπάρχει εύκολο και δύσκολο. Παίζει ρόλο τι πουλιά θέλεις να βγάλεις και τι σου αρέσει και αν οι μεταλλάξεις που έχεις είναι κυρίαρχες ή υπολειπόμενες.
Μωβ να υποθέσεις θεωρείς τα violet; γιατί πολλοί θεωρούν τα blue Cobalt...
 
Δεν υπάρχει εύκολο και δύσκολο. Παίζει ρόλο τι πουλιά θέλεις να βγάλεις και τι σου αρέσει και αν οι μεταλλάξεις που έχεις είναι κυρίαρχες ή υπολειπόμενες.
Μωβ να υποθέσεις θεωρείς τα violet; γιατί πολλοί θεωρούν τα blue Cobalt...
ναι τα ,violet λέω
 

 
Δεν υπάρχει εύκολο και δύσκολο. Παίζει ρόλο τι πουλιά θέλεις να βγάλεις και τι σου αρέσει και αν οι μεταλλάξεις που έχεις είναι κυρίαρχες ή υπολειπόμενες.
Μωβ να υποθέσεις θεωρείς τα violet; γιατί πολλοί θεωρούν τα blue Cobalt...
Αν θελει καποιος νεοφωτιστος στα ringnecks να ανα-παραγει violet
ποσο κοστιζει ενα ζευγαρι σωστο σε αναπαραγωγικη ηλικια και κατασταση?
απο τι διασταυρωσεις προκυπτει αν δεν ειναι και οι δυο γονεις violet
Τι συνθηκες χωρου , διαστασεων κλουβιου / κλουβας κτλ?
Εχει σημασια αν ειναι hand fed η οχι τελικα?
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
 
Αν θελει καποιος νεοφωτιστος στα ringnecks να ανα-παραγει violet
ποσο κοστιζει ενα ζευγαρι σωστο σε αναπαραγωγικη ηλικια και κατασταση?
απο τι διασταυρωσεις προκυπτει αν δεν ειναι και οι δυο γονεις violet
Τι συνθηκες χωρου , διαστασεων κλουβιου / κλουβας κτλ?
Εχει σημασια αν ειναι hand fed η οχι τελικα?
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
Καλησπέρα τα violet είναι κυριαρχη μετάλλαξη. Εγώ τα violet τα έχω πληρώσει αρκετά ακριβά αλλά είναι και άριστα ποιοτικά από εκθέσεις Ολλανδίας. Δεν είναι σαν τα violet που έρχονται παράνομα από Βουλγαρίας Σλοβακία,Τσεχία Σκόπια. Ασχολούμαι χρονια με τις εκθέσεις πτηνών οπότε ήθελα και άριστα πουλιά σε μορφολογία και μέγεθος καθώς να είναι και υγιείς γιατί με το παράνομο εμπόριο έχουν έρθει πολλές ασθένειες στην χώρα μας. Ότι κρατήσω για εκτροφή τα αφήνω να αγριέψουν παρόλο που τα μεγαλώνω με κρέμα. Αν με ρωτάς είμαι κατά στο τάισμα στο χέρι! Όπως σε πολλα κράτη της Ευρώπης έχει απαγορευτεί πρέπει να απαγορευτεί και εδώ!
Στα violet υπάρχουν τα sf και τα df καθώς και άλλες μεταλλάξεις σε tq και ch ct και πολλές ακόμη που κάποιες ξεπερνάνε τα 2000€ ανά πουλι κάποια και τα 2500+. Φυσικά ότι πληρώνεις παίρνεις ανάλογα την σπανιότητα της μετάλλαξης. Για αναπαραγωγή θέλουν κλούβα να έχουν μήκος να πετάνε.
 
από τι διασταυρωσεις περνάνε για να βγει το χρώμα αυτό? υπάρχει περίπτωση να καταφέρουμε εμείς που δεν ασχολούμαστε με εκτροφείο?
 
από τι διασταυρωσεις περνάνε για να βγει το χρώμα αυτό? υπάρχει περίπτωση να καταφέρουμε εμείς που δεν ασχολούμαστε με εκτροφείο?
υπαρχει πραγματικα τεραστιος ογκος πληροφοριας σχετικα με τις μεταλλαξεις . Απιστευτα μεγαλος.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν μιλαμε για μιξη χρωματων που μαθαιναμε στο σχολειο στα καλλιτεχνικα και το πως προκυπτουν τα χρωματολογια στις μπογιες

Στις μεταλλαξεις μιλαμε για γενετικη στην πραξη. Πολυ Βιολογια που δεν κατεχω. Πολλες προσπαθειες πολυ inbreeding πολλα θεματα γενικοτερα και υγειας για να προκυψει το νεο χρωμα και να ειναι σταθερο.
Επιγραμματικα να πω οτι για να προκυψει το κοκκινο χρωμα στα καναρινια οδηγηθηκε το Red Siskin ιθαγενες της Βενεζουελας σχεδον σε εξαφανιση ενω μετρουσε εκατομμύρια στην χωρα του.

Μερικα επιπλεον ενδιαφεροντα για να μελετησεις σε συνεχεια των link -σχετικα- που ειχα ανεβασει προγενεστερα εδω




 
Back
Top